היום מתחדשים עיצומי הרופאים בבתי החולים; המו"מ בין האוצר לרופאים מתחדש

כל הניתוחים שאינם דחופים בוטלו וביום רביעי יעבדו בתי החולים במתכונת שבת. עקב המצב הביטחוני לא יהיו שיבושים בבית החולים ברזילי באשקלון

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מתחדש המשא ומתן בין הרופאים לאוצר: אחר הצהריים יחודש המשא ומתן בין שני הצדדים בפגישה שתתקיים במשרד האוצר בירושלים, זאת לאחר נתק במשא ומתן מאז יום רביעי שעבר. אתמול נשלח מכתב הבהרות ממשרד הממונה על השכר באוצר להסתדרות הרפואית המאפשר, לטענתם, את חזרתם לשולחן המשא ומתן. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, מסר כי "אנו מלאי תקווה כי כבר בישיבה היום תחול התקדמות ממשית בפיתרון בעיות המערכת כפי שהצגנו אותן".

בסוף השבוע שעבר הגיעו הצדדים למבוי סתום במשא ומתן וכל הפגישות שתוכננו בין הצדדים בוטלו. ההסתדרות הרפואית העלתה לפני האוצר דרישות שונות, ובראשן עדכון תקינת כוח האדם ומיטות האשפוז, ועידוד לרופאי הפריפריה ורופאים במקצועות במצוקה. מנגד, מסרב האוצר לדון בסוגיית הכנסת שירותי בחירת רופא בתשלום (שר"פ) לבתי החולים, והודיע כי אם יסכימו הרופאים להעלאות שכר בדרג הרופאים המתמחים בלבד, תושג פריצת דרך במגעים.

כינוס רופאים בבית החולים תל השומר, אתמול. תצלום: דודו בכר

במקביל, חידשו הבוקר (שני) רופאי בתי החולים הציבוריים את העיצומים. היום ומחר לא ייעשו ניתוחים מתוכננים שאינם דחופים, ואילו הניתוחים שיתקיימו יהיו אלו המוגדרים דחופים בלבד, וכן ניתוחים להסרת גידולים סרטניים. ביום רביעי יפעלו בתי החולים במתכונת שבת: יעבדו בהם רק רופאים תורנים וכוננים ויתקיימו ניתוחים וטיפולים דחופים בלבד. בשביתה משתתפים כלל בתי החולים הציבוריים במדינה, כולל הממשלתיים, אלה שבבעלות קופת חולים כללית וכן הדסה, שערי צדק וביקור חולים בירושלים, שבבעלות עמותות. עם זאת, בהסתדרות הרפואית הוחלט כי בבית החולים ברזילי באשקלון לא יהיו שיבושים היום ומחר, בשל המצב הביטחוני הרגיש באזור. צעדי המחאה של הרופאים חודשו כבר אתמול, ובמהלך היום נערכו אסיפות הסברה בבתי החולים.

היום ומחר יפעלו מרפאות החוץ בבתי החולים כסדרן וכן יינתנו טיפולים רפואיים שאינם ניתוחיים, לרבות צנתורים. במקביל, תחודש פעילות ועדות החריגים בבתי החולים, שיכריעו לגבי דחיפותם של ניתוחים. מחרתיים תושבת כל הפעילות בבתי החולים הציבוריים, לרבות הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים, והם יפעלו במתכונת שבת. לעת עתה לא מצטרפים לשביתה רופאי קופות החולים כללית ולאומית, השותפים אף הם במשא ומתן המתנהל בין ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר, והם יעבדו כרגיל.

"תוספת שכר לבדה לא תועיל לשיפור המערכת"

בכירים במשרד הבריאות הבהירו באחרונה לצדדים על תמיכתם בבוררות קצובה בזמן כפתרון למשבר. במשרד מעריכים כי ללא פריצת דרך - ולאור משבר האמון בין הצדדים - ייתכן כי האוצר יפנה בקרוב לבית הדין לעבודה להורות לרופאים לשוב לעבודה סדירה. בתגובה לחידוש השביתה, קראו אתמול באוצר לרופאים "לחזור מיד למשא ומתן ולהפסיק את העיצומים שהם נוקטים, או לחלופין להתחיל בהליך בוררות בהתאם למתכונת שנקבעה בין הצדדים בשנת 2000". בימים האחרונים הבהירו במשרד הבריאות כי נדרש פתרון לכמה נושאים במשא ומתן בין הצדדים, שיתאפשר במסגרת של בוררות קצובה בזמן, לרבות פתרון לשכרם הנמוך של המתמחים וחיזוק הרופאים בפריפריה ובמקצועות במצוקה בתוספות שכר משמעותיות. במשרד תומכים בעמדת האוצר לביצוע שינוי משמעותי בפעילות המתמחים, לרבות תוספות שכר משמעותיות, קיצור המשמרות ל-24 שעות לכל היותר (כיום, משמרת מתמחים נמשכת 26 שעות) והפעלת מנגנון שימנע מהנהלות בתי החולים להעסיק מתמחים יותר משבע תורנויות בחודש. במשרד מבהירים כי "תוספת שכר לבדה לא תועיל לשיפור המערכת".

באחרונה הכריז סגן שר הבריאות יעקב ליצמן על תמיכתו בהפעלת שירותי בחירת רופא בתשלום (שר"פ) בשעות אחר הצהריים בבתי החולים הציבוריים, וראש הממשלה בנימין נתניהו אף הורה לבחון את היתכנות המהלך, שנאסר בשנת 2002 על ידי היועץ המשפטי לממשלה. אולם נכון לעכשיו האוצר מסרב לדון בנושא, והרופאים שהעלו את סוגיית בחירת הרופא כחלק מדרישותיהם מדגישים כי לא מדובר בדרישתם העיקרית.

אתמול דווח על שינוי מגמה במשרד הבריאות. בעוד שבתחילה תמך המשרד בהכנסת השר"פ לבתי החולים, כעת עברה תמיכתו לתוספת משאבים לפעילות בתי החולים אחר הצהריים. רק אם תוספת זו לא תינתן, יתמוך בהכנסת השר"פ, כדי לחזק את בתי החולים הציבוריים אל מול הפרטיים.

בימים האחרונים מופצת בפייסבוק עצומת רופאים הקוראת ליו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן להסיר את נושא השר"פ מסדר היום של המאבק הנוכחי. "ראויה לשבח התייצבות ההסתדרות הרפואית בראש המאבק להגנה על מערכת הבריאות הציבורית. גורמים בממשלה מבקשים להסיט את הדיון ולהימנע מפתרונות אמיתיים, ומציעים במקום זאת את הכללת שר"פ בבתי החולים הציבוריים. הצעד יפגע קשות במערכת הבריאות הציבורית כולה", קובעת העצומה שיזמו ד"ר דני פילק וד"ר נדב דוידוביץ מאוניברסיטת בן-גוריון. בהסתדרות הרפואית הבהירו אתמול כי השר"פ לא היה חלק מהמשא ומתן, אבל קיימת "הצעה אחת מתוך שלל הצעות לחיזוק הפריפריה והיא הכנסת טיפולים הניתנים דרך הביטוח המשלים לבתי החולים הציבוריים אחר הצהריים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ