שביתת הרופאים | אלפים הפגינו בירושלים: "להציל את הרפואה הציבורית"

למאבקם של הרופאים בירושלים הצטרפו גם סטודנטים לרפואה, שהשביתו היום את הלימודים כדי להצטרף להפגנה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מעל לאלף רופאים עלו הבוקר (רביעי) להפגין מול הכנסת במחאה על תנאי שכרם. במקביל, נודע ל"הארץ" כי בימים אלה מתגבשת יוזמה לאגד גם את רופאי קופת חולים מאוחדת במסגרת ארגון קיבוצי בהסתדרות הרפואית, ולצרפם למאבק.

כ-3,000 רופאים השתתפו במפגן ענק שארגנה ההסתדרות הרפואית כחלק מצעדי המחאה הנמשכים במקביל למשא ומתן עם האוצר. הרופאים הגיעו ב-70 אוטובוסים ובמכוניות פרטיות להפגנה בגן הוורדים. הרופאים הניפו שלטים נכתבה הסיסמה "להציל את הרפואה הציבורית". למאבקם של הרופאים הצטרפו גם הסטודנטים לרפואה מארבע האוניברסיטאות, שהשביתו היום את הלימודים כדי להצטרף להפגנה.

"הגיעה העת לפעולה דחופה לשיפור המצב", קרא בהפגנה יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן. "מאבק הרופאים עלול עוד להיות קשה, ויש לזכור כי לכולנו מטרה משותפת לקידום ולשיפור השירות הרפואי הניתן לתושבי המדינה", אמר ד"ר אידלמן.

גם יו"ר קדימה, ציפי לבני, נשאה דברים בהפגנה ואמרה כי "המאבק הזה איננו מאבק עבור רופאים כעניין אישי, אלא מאבק עבור זכותו של האזרח לחיות כאן בכבוד. מדינת ישראל לא תהיה עוד מדינה שבה יש רפואה לעשירים ורפואה לעניים".

לדברי ד"ר אידלמן, "ההפגנה משמשת אות מחאה על היעדר ההתקדמות וניסיון נוסף להניע את גלגלי המשא ומתן למציאת פתרונות להצלת מערכת הבריאות הציבורית הקורסת".

מליאת הכנסת צפויה להתכנס לדיון דחוף ביוזמת ח"כ ד"ר רחל אדטו וסיעת קדימה בנושא שביתת הרופאים ומשבר הרפואה הציבורית. לדברי אדטו, "התעלמות הממשלה מבעיות מערכת הבריאות הציבורית וניסיון האוצר לייצר ספינים סביב פערי השכר ולתקוע טריז בין המתמחים למומחים, יובילו לנטישת הרופאים את המערכת הציבורית לטובת הרפואה הפרטית, יחמירו את המשבר העמוק בסוגיות שכר הרופאים וכוח האדם ויפגעו ביכולת המצוינות של מערכת הבריאות".

הפגנת הרופאים, היום בירושלים. תצלום: אורית שטרן

בתוך כך, ל"הארץ" נודע כי בימים אלה מתגבשת יוזמה לאגד גם את רופאי קופת חולים מאוחדת במסגרת ארגון קיבוצי בהסתדרות הרפואית. נכון לעכשיו מייצגת ההסתדרות הרפואית במשא ומתן 17,000 רופאים המועסקים בבתי החולים הממשלתיים, קופות החולים כללית (מרפאות ובתי חולים) ולאומית (מרפאות) ובתי החולים בירושלים שבבעלות עמותות (הדסה, שערי צדק וביקור חולים).

בימים האחרונים קיבלו רופאים ממאוחדת פנייה מההסתדרות הרפואית למילוי שאלון בניסיון לייצר מסד נתונים מעודכן, לקראת הנעת המהלך. כיום רופאי מאוחדת עובדים ברובם כרופאים עצמאיים, ומיעוטם כשכירים. לפי גורם המצוי במהלך, "הכללת המאוחדת בתהליך המשא ומתן תהווה חיזוק נוסף לרופאים, וככל שיותר רופאים יהיו מאוגדים, הכוח המשותף במאבק יהיה חזק יותר". יש לציין כי לפני מספר שנים נמנע ניסיון דומה לאגד את הרופאים העצמאיים המועסקים בכללית במסגרת ההסתדרות הרפואית בעקבות לחצים מצד הנהלת הקופה.

מקופת חולים מאוחדת נמסר בתגובה כי "הקופה מכבדת את רופאיה, ואינה מתערבת בזכויות ההתארגנות שלהם. ככל הידוע להנהלת מאוחדת הרוב המכריע של הרופאים בקופה חברים בהסתדרות הרפואית זה מכבר".

נתניהו תומך בעמדת האוצר

אתמול חודשו המגעים בין הרופאים לאוצר, שהופסקו לפני הפסח, בישיבה לילית שהתקיימה במשרדי ההסתדרות הרפואית, אולם עד כה לא דווח על פריצת דרך כלשהי, והפערים בין הצדדים עדיין גדולים. במהלך החג השעו הרופאים את צעדי העיצומים, ודווח רק על פעילות מקומית לחלוקת חומרי הסברה ברחובות על ידי פעילי ארגוני חברתיים שהביעו תמיכתם ברופאים.

ההסתדרות הרפואית טרם הודיעה על צעדי המחאה העתידיים המתוכננים, אך ההערכות כי אם לא תושג פריצת דרך במשא ומתן, ישובו הרופאים להשבית את המערכת, ואולי אף יבחנו שביתה ללא הגבלת זמן.

אתמול נערכה ישיבת עדכון בלשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נציגי האוצר ומשרד הבריאות בנושא המשא ומתן, לקראת חידושו. במהלך הישיבה הודיע נתניהו כי הוא תומך בעמדות המשרדים, כפי שבאות לידי ביטוי במשא ומתן מול הרופאים, ואף התנה חתימה על הסדר עם הרופאים בדרישה שהועלתה מצד האוצר להחתמת שעון נוכחות ובתגבור התגמול לרופאי הפריפריה. נתניהו הודיע על תמיכתו בעמדת האוצר כי יש למקד את המשא ומתן בעידוד הרפואה בפריפריה ובמקצועות המצויים במצוקת כוח-אדם.

למרות הדברים, נתניהו לא החליט עדיין להתערב במשבר בין הרופאים לאוצר. מההסתדרות הרפואית נמסר כי "אנו שמחים שהאוצר מבין כי נושא הרפואה הציבורית חשוב דיו על מנת להביאו לפתחו של ראש הממשלה. לצערנו, עד כה, האוצר לא בא עם פתרונות קונקרטיים להצלת הרפואה הציבורית במסגרת המשא ומתן". מלשכתו של נתניהו נמסר כי "ראש הממשלה עודכן בפרטים, והמשא ומתן מול הרופאים נמשך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ