המשא ומתן יחודש בבוקר, הרופאים ימשיכו בעיצומים

בעוד האוצר מעוניין לפנות לבוררות, בהסתדרות הרפואית מתנגדים בתוקף מכיוון שבפעם האחרונה הדבר נמשך שמונה שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשא ומתן בין ההסתדרות הרפואית לאוצר חודש אחר הצהריים (שני) לאחר נתק של חמישה ימים. נציגי הרופאים הגיעו לישיבה במשרד האוצר בירושלים והעלו את דרישותיהם לשיפור תנאי העבודה ותוספת שכר במסגרת משא ומתן המתנהל כבר שמונה וחצי חודשים. המשא ומתן הסתיים בשעות הערב, ויחודש בשנית מחר.

במטה המאבק ציינו כי נושאים חדשים עלו במסגרת המשא ומתן עם האוצר, בהם דרישה להקל על פעילות הרופאים המתמחים בבתי החולים. בין השאר מציעים הרופאים הוספת תורנות אחת בחודש שתחייב את כלל הרופאים המומחים בבתי החולים. כיום נהוג בבתי החולים כי רופאים מתמחים מבצעים תורנויות רבות בחודש שאורכן עד 26 שעות עבודה ברציפות, ואילו רופאים מומחים במחלקות רבות אינם נוהגים לבצע תורנויות בגלל הוותק.

במסגרת המשא ומתן הציעה ההסתדרות הרפואית לחייב את הרופאים המומחים בבתי החולים לבצע תורנות בחודש, במטרה להקל על עומס העבודה המוטל על המתמחים. עוד הציעה ההסתדרות הרפואית לאפשר יום מנוחה למתמחים לאחר תורנות, אולם משמעות קבלת ההצעה היא תוספת של 600 תקני רופאים בבתי החולים, וההערכות הן כי ההצעה לא תתקבל על ידי האוצר.

בנוסף דנים הצדדים בפנייה לבוררות, וזאת לאחר מכתב ששלח הממונה על השכר באוצר אילן לוין לרופאים ביום ראשון. המבוי הסתום בשיחות בין הצדדים נבע מדרישתו של האוצר לפנות לבוררות במתווה זהה לזה עליו הוחלט בשנת 2000, אולם אז הסתיימה הבוררות רק כעבור שמונה שנות דיונים, ובהסתדרות הרפואית מתנגדים בתוקף ללוחות זמנים ממושכים שכאלה, ודורשים לקצוב בוררות אפשרית בזמן. במכתבו הבהיר לוין לרופאים כי "דרישתי כי המחלוקת אודות תוקפו של הסכם הבוררות משנת 2000 לא תהווה מכשול להמשך המשא ומתן, בוודאי שלא תהווה עילה להפסקת המשא ומתן ולנקיטת צעדים ארגוניים". בעקבות דברים אלו הסכימו הרופאים לחדש את המשא ומתן.

בתוך כך, מחר יימשכו צעדי המחאה שהחלו אתמול בבתי החולים הציבוריים ומאות ניתוחים לא דחופים יבוטלו. היום בוצעו בבתי החולים ניתוחים דחופים בלבד וניתוחים להסרת גידולים סרטניים, אולם טיפולים שאינם ניתוחיים בוצעו כסדרם, לרבות צנתורים, וכן פעלו מרפאות החוץ של בתי החולים. מחרתיים, במידה ולא תושג פריצת דרך במשא ומתן, צפויה שביתה כללית בבתי החולים הציבוריים כולם, לרבות הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים, והם יפעלו במתכונת שבת, ולבתי החולים רופאים תורנים וכוננים בלבד.

נכון לעכשיו לא מצטרפים לצעדי ההשבתה רופאי קופות החולים כללית ולאומית השותפים אף הם במשא ומתן הנוכחי, והדיונים עם הנהלות הקופות מתקיימים בימים האחרונים כסדרם, חרף הנתק עם האוצר. בית החולים ברזילי הוחרג היום מהשביתה ופועל כסדרו בעקבות המצב הביטחוני הרגיש בדרום, בהוראת מטה המאבק, ואף תוגבר בעשרים רופאים מהמרכז הרפואי שיבא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ