שביתת הרופאים: מתכונת שבת, באמצע השבוע

מסדרונות ריקים בבתי החולים

הארץ
רויטל חובל
כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
רויטל חובל
כתב ""

להפתעתם הרבה של הרופאים בבית החולים הגדול בצפון, רמב"ם, החולים, גם הנואשים שביניהם, קיבלו את השביתה בהבנה. בבית החולים בוצעו רק שישה ניתוחים במהלך היום וחדר המיון, שעבד במתכונת שבת, היה שקט ורגוע. החולים הצביעו ברגליים והעדיפו להדיר את רגליהם מבית החולים.

גם החולים שהגיעו ולא זכו לקבל טיפול רפואי לא הביעו מחאה מיוחדת. אליהו דיין, שהגיע למחלקה הפנימית עם כאבים חוזרים ונשנים בחזה לאחר שעבר צנתור לפני כשבועיים, בא אתמול להיבדק. הוא אמנם נבדק, אך נאמר לו כי לצנתור השני שהוא נדרש לעבור, הוא כנראה ייאלץ להמתין ליום חמישי. דיין שוכב במיטה במסדרון המחלקה הפנימית ממתין בשקט ולא פוצה פה. "אין ספק שאני סובל, אבל אני מבין אותם. נכון שלא נעים לי ובגלל השביתה אני תקוע פה שלושה ימים, אבל אין לי מה לכעוס. קיבלתי טיפול ראשוני ואיאלץ להמתין בסבלנות", אמר.

גם בית החולים הדסה עין-כרם בירושלים פעל אתמול במתכונת שבת. לעומת רמב"ם, שם דווקא הורגשה ההמולה הרגילה של חולים ובני משפחותיהם, רופאים, אחיות ועובדי מנהלה. אל כל אלה הצטרפו גם עיתונאים רבים שבאו לסקר את השביתה. "יש פה פחות רופאים מאשר ביום רגיל, אבל צריך לזכור שהרבה רופאים ממשיכים לעבוד: במיון ובחלק מהמחלקות אין שביתה, ובנוסף יש ניתוחים שוועדת החריגים החליטה לבצע", הסבירה רופאה בחדר המיון.

מאבטח בכניסה לבית החולים סיפר ל"הארץ" כי במערך האבטחה של בית החולים מוכנים לאפשרות שחולים ובני משפחותיהם יזעמו על השביתה ויפעלו באלימות נגד אנשי הצוות רפואי. ואולם, סיור במסדרונות בית החולים גילה שחולים מעטים בלבד מתנגדים לשביתה. "הרופאים פה נותנים את הנשמה ומקבלים שכר עלוב מהמדינה. אנחנו תומכים בהם ומקווים שיצליחו", אמר עבדאללה זאהר מירושלים, שאשתו מאושפזת בבית החולים. "אני אדם דתי, ואני מאמין שהרופאים עושה עבודה קדושה. הם מצילים חיי אדם. אסור לפגוע בעבודה שלהם בגלל ויכוחים על כסף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ