לוקחים ללב

יחידה חדשה בבית החולים הדסה עין-כרם מספקת תמיכה נפשית למאושפזים במחלקה הקרדיולוגית

יונה לוריא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יונה לוריא

בעקבות בעיה שהתגלתה בשריר הלב של ע' לפני כשנה, הושתל בגופו דפיברילטור. אם לבו של ע' יפסיק לפעום, הדפיברילטור יכול להשיבו להחיים באמצעות מכת חשמל. לפני כמה חודשים, בעת שהיה בעיצומו של אימון גופני, נכנס המכשיר לפעולה והציל את חייו של ע'.

ע', בן 29, סובל מאז מקושי בתפקוד היום-יומי וחרד שמא הדפיברילטור יכה בו שנית. אין זה מפתיע, שכן לפי מחקר שפורסם ב-2004 מכת חשמל של דיפריבלטור עלולה לגרום לחולים חרדה ברמות גבוהות ומשפיעה באופן ניכר על איכות חייהם.

ח', בן 60, חש תעוקה בחזה והופנה על ידי רופא המשפחה לקרדיולוג. בעקבות הבדיקה הקרדיולוגית הוא עבר צנתור, שבו נפתח אחד העורקים בלבו שהיה סתום באופן ניכר. הרופא הבטיח לח' שכעת הוא בריא לחלוטין, אבל המטופל חש קושי לאחר האשפוז. הוא החל להימנע מפעילות גופנית, הפסיק ללכת לעבודה ושקע בדיכאון.

ק', בת 70, סובלת זה כשנתיים מאי ספיקת לב. המחלה גרמה להידרדרות מרחיקת לכת בתפקודה. השינויים גרמו לה לתסמינים של דיכאון והביאו להתרחקותה מבני משפחתה. בנוסף, באחרונה הפסיקה ק' להקפיד על נטילת התרופות שלה - וכך חלה החמרה במצבה הרפואי.

אדם המחלים מאירוע לב עשוי לאבד את האמון בגופו ובכישוריו, בעיקר אם האירוע תפס אותו בהפתעה. מלבד הקושי הרפואי, החולה צריך להתמודד עם הידיעה שחייו נמצאים בסכנה. לפי מחקר שמדענים מהונגריה פירסמו ב-2007 בכתב העת "Psychosomatic Medicine", חולים שעוברים ניתוח לב נמצאים בסיכון משמעותי לפתח חרדה ודיכאון. מחקרים רבים מראים כי מחלות לב משפיעות לרעה על מצבו הנפשי של החולה וכי ההידרדרות הנפשית עלולה להביא לפגיעה גופנית נוספת. לדוגמה, חולה הסובל מהתקפי חרדה בעקבות התקף לב עלול להימנע משיקום לב, שהוא תהליך חיוני בעבורו.

שינויים מאיימים

למרות מחקרים רבים בתחומים אלה, המודעות של החולים ושל המערכת הרפואית לצורך של חולי לב בטיפול פסיכולוגי נמוכה. חולי לב נדרשים לשינויים רבים באורח חייהם - עליהם לעבור לתזונה בריאה יותר, להתמיד בפעילות גופנית, להפסיק לעשן ולהקפיד על טילת תרופות. בעקבות שינויים אלה, רבים מהם מרגישים שאיכות חייהם נפגעת באופן משמעותי. חלק מחולי הלב אף אינם מקפידים על הנחיות הצוות הרפואי, וכך הם פוגעים בבריאותם במידה משמעותית יותר. טיפול נכון בתחומים אלה מונע הידרדרות רפואית ומאפשר לחולה התמודדות נפשית טובה יותר והחלמה משופרת.

באוקטובר 2010 הוקמה במחלקה הקרדיולוגית בהדסה עין-כרם היחידה לפסיכולוגיה רפואית במערך הלב. היחידה מסייעת לחולים להתמודד עם בעיות נפשיות המתעוררות עקב האשפוז במחלקה הקרדיולוגית ומאפשרת להם לקבל טיפול פסיכולוגי לאחר השחרור לביתם. חולים שהצוות הרפואי והסיעודי סבור כי הם זקוקים לטיפול פסיכולוגי, פוגשים פסיכולוג כבר בעת האשפוז.

בחודשים האחרונים נהפכה ההכנה הפסיכולוגית לקראת פרוצדורות רפואיות כמו צנתור, ניתוח מעקפים והשתלה של קוצב או דפיברילטור לחלק אינטגרלי מפעילות המחלקה. חולים רבים מקבלים הדרכה וטיפול פסיכולוגי ראשוני, כדי לסייע להם להתמודד עם ההשפעות של הפעולה הרפואית על חייהם.

הכותב הוא מתמחה בפסיכולוגיה רפואית במערך הלב בבית החולים הדסה עין-כרם

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ