צמח מעכב סרטן

* האם טיפול בסרטן בעזרת צמח הדבקון יהפוך למקובל, לצד ההקרנות והכימותרפיה? מחקרים חדשים מישראל מציגים ממצאים מעודדים

ד"ר גיל בר סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר גיל בר סלע

משפחת צמחי הדבקון (mistletoe) מונה מעל 1,200 זנים הגדלים ברחבי העולם, אשר לרובם פירות אדומים. בישראל גדלים שניים מהם - דבקון הזית וארנוג השיטים.

הדבקון הלבן (viscum album), הזן היחיד במשפחה שפירותיו לבנים, הוא צמח חצי טפיל הגדל על עצים שונים באירופה, בעיקר באזור צרפת ומרכז היבשת. זהו צמח המרפא היחיד המוכר ממשפחה זו.

יתרונותיו של הדבקון הלבן מתוארים כבר במיתולוגיה הנורדית, המספרת על ענק דרואידי הנעזר בצמח לטיפול בעינו הפצועה. במסורת האירופית נחשב הצמח "מרפא כל" (Omnia sanans). הרופא היווני הנודע גאלנוס, מאבות הרפואה המודרנית, ואחריו גדולי הרופאים הערבים, השתמשו בצמח לטיפול במגוון בעיות רפואיות, כמו אפילפסיה, חולשה של הלב, בצקת ומחלות של הטחול. התוויות דומות נרשמו בספר הלימוד של הרפואה ההומיאופתית.

חומר שממוצה מן הדבקון הלבן משמש לטיפול באמצעות זריקות תת עוריות, שהמטופל מקבל כמה פעמים בשבוע. מחקרים שנערכו בשנים 2004 ו-2006 ומחקר נוסף שהסתיים לאחרונה במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, הראו כי תכשיר המבוסס על מיצוי של הדבקון הלבן יעיל לטיפול בחולי סרטן הריאות וסרטן המעי הגס.

במחקר שבו השתתפו 25 חולי סרטן המעי הגס, שמחלתם במצב מתקדם, נבדקה יעילות הטיפול בתכשיר ממיצוי הצמח, לאחר שכל קווי הטיפול הכימותרפי המקובל כבר אינם מועילים לחולים. במחקר זה לא נצפתה הקטנה של הגידול הסרטני בעקבות השימוש בתכשיר הדבקון, אבל בקרב 40% מהחולים חלה התייצבות של המחלה. ההתייצבות נמשכה יותר מארבעה חודשים והתסמינים פחתו. הטיפול ניתן בזריקות תת עוריות, שלוש פעמים בשבוע.

במחקר נוסף נמצא כי טיפול בתכשיר הדבקון הביא לשיפור באיכות החיים של חולי סרטן בשלב מתקדם. במחקר השתתפו 23 חולים, שכבר לא הפיקו תועלת מהטיפול המקובל וסבלו מהצטברות חוזרת ונשנית של נוזלים בחלל הבטן (מיימת). החולים נזקקו לטיפולים תכופים לניקוז הנוזלים מבטנם. תכשיר הדבקון הוזרק לתוך חלל הבטן, דרך המחט ששימשה להוצאת הנוזלים. המחקר הראה כי הזרקת הדבקון הביאה להארכה משמעותית של המרווח בין טיפולי הניקוז וכתוצאה מכך השתפרה איכות החיים של החולים.

השבת האיזון

לאחרונה הסתיים מחקר נוסף ברמב"ם, שבו נבדקה השפעת תכשיר הדבקון על איכות החיים של חולי סרטן המקבלים טיפול כימותרפי. במחקר השתתפו 80 חולים. מחציתם טופלו בזריקות של מיצוי הדבקון, שלוש פעמים בשבוע, בעוד האחרים לא קיבלו זריקות אלה. לפי תוצאות ביניים, שהוצגו לאחרונה בכנס האירופי לחקר הסרטן, תכשיר הדבקון הביא להפחתה משמעותית בתופעות הלוואי של הטיפולים.

נתוני המחקרים יוצגו בכנס השנתי של החברה הישראלית לרפואה משלימה, השייכת להסתדרות הרפואית, שייערך ביום רביעי (4 במאי). המחקרים שנערכו בישראל מצטרפים למחקרים בינלאומיים, שהראו כי תכשיר ממיצוי הדבקון מאריך את משך החיים של חולי סרטן - ללא התקדמות של המחלה - ומשפר את איכות חייהם.

גם הרפואה האנתרופוסופית מצאה קשר בין הדבקון וטיפול במחלות הסרטן. מנקודת הראות האנתרופוסופית מחלת הסרטן מתפתחת כשהאיזון בגוף מופר. במצב זה ניתן לראות שחולי סרטן רבים מדווחים על תחושות שונות ולא ספציפיות - דוגמת חולשה וחוסר איזון בגוף - עוד בתקופה שקדמה לאבחון המחלה. הטיפול בדבקון נועד לחזק את היכולת להתמודד עם המחלה. החולשה של הגוף מחמירה עם הטיפולים האונקולוגיים המקובלים, אשר יחד עם הרס תאי הסרטן פוגעים גם ברקמות בריאות. לכן טיפול בדבקון תורם לשיפור מצבו הכללי של החולה בתוך תקופת הטיפול כפי שנמצא במספר רב של מחקרים.

ב-30 השנים האחרונות נערכו מחקרים רבים, שסיפקו בסיס איתן לשימוש במיצוי הצמח כחלק מהטיפול האונקולוגי המקובל. לפי מחקרים אלו, כמה ממרכיבי הצמח פועלים נגד גידולים סרטניים ישירות או באופן עקיף, בתיווך מערכת החיסון. לכן יש חשיבות לשימוש בכל מרכיבי מיצוי הצמח, ולא רק במרכיב מסוים ממנו.

כיום התכשיר שמופק ממיצוי הצמח נחשב חלק מהרפואה המשלימה, ואינו כלול בטיפולי הרפואה המקובלת. למרות זאת השימוש בו רחב - כמחצית מהחולים בארצות מרכז אירופה מקבלים טיפול זה. לאורך השנים בוצעו מחקרים קליניים על סגולות הצמח, שבהם נבדקו יותר מ-5,000 חולים עם גידולים סרטניים שונים.

לפי המחקרים, השימוש במיצוי הדבקון משפר את איכות החיים של חולי סרטן המקבלים טיפולים כימותרפיים. הוא מועיל בעיקר לחולות בסרטן השד. לפי מאמר שפורסם בשנת 2009 בכתב העת "British Journal of Cancer", שניתח נתונים ממחקרים שונים שבהם נבדק השימוש בצמח, יש הוכחה מבוססת לתרומה של מיצוי הדבקון להישרדות אחרי מחלות סרטן שונות.

באותו כתב עת פורסם ב-2003 מחקר מעניין נוסף, שנערך במצרים, בו טופלו חולים בסרטן הכבד בזריקה תת-עורית של מיצוי הצמח במינון גבוה, אחת לשבוע. אצל 21% מבין 23 החולים שהשתתפו במחקר נצפתה הקטנה של הגידול, ואילו אצל 13% מהם היתה היעלמות מלאה שלו.

במדינות רבות מורגשת עלייה במודעות לאפשרות הטיפול בתכשירים המופקים מצמח הדבקון כחלק מהטיפול האונקולוגי. תכשירים המופקים מהצמח אינם חלק מהטיפול האונקולוגי המקובל בבתי החולים, אבל החולים יכולים להשתמש בהם בעצמם, תוך מעקב רפואי.

הכותב הוא מנהל היחידה לטיפול תומך אונקולוגי, המערך האונקולוגי, הקריה הרפואית רמב"ם

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ