איזו קופ"ח תממן לכם חוות דעת שנייה?

מתי כדאי לשקול פנייה לחוות דעת רפואית נוספת, ועד כמה דעה שכזו נגישה לציבור החולים במדינה?

עו"ד ד"ר אבי רובינשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד ד"ר אבי רובינשטיין

אצל כמה מחברי הרופאים תלוי בחדר ההמתנה של המרפאה שלט: "נא להצטייד לפני הביקור בחוות דעת שנייה". בענייני מחלות אין להקל ראש ואין "לעשות חשבון". אין מקום לחשוש שאולי הרופא המטפל לא יהיה מרוצה מכך שהפציינט שלו מחפש חוות דעת נוספת. הנוהל הזה מאפשר למטופל לשמוע עוד דעה מקצועית בקשר לניתוח, אבחון מחלה קשה, טיפול פולשני כמו צנתור או הליך רפואי טיפולי שיש סיכון בצדו.

יחסי חולה-רופא מאופיינים מחד בתלות המטופל ברופא, ומאידך בחוסר השוויון ביניהם בכל הנוגע לידע הרפואי מקצועי. חוק זכויות החולה (1996) קובע כי "מטופל זכאי להשיג מיוזמתו דעה נוספת לעניין הטיפול בו". לפי החוק, "המטפל והמוסד הרפואי יסייעו למטופל בכל הדרוש למימוש זכות זו". עד כה מרבים להשתמש בזכות לחוות דעת נוספת דווקא בתחום הפלילי, כשחשודים במעשה פלילי מבקשים מבית המשפט בדיקה נוספת לזו של הפסיכיאטר המחוזי, על ידי רופא מומחה מטעמם.

ואולם, בגישה הפטרנליסטית חל כרסום, ודומה כי בנסיבות רבות לחולה יש מעמד בכורה בהחלטה על טיפול רפואי. כשחולה בא לרופא, אין הוא מעניק לו סמכות מלאה לפעול כראות עיניו. האם חלפו הימים בהם אמירה של הרופא התקבלה "בעיניים עצומות"? האם בצר להם פונים החולים לדעה נוספת? מדע הרפואה בימינו הרחיב את ההתמחויות. הרופא הכללי, שיודע מעט על כל דבר, הולך ונעלם ומפנה מקומו למומחה ברפואת המשפחה.

בכל התמחות קיימות תתי-התמחות. ברפואת נשים ומיילדות למשל, יש גניקולוגים המומחים באולטרא סאונד של העובר, הריון בסיכון, גנטיקה, גניקו-אונקולוגיה וניתוחים לפרוסקופיים. ברפואה הפנימית יש מומחים למחלות ריאות, מחלות לב, מחלות כליות ועוד.

במקצוע חופשי כמו רפואה עשויים להיות חילוקי דעות שלעתים חורצים את גורלו של החולה. ברם, לא כולם ערוכים לדעה הנוספת. יש כאלו שהרחבת היריעה משרה עליהם ביטחון ותחושה של שליטה במצב ואחרים עשויים ללכת לאיבוד. ייתכן שדווקא לאלה תסייע דעה נוספת. החברה האמריקאית לסרטן (ACS) ממליצה לבקש חוות דעת נוספת במקרה של אבחנה של סרטן השד בכל שלב של המחלה ובכל סוגי הגידולים, הן לאבחון והן לטיפול המוצע.

לפני ניסוי

חשוב במיוחד לבקש דעה נוספת במצב בו הרופא מציע למטופל להשתתף בניסוי קליני או לקבל תרופת מחקר. כמובן שזה לא אומר שיש בעיה, אך יש לדעת כי לרופא יש אינטרס אישי בטיפול המוצע, לכן רצוי להתייעץ. כך גם כשמדובר ברפואה פרטית או ברופאים מנתחים - גם דרך קופת החולים - המציעים התערבות כירורגית מבלי שהתקיים דיון בהשתתפות מספר רופאים כפי שמתקיים בבית חולים.

עם זאת, קריטי להבין כי במצבי חירום מסכני חיים או כשהשתהות בטיפול עשויה להביא לאובדן איבר או לנכות קשה, כגון חסימה של עורק, דימום תוך גולגולתי כתוצאה מחבלה או מצוקה עוברית במהלך לידה - אין לחפש דעה נוספת מהסיבה הפשוטה שאין זמן לכך והנזק שעלול להיגרם מהחלטה מוטעית מתגמד לעומת הנזק באי עשייה.

איך מוצאים את רופא לחוות דעת נוספת? לרוב האוכלוסייה ביטוחים משלימים המזכים בחוות דעת שנייה בעלות נמוכה. קופות החולים מאפשרות לקבל חוות דעת שנייה אצל רופאים בכירים בארץ, ובמקרים מסוימים, באישור הקופה, גם התייעצות עם רופא בחו"ל. אנו חיים במדינה קטנה שהרופאים המומחים מכירים איש את רעהו, ולעתים יש בכך טעם לפגם. לכן מומלץ לחפש רופאים מאזור אחר בארץ, ולא להסס לפנות לרופא שעובד בקופה אחרת, גם אם הביקור אצלו לא יסובסד על ידי הקופה.

לעתים מבקש חולה בבית חולים לראות מומחה חיצוני. זו זכותו, גם אם רופאי בית החולים אינם מעודדים זאת. חלק מהרופאים הבכירים עשויים להתנות את בואם לבית חולים בהסכמתו של מנהל המחלקה.

כשבאים לקבל חוות דעת שנייה יש לשאול, האם הממצאים האובייקטיביים מצדיקים את האבחנה הראשונה? האם האבחנה ודאית? האם היא ניתנת לפירוש אחר? מהן האפשרויות הטיפוליות? האם יש טיפול חדש? מה הסיכונים והסיכויים בטיפול המוצע על ידי הרופא המטפל? היכן בארץ או בעולם נמצאים הרופאים או המרכזים הרפואיים המנוסים ביותר בתחום? מה צפוי אם לא מטפלים בשלב זה?

יש מקרים שחוות הדעה השנייה שונה מהמלצת הרופא המטפל. למשל במקרה של גידול, רופא אחד עשוי להמליץ על ניתוח והאחר יעדיף לחכות ולטפל בהקרנות וכימותרפיה. המטופל הוא שיכריע. לאחר שיבדוק את הנתונים ויחליט, גם בהתאם לאופיו, האם לחכות או להסכים לניתוח.

הכותב הוא שותף במשרד עורכי דין רובינשטיין-יקירביץ

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ