שביתת הרופאים - תסריט ידוע מראש

ברור כי שעות לפני שהשביתה תצא לפועל, ייקרא רה"מ לדגל, הצדדים ייפגשו כשהתקשורת מחכה בחוץ, והבשורה הגואלת תגיע

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

העיצומים היו צפויים מראש. אף אחד לא חשב לרגע אחרת. התסריט הרי נכתב כבר מזמן על ידי ליאוניד אידלמן יו"ר ההסתדרות הרפואית, והוא רק חיכה שהבמה תתפנה ושכל האורות יופנו אל עבר הרופאים. לכן הוא חיכה עד שהבורר בעניין הפרקליטים יקבע את פסק הבוררות, ועד ששביתת העובדים הסוציאליים תסתיים, כדי שניתן יהיה להתחיל בהצגה.

הפרק הראשון במחזה היה הכנת דעת הקהל והפוליטיקאים. לכן ראינו בתקופה האחרונה סיפורים קורעי לב על "מערכת הבריאות המתמוטטת" ועל הזקנה במסדרון שלא מקבלת טיפול, עד כדי סכנת חיים. ומי רוצה שחייו יעמדו בסכנה?

הפרק השני הגיע עכשיו, עם עיצומים מתונים, מין קריאת כיוון בלבד: ראו הוזהרתם. ביום ג' תיערך פגישה נוספת בין הצדדים (פגישה שתוכננה מראש) ואחרי שהפגישה תסתיים בפיצוץ, יוכל אידלמן לעבור לפרק השלישי: הכרזת שביתה כללית ממש.

אבל אז יגיע הפרק הרביעי. בפרק זה, כמה שעות לפני שהשביתה תצא לפועל, ייקרא ראש הממשלה לדגל. ואז אידלמן יגיע לפגישה הקובעת עם נתניהו, כאשר התקשורת מחכה בחוץ, עם שידורים דרמטיים חיים. מהחדר הסגור יגיעו כל מיני הערכות סותרות, אך הבשורה הגואלת תגיע ממש דקה לפני תחילת השביתה: הסכמה על בוררות בין הרופאים למדינה. כמובן שקיימת גם האפשרות שתתרחש שביתה ממש, אפילו ארוכה, ורק אז יגיעו הצדדים לפתרון של בוררות.

אידלמן יודע שלדבר רק על שכר זה לא פוליטיקלי קורקט. לכן הוא מדבר על מערכת הבריאות המתמוטטת, המחסור במיטות, המחסור ברופאים ועל ימי האשפוז המעטים מדי המסכנים את בריאות המטופלים. הוא באמת רוצה לשנות את מערכת הבריאות כולה, אך כאשר אמרתי לו שזה בלתי אפשרי: גם לטפל בכל בעיות המערכת וגם לתת תוספת שכר גבוהה לרופאים, הוא ענה לי שהפתרון הוא הגדלת החלק בעוגת התקציב שמופנה לבריאות, "כי בריאות חשובה יותר מביטחון". לדבריו מערכת בריאות לא טובה גורמת למותם של יותר אנשים מאשר אירועי ביטחון.

אבל האמת היא שמערכת הבריאות שלנו איננה על סף התמוטטות. מנכ"ל קופת חולים כללית, אלי דפס, אמר לי ש"על פי כל קריטריון של השוואה בינלאומית - כמו תמותת תינוקות, תוחלת חיים, איזון סוכרת - מערכת הבריאות שלנו לא מתמוטטת, היא מספקת שירות סביר".

אבל אם אפשר להגיע להסכמה על הכנסת שיפורים במערכת, הוויכוח הגדול הוא על גובה שכר הרופאים. הם מרגישים מקופחים. הם טוענים ששכרם נמוך עד כדי גיחוך. חלקם אומרים לי: "אנחנו עובדים בהתנדבות". הם דוחקים באידלמן לשבות. אבל הפעם יש להם בעיה. כי יובל שטייניץ שר האוצר, אומר בדיונים פנימיים באוצר שהוא לא מוכן לתת לרופאים את תוספת השכר שהם דורשים (50%). לדעתו לא מדובר בסקטור מקופח, כמו למשל העובדים הסוציאליים. לכן שטייניץ מוכן לתת לרופאים תוספת שכר של 10% בלבד ל-4 שנים, כך שיש פער עצום בין עמדות הצדדים.

אבל הרופאים לא מתרגשים משטייניץ. הם כבר הכניעו בעבר ראשי ממשלות ושרי אוצר, מה גם שמדובר בראש ממשלה שמחפש רק שקט ובשר אוצר שעד כה חילק תוספות שמנות. אז מדוע פתאום לעצור דווקא אצל הרופאים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ