דו"ח: עלייה בתחלואה בסרטן העור

לפי דו"ח של משרד הבריאות, העלייה מיוחסת לתוכניות לגילוי מוקדם הפועלות בארץ בעשור האחרון; ערבים חולים פחות מיהודים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות פרסם היום (שלישי) לרגל שבוע המודעות לסרטן העור נתונים המעידים על עלייה משמעותית בשיעורי אבחון התחלואה בסרטן העור מסוג מלנומה ממוקדת בישראל, בעקבות תוכניות לגילוי מוקדם של סרטן העור הפועלות בארץ בעשור האחרון. לפי הדו"ח, בין 2000 ל-2008 חלה עלייה של 37% בקרב גברים יהודים ו-43% בקרב הנשים היהודיות באבחון המחלה.

שיעורי התחלואה במלנומה חודרנית המלווה בגרורות, המאובחנת בשליש מהמקרים ואשר סיכויי ההחלמה ממנה נמוכים בהרבה, נותרו יציבים בעשור האחרון. נתון נוסף שעולה מהדו"ח הוא כי התחלואה בסרטן העור מסוג מלנומה באוכלוסייה הערבית נמוכה משמעותית בהשוואה ליהודים.

"הממצאים מצביעים על המשך מגמת העלייה בתחלואה, אולם יש פה גם עדות לפעילות שמתבצעת ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן, קופות החולים ומשרד הבריאות לשיפור האבחון המוקדם של המחלה", אמרו ד"ר ליטל קינן-בוקר, סגנית מנהלת המרכז הלאומי לבקרת מחלות וד"ר מיכה ברחנא, מנהל רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות.

פריצת דרך טיפולית בסרטן העור

לפי הדו"ח, הסיכון לחלות במלנומה חודרנית או ממוקדת במהלך החיים - מהלידה ועד גיל 90 - עומד על אחד מכל 36 גברים יהודים, אחת לכל 45 נשים יהודיות, בעוד באוכלוסיה הערבית הסיכון קטן בהרבה: אחד מכל 312 גברים ערבים ואחת מכל 434 נשים ערביות.

בחודשים האחרונים נרשמה פריצת דרך טיפולית בסרטן העור בעקבות אישורה של תרופה חדשה המכילה את החומר הפעיל "איפילימומאב" ומשפיעה על המערכת החיסונית באופן המביא לנסיגה במלנומה חודרנית.

נתונים נוספים שהוצגו ומבוססים על סקר טלפוני מ-2008 מצביעים "על שיפור משמעותי במודעות האוכלוסייה בארץ לנזקי השמש, וזהירות בחשיפה לשמש". לפי הסקר, 62.7% מהנשאלים הערבים מקפידים על שהות בצל בימי שמש, לעומת 53.3% מהנשאלים היהודים.

ב-15 במאי ייפתח שבוע המודעות לסרטן העור בישראל בחסות האגודה למלחמה בסרטן. במהלך השבוע יפתחו 292 נקודות בדיקה לאיתור מוקדם של סרטן העור ברחבי הארץ. כמו כן, יוצעו בהנחה תכשירים להגנה על העור.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ