גם בעלי מדד השמנה תקין בסיכון למחלות לב וסוכרת

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חוקרים מהמרכז הרפואי שיבא, אוניברסיטת בן גוריון וחיל הרפואה בצה"ל מדווחים כי הצליחו לחזות את הסיכון לפתח מחלות לב וסוכרת בקרב בוגרים צעירים המועמדים לשירות הצבאי בהתאם לערך מדד ההשמנה (BMI). במחקר, המתפרסם בכתב העת הרפואי "ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין", התברר גם כי מדד שנחשב כיום לתקין מעלה את הסיכון לתחלואה.

החוקרים השתמשו בנתוני המאגר הצה"לי על אודות מדד ההשמנה, השווה למשקל בקילוגרמים חלקי ריבוע הגובה במטרים. נתונים אלה נבדקו בקרב 37,674 גברים בריאים, שעברו בדיקות בלשכות הגיוס בגיל 17. במעקב, שנמשך 17.4 שנים בממוצע, התברר כי 1,173 מתוכם פיתחו סוכרת מסוג 2, המתבטאת בתנגודת להורמון האינסולין. עוד התברר כי 327 מהם פיתחו מחלות לב.

בעיבוד סטטיסטי נמצא כי מדד ההשמנה לבדו הצליח לחזות עלייה בסיכון לתחלואה: הסיכון לסוכרת בגיל מבוגר עלה פי 2.76 בקרב מועמדים לגיוס שנכללו בעשירון העליון של ערכי מדד ההשמנה, בהשוואה לעשירון התחתון. ואילו הסיכון למחלות לב עלה פי 5.43 בעשירון העליון, בהשוואה לתחתון. העלייה נותרה סטטיסטית מובהקת גם לאחר שלילת גורמים מתערבים, לרבות גיל, מחלות במשפחה, לחץ דם ושמירה על אורח חיים בריא.

בהמשך התברר כי הסיכון למחלות לב הפך למשמעותי בקרב מועמדים לגיוס עם מדד השמנה שערכו 21 יחידות ומעלה, והסיכון לסוכרת הפך משמעותי בגובה 23.5 יחידות ומעלה, בערכים שנחשבים כיום לתקינים. כיום עודף מדד השמנה בערכים של 25-18 יחידות נחשב לתקין, ואילו עודף משקל מוגדר רק בערכים של 30-25 יחידות, והשמנת יתר בערכים של 30 יחידות ומעלה. בעוד שבבדיקות לגבי סוכרת, אלו שנמצאו לכאורה בסיכון מוגבר לפי המדידה לקראת הגיוס, ולא פיתחו בהמשך השמנה בגיל המבוגר, שבו לרמת סיכון תקינה. אולם בנוגע למחלות לב, אלו שנמצאו בסיכון מוגבר במדידות לקראת גיוס הוסיפו להישאר בסיכון מוגבר, גם אם לא פיתחו השמנה כמבוגרים.

במחקר השתתפו 11 חוקרים, ובראשם ד"ר אמיר תירוש, רופא במכון לאנדוקרינולוגיה במרכז הרפואי שיבא, העובר בימים אלה התמחות-על באוניברסיטת הרווארד, ופרופ' איריס שי מהמחלקה לאפידמיולוגיה והמרכז לבריאות ותזונה באוניברסיטת בן גוריון. לדברי שי, "המחקר מחזק את ההנחה כי למחלת לב יש 'זיכרון' ארוך יותר מאשר לסוכרת, ולכן עלינו לתת עליה את הדעת בשמירה על אורח חיים בריא גם בקרב ילדים ומתבגרים בעלי משקל תקין".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ