בכיר בהדסה: "לא מקבל את טענות הרופאים לעבדות"

מתנגד לשביתה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

"רפואה היא דרך חיים. היא איננה רק מקצוע בו עוסק המתמחה שזה עתה סיים את שנת ההתמחות הראשונה, ואיננה מקצוע בו עוסקים משמונה בבוקר עד חמש אחר הצהריים, סוגרים את המחשב, מקפלים את ניירות העבודה והולכים הביתה", כך אומר מנהל היחידה לבטיחות החולה בבית החולים הדסה עין-כרם, פרופ' יואל דונחין.

לדברי דונחין, "מי שבוחר בדרך חיים של איש צבא אינו יכול לבוא בטענות כי הוא עושה ימים כלילות; הוא גם אינו יכול לבקש הנחות והטבות בשל כך. הרפואה, כאמור, היא דרך חיים המשפיעה על סדר היום של העוסק בה, על חיי המשפחה, חינוך הילדים וכל היבט אחר של חיים נורמליים.

"היות והרפואה היא דרך חיים וייעוד, אין הרופאים מתאוננים על שהייה רבת שעות בחדר הניתוח. אי אפשר לדעת מראש כמה זמן יימשך ניתוח בטן שהחל בשמונה בבוקר, ולא אחת הוא מסתיים לעת ערב, ואי אפשר לדעת באיזו שעה יגיעו חולים רבים למחלקה לרפואה דחופה. חלק מהיופי וההנאה מעבודת הרופא הוא בהפתעות המזומנות לנו מדי פעם: מחלה בלתי ידועה הקשה לאבחון, נפגע תאונה שממש נלחמים על חייו שיוצא לביתו.

"למרות התנגדותי הנמרצת להפעלת שביתה, אני בהחלט מקבל את טענות הרופאים הצעירים והמבוגרים שהם מקבלים שכר רעב שאינו מאפשר קיום בכבוד. אולם אינני יכול לקבל את טענות הרופאים הצעירים על חיי העבדות שלהם, על שעות ארוכות ושאר טענות שהשמיע פרח רפואה, שעדיין לא עיכל כנראה את מהות מקצועו (או שמא טעה טעות מרה בבחירה). חיי המתמחה ללא ספק קשים ומפרכים, אך מכינים אותו לקבל בעתיד במשך 24 שעות ביממה הכרעות על סמך ניסיונו. כל רופא בכיר היה בכור המצרף הזה, ומי שלא רצה בכך בחר בדרכים שונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ