אתיקה רפואית במחנות

* סיור במחנות ההשמדה בפולין שימש להטמעת לימודי אתיקה לרופאים צבאיים מחיל הרפואה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בלימודי רפואה מוקדש זמן מועט בלבד לאתיקה, ואף פחות מכך ללימוד יסודות האתיקה של הרפואה הצבאית. מחקר משנת 2007, שבחן את הסוגיה בשמונה בתי ספר לרפואה בארצות הברית, מצא כי 95% מהסטודנטים נחשפו בשש שנות הלימודים לפחות משעת לימוד על אתיקה ברפואה צבאית. מעטים בלבד הכירו את עקרונותיה, המבוססים על אמנת ז'נווה.

בשונה מהאתיקה הרפואית, העוסקת בעיקרה ביחסים בין רופאים למטופלים, ברפואה הצבאית האתיקה גם מסדירה את האיזון העדין בין הצרכים הצבאיים בשטח לבין זכויות המטופלים, גם אם הם שייכים לכוחות האויב. בחיל הרפואה בצה"ל נוסחו ברבות השנים עקרונות אתיים, אולם באחרונה פותחה שיטת לימוד חדשה להטמעתם - סיורים במחנות ההשמדה שהקים המשטר הנאצי בפולין.

במאמר שפורסם בדצמבר 2010 בכתב העת "Journal of Medical Ethics" בהוצאת המכון הבריטי לאתיקה רפואית (IME), מתארים חוקרי חיל הרפואה בראשות ד"ר אנתוני אוברמן ובהשתתפות קצין רפואה ראשי, תת אלוף ד"ר נחמן אש, סיור שנערך במחנות בקיץ 2009 ותרם לפיתוחה של תוכנית ההכשרה החדשה.

ועידת ההסתדרות הרפואית העולמית (WMA) לשנת 2004 הכריזה כי אתיקה רפואית בעת עימות צבאי צריכה להיות זהה לאתיקה הרפואית בעתות שלום. במסגרת התוכנית, תחת הכותרת "עדים במדים", נחשפים חיילי צה"ל המסיירים במחנות לאתיקה הרפואית הקלוקלת ששירתה את מנגנוני הרייך השלישי במלחמת העולם השנייה במחנות העבודה ובמחנות ההשמדה בפולין, שבין היתר מילאה תפקיד מרכזי ביישום "הפתרון הסופי".

בסיור נבחנות דילמות אתיות הקשורות ברווחת הפרט לעומת הכלל, במשאבים רפואיים מוגבלים ובניסויים רפואיים בבני אדם. אחת הדילמות קשורה בהקצאת משאבים רפואיים במחנות הנאצים. כמתואר במאמר, באחד הגטאות ביקש רופא יהודי ליזום פגישה ולהכריע אם לחלק את מעט האינסולין שנותר בין כלל החולים הזקוקים לתרופה, כך ששום חולה לא יקבל כמות מספקת, או לספקו למספר מצומצם של חולים. המשתתפים נמנעו מהחלטה וראו ברופא משתף פעולה עם הנאצים. הרופא, מתברר, החליט לחלק את האינסולין רק לחולים שמצבם קל יותר, אולם לבסוף אזלה התרופה לחלוטין.

ניסויים בעיקור

להכרעה אתית כואבת נדרשה ד"ר לובה ביליקה בלום, שהיתה מנהלת בית ספר לאחיות בוורשה וקיבלה היתר מהנאצים להמשיך ולהפעילו בגטו. כשהחלו המשלוחים למחנות ההשמדה, הוטל על בלום לקבוע מי תמשיך ללמוד בבית הספר ומי תישלח למחנה. את ההחלטה היא קיבלה על סמך ציוני האחיות. אחר כך, לפני המרד בגטו ורשה, היא הצליחה לברוח עם ילדיה מהגטו בעזרת קשרים עם אחיות פולניות מעברו השני.

בגרמניה הנאצית נדחקה הצדה אמנת היפוקרטס - שבועת הרופא לעקרונות של מוסר ואתיקה - והמונח "טיפול רפואי" הוחלף ב"מנהיגות רפואית". כלומר, מחויבותם הראשונה של הרופאים לא היתה למטופלים, אלא למדינה.

לאחר המלחמה התגלו מסמכים המתעדים את מעלליהם של רופאים נאצים, לרבות עיקור כפוי של יהודים ונכים, הריגתם של נכי גוף ונפש, השתתפות במבצעי הרג המוני וביצוע ניסויים בשם המדע, מתוך אימוץ החקיקה האנטי-יהודית של חוקי נירנברג למערכת הרפואית.

במאמר מתואר סיור ליד בלוק 10 במחנה אושוויץ, שבו בוצעו ניסויים רפואיים סדיסטיים במיוחד. במחנות בגרמניה מתועדים ניסויים בהורדת טמפרטורת הגוף (היפו-תרמיה) והכנסת נבדקים לתאי לחץ (היפוקסיה). החיילים בסיור אף שמעו את עדותו של קצין שסבתו נאנסה פעמים רבות, לכאורה במסגרת "ניסוי" על עיקור באושוויץ. "בניסויים של הרפואה הנאצית נשכחו כללים אתיים מרכזיים, לרבות הסכמה מדעת להשתתפות בניסוי ושמירה על כבוד האדם ועל חיי אדם", נכתב במאמר. ממצאי המחקרים שערכו רופאים נאצים היו שנויים במחלוקת מבחינת ערכם המדעי, אבל יש שעשו בהם שימוש לאחר המלחמה.

בתום הסיור מילאו 38 מהמשתתפים שאלון, ורובם (57%) דיווחו על תרומה משמעותית גבוהה עד גבוהה מאוד של הסיור ללימודי האתיקה הרפואית. אחרים דיווחו על תרומה בינונית (29%) או נמוכה (14%).

"אתיקה יכולה להילמד בכיתות", נטען במאמר, "אולם יש יתרונות רבים בלימוד באתרים ההיסטוריים", לרבות בחוויה אישית, שמעוררת סקרנות. "זה רלוונטי במיוחד בצבא הישראלי, שלרבים מחייליו יש קשרים משפחתיים אישיים וזיכרונות משפחתיים מהאתרים השונים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ