הרופאים חזרו לעבודה; ידונו היום בהמשך המחאה

בתום יומיים של שביתת אזהרה הגיעו הרופאים והאוצר למבוי סתום. בהסתדרות הרפואית שוקלים: שביתה ללא הגבלת זמן ושביתות קצרות במוסדות שונים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

שביתת האזהרה של הרופאים הסתיימה הבוקר (חמישי) בשעה 7:00, אף שההסתדרות הרפואית והאוצר טרם הגיעו להסכמה. לאחר יומיים שבהם פעלו בתי החולים הציבוריים במתכונת שבת, ונדחו אלפי ניתוחים וטיפולים רפואיים, שבה היום המערכת לפעול כסדרה. עם זאת, מאוחר יותר היום יכריעו הרופאים על המשך צעדי המחאה בדרישה לשיפור תנאים ותוספת שכר במערכת הבריאות הציבורית. בין האפשרויות שנשקלות: שביתה ממושכת ללא הגבלת זמן ושביתות קצרות במוסדות שונים.

אתמול נפגשו הרופאים עם האוצר לישיבת משא ומתן נוספת במשרד האוצר בירושלים, בתיווך מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, וראש מינהל רפואה במשרד, ד"ר חזי לוי. אולם גם בישיבה זו לא התקדם המשא ומתן ואמש הודיעו הרופאים על אי אמון באוצר. הרופאים מסרו כי השתתפותם בפגישה היום מוטלת בספק מאחר שהאוצר אינו מספק הבהרות לדרישותיהם. באוצר אומרים כי אין משבר ומבחינתם השיחות נמשכות. היום בצהריים תיערך ישיבת בכירים במשרדי ההסתדרות הרפואית, בה ידונו בצעדים הבאים שינקטו הרופאים, ובהם השבתת מערכת הבריאות גם בשבוע הבא. הרופאים אינם פוסלים השבתה רציפה ללא הגבלת זמן, לרבות בקופות החולים כללית ולאומית, שרופאיהם שותפים למשא ומתן.

דרישות הרופאים

המגעים בין הרופאים לאוצר נקלעו בימים האחרונים למבוי סתום, והצדדים מתבצרים בעמדותיהם. באוצר הציעו לרופאים התמקדות בשלוש דרישות: העלאת שכר לרופאים המתמחים, עידוד רופאים בפריפריה ועידוד מקצועות רפואיים במצוקה - ובהם הרדמה וכירורגיה כללית. מנגד, קובלים באוצר על דרישת הרופאים לתוספת שכר אחידה של 50% לשעה, בשעה ששכרם הוא 42 שקל לשעה בממוצע. באוצר טוענים, כי אם יסכימו הרופאים להתמקד בתוספות שכר משמעותיות לרופאים המתמחים בלבד, שיזכו גם להפחתה וקיצור תורנויות, תיתכן פריצת דרך. כמו כן, מוכנים באוצר לדון בתוספת שקלית אחידה לשכר הרופאים, בדומה לתוספות שניתנו באחרונה לעובדים הסוציאליים, באופן המאפשר לצמצם את פערי השכר בין הרופאים הבכירים לזוטרים. לטענת בכיר באוצר, ערך השעה בשכר הרופאים אינו מהווה בעיית שכר, מאחר שהרופאים מקבלים במשכורתם רכיבים קבועים נוספים שאינם נגזרים משכר השעה, לרבות תשלום על תורנויות וכוננויות.

באוצר הציעו עד כה לרופאים שני מתווים אפשריים להסכם. לפי המתווה הראשון יזכו הרופאים לתוספת אחידה של 5% לשכרם, ואילו הרופאים בפריפריה ואלו העוסקים במקצועות במצוקה יזכו לתוספת של 6.5%, באופן שיבטיח את הימנעותם משביתה עתידית למשך חמש שנים. לפי המתווה השני, תינתן תוספת אחידה של 8% לשכר הרופאים ותוספת של 10.4% לרופאים בפריפריה ומקצועות במצוקה, באופן שיבטיח הימנעות משביתה למשך עשר שנים. באוצר מתנגדים להכללת רופאי המשפחה במסגרת המקצועות במצוקה, כפי שדרשה ההסתדרות הרפואית.

בכירים באוצר מביעים נכונות להתגמש על מסגרת הזמן בהסכם, והבהירו כי ככל שההסכם יהיה ארוך יותר, כך ההצעות יהיו נדיבות יותר. אולם ההערכה במערכת הבריאות כי הרופאים יסרבו לחתום על הסכם המוותר על זכות השביתה לעשר שנים, כפי שהתחייבו לאחר שביתת הרופאים הקודמת של שנת 2000. ההשערה היא כי בסוף המשא ומתן יגובש הסכם קצר מועד, בדומה להסכם עם הסתדרות העובדים, התקף עד 2014. בהסתדרות הרפואית הכחישו אתמול את הדיווחים שלפיהם תיתכן פריצת דרך במשא ומתן, אם המדינה תסכים לאפשר שירותי בחירת רופא מנתח (שר"פ) בבתי החולים הממשלתיים (ראו מסגרת), והחליטו על תעדוף הנושאים שיעלו מצדם במסגרת המשא ומתן - בראשם עדכון תקני כוח האדם, שנקבעו בפעם האחרונה בהסכם קיבוצי בסוף שנות השבעים, אחר כך חיזוק רפואת הפריפריה ומקצועות במצוקה, ורק בהמשך דיונים על מבנה העסקה, לרבות אפשרות לבחירת מנתח, ולבסוף תיקון שכר השעה לרופא.

באשר לשכר הרופאים, באוצר ריכזו באחרונה את נתוני השכר של רופאי שלושה בתי חולים בארץ, הכוללים את תלוש המשכורת המרכזי - בגין עבודה בשעות היום, וכן תורנויות וכוננויות, ותלוש נוסף לעבודה בשעות אחר הצהריים במסגרת התאגיד. לפי הנתונים, רופא בכיר במרכז הרפואי שיבא משתכר 43,050 שקל בחודש בממוצע ואילו רופא בכיר בבית החולים בנהריה משתכר 38,412 שקל בחודש בממוצע.

הרופאים: העלאת נושא השר"פ היא ספין

הנחייתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאוצר לבחון את האפשרות להפעלת שירותי בחירת רופא (שר"פ) בבתי החולים הציבוריים, לא העלתה את הנושא לראש סדר העדיפויות במשא ומתן בין הרופאים לאוצר. באוצר הבהירו כי נושא זה לא יידון במשא ומתן עם הרופאים, והוא אינו חלק ממשא ומתן עם ארגון עובדים.

אולם גם הרופאים עצמם הבהירו כי רשימת דרישותיהם כללה, בין היתר, את האפשרות לבחירת רופא מנתח בבתי החולים בשעות אחר הצהריים, אולם אין זה העניין המרכזי במשא ומתן. לדברי יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן, "העלאת נושא השר"פ היא ספין. יש הרבה לחצים סביב העניין, אך כרגע זה לא הנושא המרכזי במשא ומתן". הרופאים אף הבהירו כי בקשתם המרכזית בהקשר זה היא לקדם שירותי בחירת רופא בבתי החולים בפריפריה, כהטבה של הביטוח המשלים. "כיום ניתן לנצל את בחירת הרופא בביטוח המשלים רק בבית חולים פרטי, ומרבית מתושבי הפריפריה אינם מנצלים הטבה זו", מסבירים בהסתדרות הרפואית.

בכיר באוצר הבהיר כי "נושא השר"פ לא יהיה חלק מהמשא ומתן עם הרופאים. אמנם יש בארץ מערכת פרטית, והיא מאתגרת את המערכת הציבורית, אך אין כל כוונה לאפשר הכנסת רפואה פרטית לבתי החולים הציבוריים, אפילו לא באופן חלקי". כיום קיימת פעילות שר"פ חוקית לפי הסכמים היסטוריים רק בבתי חולים שבבעלות עמותות - הדסה, שערי צדק, ביקור חולים ולניאדו.

בימים האחרונים פועלים בכירים בבתי החולים הממשלתיים ללחוץ על האוצר להגמיש את עמדתו בעניין הכנסת שר"פ לבתי החולים הציבוריים. במהלך תומך באחרונה גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שאף הציע בסוף פברואר מתווה משלו למשא ומתן, במסגרתו תתאפשר הכנסת השר"פ לטובת הרופאים, בתמורה לחיוב הרופאים לחתום על שעון נוכחות, כפי שדורש האוצר, דרישה שנדחתה עד כה על ידי ההסתדרות הרפואית.

שירותי בחירת רופא פעלו בחלק מבתי החולים בעבר, לרבות באיכילוב, שיבא ואסף הרופא, אך הופסקו בשנת 2002 בעקבות חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה דאז אליקים רובינשטיין, שקבע כי שירותים אלה אינם חוקיים. ב-2009 אימץ בג"ץ את קביעת היועץ המשפטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ