דין עד אל

ניתוחים פלסטיים לשיפור האסתטיקה פורחים כיום לא רק בקרב נשים, אלא גם בקרב הגברים העוברים הסרת שיער, הזרקת חומרי מילוי, ואפילו שאיבות שומן והרמות פנים. כששאלו את סיימון קאוול, השופט בתוכנית "אמריקן איידול", איך הוא נראה כל כך טוב, הוא לא היסס להודות שעבר הזרקות בוטוקס. נראה שהגברים של האלף השלישי גילו את נפלאות האסתטיקה ומתחילים לכבוש את המרפאות, דבר שעד לפני עשור-שניים, איש לא האמין שיקרה.

בעוד בקרב נשים צעירות נפוצים טיפולים להסרת שיער וניתוחים להגדלת החזה, גברים צעירים נוטים לתקן פגמים כמו אף ארוך, אוזניים בולטות ושיער מיותר. החל מגיל 40 נוטות נשים לעבור ניתוחים להרמת פנים, מתיחת בטן והרמת חזה. הגברים אינם סובלים בדרך כלל מבטן רפויה, אלא שבדומה לנשים, לא מעטים מהם עוברים כיום שאיבות שומן. אחוז קטן עוברים ניתוחים להרמת פנים, ואילו הניתוח הפופולרי ביותר בקרב גברים מעל גיל 40, ששיעורו מתקרב לזה של הנשים, הוא הרמת עפעפיים.

כיוון שיש גברים שנוטים להקריח, פחות נוח לעשות להם ניתוחים להרמת פנים, מפני שאין די מקום להסתרת הצלקות. אלה מסתפקים לא פעם בעפעפיים, הרמת הסנטר, והזרקות בוטוקס וחומרי מילוי.

בעוד נשים רבות מבצעות הגדלת החזה באמצעות שתלי סיליקון, גברים הסובלים משד מוגדל, עושים הכל כדי להסירו בניתוח הקרוי "גניקומסטיה". לרוב מדובר בבעיה המתרחשת בגיל הנעורים בשל ריבוי הורמונים או אצל קשישים - בשל השמנת יתר. ההליך כלול בסל הבריאות, משנה את חייהם, ומסיר גם את הבושה.

ההליך הוא כירורגי: שאיבת שומן, אם המרכיב העיקרי הוא שומן, ואם קיימת רקמה בלוטית (רקמת שד) של ממש, מוציאים אותה בניתוח מלא. שתי הפרוצדורות נעשות בהרדמה מלאה בניתוח האורך, בהתאם לצורך ולגודל השדיים, מ-45 דקות ועד שעתיים.

מנתוני איגוד הכירורגים הפלסטיים בארצות הברית עולה כי בשנים האחרונות עלה משמעותית מספר הגברים העוברים ניתוחים פלסטיים. בשנת 2008, 17,902 גברים עברו ניתוחים להסרת שדיים. גדל גם שיעורם של הגברים בניתוחים פלסטיים שעד כה היו נחלתן הבלעדית של נשים: כ-50% מהניתוחים למילוי ועיצוב הסנטר (מתוך כ-14 אלף) נעשו לגברים. וכן כ-40% מניתוחי הצמדת אוזניים (מתוך כ-29 אלף ניתוחים). לעומת זאת, רק כ-11% מהניתוחים לשאיבת שומן בפלג הגוף התחתון (ירכיים, ישבן, גב) נעשו לגברים (מתוך כ-245 אלף). 27% גברים עברו ניתוחי אף (מתוך כ-279 אלף), ואילו 4% בלבד עברו ניתוחים להשטחת הבטן (מתוך כ-121 אלף).

באשר לטיפולים שאינם ניתוחים, 21% מהטיפולים להצערת עור הפנים ומילוי קמטים באזור הפה והאף, נעשו לגברים (מתוך כ-842 אלף), ו-20% ממבצעי הסרות השיער היו גברים (מתוך כ-892 אלף). לעומת זאת, רק 6% ממזריקי הבוטוקס היו גברים (מתוך כחמישה מיליון מטופלים) ו-8% ממבצעי הפילינג הכימי היו גברים (מתוך כמיליון מטופלים).

שיפוץ בדרך לעבודה

קיצור זמני החלמה וחידושים טכנולוגיים מביאים לעלייה בפניות של נשים וגברים בעלי קריירה וקצב חיים מהיר, לטיפולים שניתן לבצע בזמן קצר, בסוף השבוע למשל, ולשוב לשגרת החיים ולעבודה עם מעט תופעות לוואי.

ניתוחי סוף השבוע הם ניתוחים קלים בלבד - שאיבות שומן קטנות והסרת שדיים לגברים. גם ניתוחי עפעף תחתון והצמדת אוזניים ניתן לעשות בסוף השבוע, אך יש לזכור שגם אחר כך ייראו שטפי דם ונפיחות, ובמקרים של הצמדת אוזניים יהיה על המטופל להסתובב עם סרט להצמדת אוזניים כשבוע עד עשרה ימים.

הכותב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית, המנהל הרפואי של רשת "כללית אסתטיקה" וראש המחלקה לכירורגיה פלסטית ויחידת הכוויות במרכז הרפואי רבין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ