היום: שביתה עם הקלות בבתי החולים

התקדמות קלה במו"מ בין הרופאים לאוצר, תאפשר מתן טיפולים אונקולוגיים לחולי סרטן. תיתכן החרפה בשביתה אחרי פסח

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההסתדרות הרפואית תשבית היום את הפעילות בבתי החולים הציבוריים במדינה. הם יפעלו במתכונת שבת, מרפאות החוץ יהיו סגורות ויבוטלו ניתוחים וטיפולים לא דחופים. אתמול הודיעו הרופאים על הקלה מסוימת בשביתה: ניתוחים וטיפולים אונקולוגיים לחולי סרטן יתקיימו כסדרם, "לצורך הקלה על הציבור ובעקבות התקדמות מעטה במשא ומתן", כדברי ההסתדרות הרפואית.

בשביתה היום משתתפים כל בתי החולים הציבוריים הכלליים: הממשלתיים, אלו שבבעלות קופת חולים כללית, וכן הדסה, שערי צדק וביקור חולים, שבבעלות עמותות; וכן בתי החולים הממשלתיים הפסיכיאטריים והגריאטריים.

בשביתה לא ישתתפו בתי החולים לניאדו, מעייני הישועה, בתי החולים בנצרת ובתי החולים הפרטיים במדינה, לרבות אסותא ומדיקל סנטר. בהסתדרות הרפואית גם הוחלט שלא להשבית את בית החולים ברזילי באשקלון, בגלל המצב הביטחוני.

בכל בתי החולים השובתים יופעלו ועדות חריגים מקומיות, שידונו בערעורי מטופלים בעניין ניתוחים שנדחו. כרגע לא מצטרפים להשבתה רופאי קופות החולים כללית ולאומית, השותפים למשא ומתן.

אתמול דווח על התקדמות קלה במשא ומתן בין הרופאים לאוצר. ובכל זאת קוראים עדיין באוצר לאימוץ בוררות בין הצדדים, במתכונת דומה לזו שנקבעה לאחר שביתת הרופאים הקודמת ב-2000, שארכה ארבעה חודשים וחצי.

אבל הרופאים, שהציעו בתחילת המשא ומתן בוררות במתכונתם, מסרבים לה במתכונת שדורש האוצר. במשרד הבריאות קראו באחרונה לצדדים לגשת לבוררות קצובה בזמן. אתמול דנו הצדדים בפתרונות אפשריים לדרישות הרופאים, ובעיקר בפתרונות לעידוד עבודת הרופאים בפריפריה.

ההסתדרות הרפואית דורשת תוספת שכר ותנאים לרופאי הפריפריה. בין דרישותיה גם בקשה לשירות בחירת רופא בתשלום (שר"פ) בבתי החולים הציבוריים, אחר הצהריים, בעיקר בפריפריה, כחלק מההטבות הניתנות בביטוחים המשלימים של קופות החולים. הדרישה לא נידונה אתמול. היום בצהריים יתחדש המשא ומתן.

אתמול נמשכו גם חילופי ההאשמות בין הצדדים. בהסתדרות הרפואית הבהירו ש"נוצר רושם שהאוצר אינו עשוי מקשה אחת. הממונה על השכר מבין למצוקות המערכת, ויש לו רצון להתקדם, אך אגף התקציבים מונע זאת". הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, מסר בתגובה כי "מדובר בצעד נואש של ההסתדרות הרפואית ליצור חיץ בין אגפים במשרד האוצר. זה סימן לנואשות שלהם ולעובדה שטיפסו על עץ גבוה מדי".

לפי הערכות במערכת הבריאות, אם לא תושג פריצת דרך בין הצדדים, יחליטו הרופאים על החרפת המאבק לאחר חג הפסח.

אמש זימן ראש הממשלה בנימין נתניהו ישיבה במשרדו, בניסיון למצוא פתרון למחלוקת עם הרופאים. השתתפו בה שר האוצר יובל שטייניץ ומנכ"ל משרד הבריאות הד"ר רוני גמזו. הועלו בה הצעות לפתרון, לרבות פנייה לבוררות מוסכמת על הצדדים והפעלת שר"פ בבתי החולים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ