השביתה חוזרת: הרופאים ישביתו את בתי החולים ביום שלישי

ההסתדרות הרפואית תמשיך בצעדי ההשבתה בחודש הבא, אם לא יושג הסדר עם האוצר. סגן שר האוצר: כל הכרזה כזו לא אחראית, מיותרת ולא מוסרית

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ההסתדרות הרפואית הודיעה הערב (חמישי) כי תמשיך בצעדי ההשבתה בשבוע הבא. ביום שלישי יושבתו כלל בתי החולים הציבוריים ויפעלו במתכונת שבת.

במסגרת ההשבתה יידחו טיפולים וניתוחים לא דחופים ויושבתו מרפאות החוץ. ניתוחים וטיפולים דחופים יבוצעו רק בהתאם להחלטות ועדות החריגים בבתי החולים. בנוסף יפעלו שירותים חיוניים, לרבות טיפולי דיאליזה והפריה חוץ-גופית וטיפולים דחופים בחולי סרטן במחלקות האונקולוגיות. השביתה תכלול את כלל בתי החולים הציבוריים במדינה, כולל הממשלתיים ואלו שבבעלות קופת חולים כללית ובתי החולים בירושלים שבבעלות עמותות (הדסה, שערי צדק וביקור חולים).

שביתת הרופאים, אתמול. תצלום: אורית שטרן

בהמשך, ביום חמישי הבא מתוכננים עיצומים בבתי החולים בתל אביב ודרומה לה. העיצומים יכללו את מרפאות החוץ בלבד, לרבות המרפאות בבית החולים איכילוב בתל אביב. בשלב זה לא יושבתו מרפאות המשפחה והמומחים בקופות החולים כללית ולאומית, שרופאיהן שותפים למשא ומתן המתנהל עם האוצר בימים אלה.

ביום ראשון ה-8 במאי, ערב יום הזיכרון, חדרי הניתוח יפעלו במתכונת מצומצמת בעקבות כנס בו צפויים להשתתף פתולוגים מכל הארץ. וביום חמישי ה-12 במאי, לאחר יום העצמאות, יתקיימו עיצומים בבתי החולים מצפון לתל אביב. העיצומים יכללו את מרפאות החוץ בבתי החולים, ובהם גם שיבא ובילינסון במרכז.

בהסתדרות הרפואית הבהירו כי במידה ותושג פריצת דרך במשא ומתן, או שייחתם הסכם בין הצדדים, ייפסקו הצעדים הארגוניים.

על צעדי ההשבתה הוחלט אחר הצהריים בישיבה סוערת של הנהלת ההסתדרות הרפואית בעקבות כישלון המשא ומתן עם האוצר. בבוקר נערכה ישיבת משא ומתן נוספת בין הרופאים לאוצר, שהסתיימה ללא תוצאות, ותוך חילופי האשמות בין הצדדים. באוצר טוענים כי הסכימו להעלאה של 20% בשכרם של הרופאים המתמחים ורופאים בפריפריה ובמספר מקצועות במצוקה, ואילו בהסתדרות הרפואית דורשים העלאה רוחבית של 50% בשכר לשעה של כלל הרופאים בשירות הציבורי, העומד כיום בממוצע על 42 שקל, וכן תוספות משמעותיות לרופאים במקצועות במצוקה ובפריפריה. נכון לעתה, ישיבת המשא ומתן הבאה בין הצדדים נקבעה רק ליום חמישי הבא, אך ייתכן כי תוקדם בעקבות צעדי ההשבתה.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, מתח ביקורת על דברים שהשמיע אתמול הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, בעקבות הפגנת הענק בהשתתפותם של כ-3,000 רופאים וסטודנטים לרפואה. לטענתו, דבריו של לוין הם "הסתה פרועה ומסוכנת כנגד ציבור הרופאים. כל צעד של אלימות כנגד רופאים ירשם על שמך", הודיע אידלמן. לדבריו, "כל פעם שישנה התקדמות במשא ומתן, האוצר עושה הכול כדי לפוצץ ולעכב את ההתקדמות שהושגה. ברור לכולם שיהיה הסכם, אבל את האמירות אנשים יזכרו עוד עשרים שנה קדימה, והן פוגעות ברקמה הכי עדינה ביחסים בין רופא וחולה". בהפגנת הרופאים אתמול מול הכנסת קראו רופאים בכירים ופוליטיקאים לנתניהו להתערב לפתרון המשבר.

סגן שר האוצר, הרב איציק כהן, הבהיר כי "כל הכרזה מצד ההסתדרות הרפואית על שביתה או עיצומים לא אחראית, מיותרת ולא מוסרית. אנו חוששים כי המשך ההתנהלות של הרופאים תביא בסופו של דבר לפגיעה בציבור החולים. הגיע הזמן שראשי ההסתדרות הרפואית יפסיקו להשלות את הציבור, יתחילו לדבר אמת ולדווח אמת ויכנסו לתהליך משא ומתן על הנושאים בהם צריך לטפל". כהן קרא לרופאים להסיר דרישתם לתוספת שכר רוחבית ולהסכים להחתמת שעון נוכחות, נושא שקיבל השבוע אף את תמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנמנע עד כה מהתערבות במשבר. "אסור שהציבור ישלם בבריאותו בזמן שניתן להעביר את הסכסוך לבוררות, ובכך למנוע פגיעה מיותרת בחולים. האוצר ערוך בכל עת להיכנס לתהליך של בוררות תחומה ומוגבלת בזמן על מנת לסיים את התהליך לטובת הציבור לרווחתו ולבריאותו", הבהיר כהן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ