אביטל פורטר

אי ספיקת לב היא אחת הסיבות המובילות לאשפוז בבתי החולים, ויש לה השפעה רבה על התמונה ואיכות החיים של הלוקים בה. מספר החולים מצוי בעלייה מתמדת, ומגיע לכ-10% מהאוכלוסייה מעל גיל 70, ואף יותר מכך בגילים מבוגרים יותר. נשים מפתחות אי ספיקת לב מאוחר מגברים, ומעל גיל 79, שיעור הנשים הלוקות באי ספיקת לב גבוה משיעור הגברים.

הספרות המקצועית מכירה כיום בהבדלים מגדריים ברפואה, ובתחום הקרדיו-וסקולרי בפרט, ואלה מהווים כר מחקרי פורה. עם זאת, ייצוגן של הנשים במחקרים המובילים באי ספיקת לב עדיין נמוך, אף שמחצית מהחולים היא נשים, ואף שכשליש מהתמותה על רקע קרדיו-וסקולרי בנשים מיוחס לאי ספיקת לב.

בהיעדר מידע מספק, הקווים המנחים הבינלאומיים לטיפול באי ספיקת לב אינם כוללים התייחסות להבדלים מגדריים או המלצות פרטניות לנשים, וההנחיות עבורן נגזרות, בדומה לאוכלוסיות קטנות אחרות שאין עליהן די מידע מוצק, מהמידע הקיים אודות גברים. כמו כן, לפי סקרים לאומיים ובינלאומיים, נשים מקבלות פחות טיפול תרופתי הנחשב חיוני ומאריך חיים.

מה שכבר ידוע לנו הוא כי קיימים הבדלים מהותיים בין נשים לגברים באי ספיקת לב. כך למשל, בקרב הנשים, שיעור גבוה יותר של מקרי המחלה מוסבר ביתר לחץ דם וסוכרת, בעוד שאצל גברים הגורם המוביל הוא מחלת לב כלילית. גם בקרב הסיבות המעוררות החמרת אי ספיקת לב וצורך באשפוז קיים הבדל מגדרי. בעוד שבנשים הסיבות המובילות הן הפרעות קצב עלייתיות ומחלות מסתמים, הרי שבגברים הסיבה המובילה היא תסמונת כלילית חדה (התקף לב ותעוקת לב - אנגינה פקטוריס).

נשים עם אי ספיקת לב שורדות יותר מגברים. ואולם בניתוח תוצאות של כמה עבודות מבוקרות, לא נמצא מגדר כמנבא תמותה, בעוד שמחלה כלילית ברקע נמצאה כמנבאת תמותה. מנגד, לנשים עם אי ספיקת לב איכות חיים נמוכה יותר, המתבטאת בדרגה תפקודית נמוכה יותר, אשפוזים ממושכים ומקרים רבים יותר של דיכאון.

נשים הסובלות מאי ספיקת לב מפתחות סימנים בולטים יותר של צבירת נוזלים בריאות ובאיברים נוספים, כגון בטן ורגליים. הסקר הישראלי לאי ספיקת לב שנערך ב-2003 (HAFSIS) מצא כי בעת אשפוז בגין אי ספיקת לב חריפה, הראו הנשים סימנים בולטים יותר של גודש ריאתי בהשוואה לגברים.

פחות השתלות

עקב ייצוג נמוך של נשים במחקרים והיעדר התייחסות להבדל המגדרי, הנתונים על השפעת טיפול תרופתי בנשים מתבססים ברובם על עבודות רטרוספקטיביות או ניתוחי נתונים לאחר תום המחקר (post hoc analysis). למעשה, בחלק מהתרופות הניתנות כקו ראשון לטיפול באי ספיקת לב והידועות כמאריכות חיים בגברים, אין הוכחה לתועלת דומה בנשים.

יתרה מזו, קיימות תרופות שנמצאו כבעלות סיכון מוגבר עבור נשים בלבד. דיגוקסין, למשל, היא תרופה ותיקה ומרכזית לטיפול באי ספיקת לב. במחקרים נמצא כי הטיפול בתרופה הוריד את מספר האשפוזים של החולים, ללא השפעה משמעותית על התמותה. ואולם בניתוח מאוחר של הנתונים נמצא כי בקרב נשים שקיבלו את התרופה, היה שיעור התמותה גבוה יותר. תמותה זו יוחסה בעיקר לרעילות התרופה ולרמות גבוהות שלה בדם.

באשר למכשירי תמיכה ללב (Ventricular Assist Device) והשתלת לב, אין מידע רב אודות הבדלים מגדריים, אך המידע הקיים מעיד כי שיעורי ההישרדות, כמו גם היכולת לעבור השתלת לב מוצלחת, נמוכים משמעותית בנשים. יותר מ-70% מהחולים באי ספיקת לב העוברים השתלת לב הם גברים. מרבית המחקרים שבדקו הבדלים מגדריים הראו כי שיעור ההישרדות בנשים נמוך יותר, וכי שיעור דחיית הלב המושתל גבוה יותר אצלן. גם בקרב תורמי הלב שיעור הנשים נמוך, ואינו עולה על 25%.

לסיכום, חשוב להעלות את מספר הנשים המשתתפות במחקרים עתידיים, כמו גם לייחד פרק נפרד לטיפול בנשים הלוקות באי ספיקת לב בקווים מנחים בינלאומיים. על הטיפול להיות מוכוון מגדר ופרטני לחולה, כדי להיות יעיל ואיכותי.

הכותבת היא מנהלת יחידת ביניים לב במערך הקרדיולוגי במרכז רפואי רבין ומרצה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ