חבישה מטרידה

משרד הבריאות נמנע מהסדרת מקצוע החובש ואינו מגדיר מהי רמת ההכשרה הנדרשת לעיסוק במקצוע

אריה אלדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה אלדד

כל אדם בישראל יודע מהו חובש. כל מי שהיה בצבא או בטיול בית ספר, כל מי שנסע באמבולנס, צפה בסרט או היה מרותק לטלוויזיה בשעת מלחמה או לאחר אסון רב נפגעים, ראה חובשים מצילים חיים: תחת אש, בזירות הפיגועים, בכבישים. חובש הוא חלק בלתי נפרד מההוויה הישראלית.

הצעקה "חובש!" טבועה בגנום שלנו. על דמויותיהם של חובשים נכתבו שירים ובלדות, בצה"ל העניקו להם צל"שים ועיטורים. רק דבר אחד לא עשו עד היום: לא הגדירו מה הם, מהן סמכויותיהם, מי רשאי להכשיר חובשים ולהסמיכם, מי רשאי לקרוא לעצמו "חובש", מהן חובותיו. המקצוע הרפואי המיוחד הזה לא עוגן בחקיקה.

זה כמעט 40 שנה שבמשרד הבריאות מונחת הצעת "חוק העזרה הראשונה", שאחד מיעדיה המרכזיים הוא הסדרת מקצוע החובש. אחת לכמה שנים מנסים להפוך את ההצעה לחוק, אבל בכל פעם שנוגעים בה, מסתבר לקברניטי המשרד כי הסוגיה סבוכה ומורכבת והצעת החוק חוזרת לארון.

במרוצת השנים הצטרף מקצוע רפואי נוסף למעגל העזרה הראשונה: הפרמדיק. זהו "חובש על", הלומד ורוכש מיומנות הצלת חיים. בתחומים מסוימים כישוריו של הפרמדיק עולים על אלה של הרופא הממוצע. לפני 13 שנים תרמתי את תרומתי החשובה ביותר לחיל הרפואה, והכנסתי את המקצוע לצבא. יחד עם מגן דוד אדום הגדרנו את היקף ההכשרה והפעולות של הפרמדיק, את סמכויותיו ותחומי אחריותו. היום משרתים מאות פרמדיקים בחיל הרפואה, בסדיר ובמילואים, ותורמים תרומה עצומה לטיפול בפצועים. חיל הרפואה פירסם הנחיות מקצועיות ועיגן את מעמד הפרמדיק גם בחקיקה הצבאית. בצה"ל ברור לחלוטין מהו ומיהו חובש, מהו ומיהו פרמדיק.

בסקטור האזרחי אין חקיקה דומה וההגדרות רופפות. לפיכך, בכל טיול של תלמידים, שעל פי הנחיות משרד החינוך חובה לצרף אליו חובש, מנהל בית הספר הוא שנדרש להחליט מיהו חובש. בוגר קורס צבאי הנמשך שלושה חודשים או מי שסיים בהצלחה השתלמות של שעתיים בהגשת עזרה ראשונה במועדון לקשיש אי שם בארץ. אם יסרב לקבל לטיול חובש מהסוג השני, מי יגן עליו בבג"ץ? ומי ישמור על ילדי הגן אם חובש כזה ילווה אותם בטיול?

הממשלה מתנגדת

לפני כשלוש שנים הגשתי - לבקשת עוזר שר הבריאות אז - את הצעת החוק "הרפואה הדחופה הטרום אשפוזית". לא כתבתי בעצמי מלה בהצעת החוק הזאת. קיבלתי אותה ככתבה וכלשונה ממשרד הבריאות. הצעת החוק עברה בקריאה טרומית בלבד בכנסת הקודמת, לפני פיזורה. בכנסת הנוכחית הייתי צריך להתחיל מבראשית. הפעם נתקלה הצעת החוק בהתנגדות מצד הממשלה. לאחר שקלא וטריא ארוכים הסכים משרד הבריאות להגדיר באופן חלקי את מקצוע הפרמדיק (וגם זה באמצעות סעיפי החרגה לפקודת הרופאים המנדטורית).

בהגדרת תפקיד החובש המשרד מסרב לגעת. למה? כי המשימה קשה? כי ההגדרה שנויה במחלוקת? כי היא מחייבת קבלת החלטות? במצב הנוכחי, אם הממשלה מתנגדת להצעת חוק פרטית, ההצעה לא תעבור. למשרד הבריאות אין כל קושי להכשיל את הצעת החוק, שלמעשה נוצרה במשרד.

ובכל זאת, כמה שנים מתכוון משרד הבריאות להמשיך ולהימנע מהסדרת מקצוע החובש ומהגדרת מעמדו? איך יכול המשרד להתעלם ממצב שבו אדם מבצע פעולות רפואיות, חלקן פולשניות (החדרת עירוי), חלקן אינן מותרות אפילו לאחות, בלי להגדיר מהי ההכשרה המינימלית המתירה לו לעשות כן? מתי - אם בכלל - פוקעת רשות זו? האם חובש שהחדיר עירוי לילד בטיול ופגע בשוגג בעצב או בעורק מוגן על פי חוק?

האם הוא חשוף לתביעות? לאילו כללי אתיקה כפוף החובש? אילו גופים מוסמכים להכשיר חובשים ומי אמור לאשר את תוכנית הלימודים באותם גופים? זה ארבעה עשורים נמנע משרד הבריאות מהכרעה בסוגיות אלו וברבות אחרות. דומה כי רק אסון או משפט סנסציוני ינערו אותו מקיפאונו ויחייבו אותו לקבל החלטות ולקדם את החקיקה הדרושה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "טיוטה להצעת חוק נוסחה על ידי המשרד, בשיתופו של ח"כ אלדד, ונערכו מספר רב של ישיבות בנושא. בדיונים התברר כי הנוסח במתכונת זו טומן בחובו קשיים יישומיים רבים, המונעים את גיבושו של הנוסח הסופי של הצעת החוק. בשל הצורך להחיש את הסדרת הנושא, הוחלט על מיקוד הצעת החוק באופן שיסדיר את עיסוקם של פרמדיקים, המבצעים פעולות מורכבות ופולשניות הקשורות במתן עזרה ראשונה מתקדמת. אנו מניחים כי ההתמקדות תאפשר את זירוז הליכי ההסדרה".

חבר הכנסת פרופ' אלדד היה קצין רפואה ראשי בשנים 1997-2000

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ