עידן הפוסט-אנטיביוטיקה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ארגון הבריאות העולמי מזהיר מפני המשך התפשטותם של זיהומים עמידים לאנטיביוטיקה בעולם. בדו"ח שפורסם בסוף השבוע לרגל יום הבריאות העולמי 2011, תחת הסיסמה "מאבק בעמידות התרופות", מתריע הארגון מפני פעילות מואצת של ממשלות, מומחים רפואיים, תעשיית התרופות והחברה האזרחית, ומציע להאט את התפשטות התרופות העמידות למען הדורות הבאים. "בהעדר פעולות בעת הנוכחית, העולם צועד לקראת עידן פוסט-אנטיביוטיקה, שבו לא יהיה מרפא לזיהומים שכיחים רבים והתמותה תעלה", מזהירה מנהלת הארגון, ד"ר מרגרט צ'אן.

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, בשנה שעברה זוהו לפחות 440 אלף מקרים של הידבקות בחיידק השחפת העמיד לאנטיביוטיקה ב-69 מדינות, בהן גם בישראל. הטפיל מחולל המלריה, מחלה המועברת באמצעות יתושים, מפתח עמידות לתרופות מהדור החדש. כן מזוהים זיהומים עמידים, הגורמים למחלות הזיבה והשיגלה, שהטיפול התרופתי נגדם מוגבל. הארגון גם מזהה חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה המופצים בבתי חולים ומדווח על עמידות גוברת לתרופות המשמשות לטיפול בנשאי איידס. לפי הערכות הסניף האירופי של הארגון, הכולל את ישראל, מדי שנה מתים באזור 25 אלף בני אדם שנדבקו בזיהומים עמידים לאנטיביוטיקה במתקנים רפואיים.

בישראל קבע דו"ח של היחידה הארצית למניעת זיהומים במוסדות רפואיים במשרד הבריאות מחודש מארס, כי בשנת 2010 אובחנו 3,700 מאושפזים בבתי החולים בארץ שפיתחו זיהומים בדם בעקבות הידבקות בזיהומים עמידים לאנטיביוטיקה. 1,500 מהם מתו.

העלייה המדאיגה ביותר בארץ, בשיעור של 11.5%, היא במספר המאושפזים שנדבקו בחיידק אי-קולי, העמיד לאנטיביוטיקה. בשנת 2010 נמנו 1,600 מאושפזים שנדבקו בחיידק. מאז אוקטובר 2010 דווח על שני ישראלים שאובחנו כנשאי חיידק המעיים הקטלני המכונה "סופר באג" ובעגה הרפואית 1-NDM. החיידק, העמיד לכל סוגי האנטיביוטיקה הקיימים, עבר מהודו למדינות המערב בשנה החולפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ