הרופאים הפתולוגים בכנס חירום: להגדיל את התקנים ב-53%

הפתולוגיה מוגדרת על ידי ההסתדרות הרפואית כמקצוע במצוקה. יו"ר האיגוד בכנס חירום: איננו טכנאים, אנו מקבלים החלטות גורליות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

איגוד הפתולוגים בהסתדרות הרפואית ערך הבוקר (ראשון) כנס חירום ארצי שעסק במשבר בגיוס עובדים חדשים למקצוע השרוי במצוקה. על פי הנתונים שבידי ההסתדרות הרפואית, יש צורך להגדיל את מספר התקנים לפתולוגים ביותר מחצי כדי להתמודד עם משבר כוח האדם בענף.

בישראל 119 רופאים פתולוגים, המומחים באבחון מחלות באמצעות שינויים בתאים ורקמות ובאבחון גידולים סרטניים, ובימים אלה מועסקים עוד כחמישים מתמחים פעילים בעשרים המכונים לפתולוגיה הפועלים בארץ. מדובר בשיעור של 1.96 פתולוגים למאה אלף תושבים, בהשוואה ל-4.43 למאה אלף בארה"ב.

בשביתת הרופאים הנוכחית הגדירה ההסתדרות הרפואית את הפתולוגיה כמקצוע במצוקה המהווה "מקצוע צומת", לצד הרדמה וטיפול נמרץ - מקצועות שבהם מחסור בכוח אדם עלול להשפיע לרעה גם על מקצועות נוספים. מקצועות נוספים שהוגדרו על ידי ההסתדרות הרפואית כמקצועות במצוקה הם רפואה פנימית וכירורגיה כללית, שיקום, גריאטריה, רפואת פגים (נאונטולוגיה) ורפואה דחופה.

כנס הפתולוגים, היום. תצלום: דודו בכר

לדברי יו"ר איגוד הפתולוגים ומנהלת המכון לפתולוגיה וציטולוגיה במרכז הרפואי אסף הרופא, ד"ר יהודית זנדבנק, "המשבר בפתולוגיה קשור בתקינה לקויה שנקבעה עוד בשנת 1976, כשנעשו בעיקר בדיקות פתולוגיות למאושפזים, כשהיום רוב הבדיקות נעשות עבור מטופלים במרפאות ומכונים, מחוץ לבתי החולים. בנוסף, חלה ברבות השנים עלייה במורכבות האבחון".

לפי עבודה שנערכה בעבור ההסתדרות הרפואית על ידי חברת ארגו המתמחה בחקר עבודה, יש צורך בתוספת של 53% בתקנים לפתולוגים ברחבי הארץ, כדי להתמודד עם המשבר המתפתח. לפי תחזיות ההסתדרות הרפואית, אם לא יינקטו צעדים לשיפור המצב, בתוך חמש שנים צפויה ירידה של 10% במצבת הרופאים המומחים בפתולוגיה ל-107 מומחים, ותוך עשר שנים צפויה ירידה של 15%. לפי העבודה, הפתולוגים בישראל מבצעים יותר מפי שניים בדיקות בהשוואה לעמיתיהם בעולם המערבי.

במשא ומתן המתנהל בשבועות האחרונים דרשו נציגי ההסתדרות הרפואית מהאוצר להכניס מנגנונים לעידוד גיוס פתולוגים, לרבות מסלול מיוחד הכולל הטבה לרופאים שיסכימו לוותר על פרקטיקה פרטית ולהקדיש את כל שעות העבודה לבית החולים הציבורי. מסלול זה, המכונה Full Timer, מתאים לפתולוגיה, שיש בה רפואה פרטית מצומצמת ביותר. כמו כן, דרשה ההסתדרות תקינה ייעודית למקצוע, המבטיחה מקום עבודה לכלל המתמחים תוך שמירת תנאי ההשתכרות, תמריצים, השתלמויות ללא פגיעה במשכורת ועוד.

"פתולוג אינו טכנאי"

לדברי זנדבנק, "פתולוגיה איננה מקצוע אליטיסטי שנותן מענה לאחוז קטן מאוכלוסיית המדינה, אלא הבסיס לרפואה, ובלעדינו מקצועות אחרים לא יוכלו לתפקד, אך אנו עובדים מאחורי הקלעים, ואנשים לא יודעים מה אנו עושים. בציבור יש לפתולוגיה תדמית נמוכה המזוהה בעיקר עם נתיחות שלאחר המוות. פתולוג אינו טכנאי, אלא רופא המבצע אינסוף השתלמויות ולוקח עשרות החלטות גורליות לחיי מטופליו. הפתולוגים הם היחידים המוכשרים לאבחן גידולים סרטניים".

זנדבנק מתריעה כי יש לטפל בעומס הרב בתחום הפתולוגיה, ולטענתה, "העומס מעכב תשובות לחולים, מה שעלול להיות קריטי במקרה של גידולים סרטניים, כי טיפולים מתעכבים. כל זאת חמור פי כמה במכונים בבתי החולים בפריפריה".

בהסתדרות הרפואית מתריעים על החמרה במצוקת כוח האדם בחלק ממקצועות הרפואה. לפי נתוני הארגון, ברפואה פנימית בשנת 2007 התמודדו 104 רופאים על 54 משרות פנויות, אולם המחסור בכוח אדם הוביל בשנת 2009 להתמודדות של 60 רופאים בלבד על 53 משרות. ואילו בהרדמה, בשנת 2007 התמודדו 26 רופאים מומחים על 19 משרות, ואילו בשנת 2009 התמודדו 7 רופאים על 6 משרות פנויות בלבד.

לדברי ד"ר יצחק זיו-נר, סגן יו"ר ההסתדרות הרפואית ויו"ר ארגון רופאי המדינה, "תנאי הקבלה בחלק מהמקצועות יורדים, ומתפתח קושי רב בגיוס מנהלים בכירים לתחומים כמו כירורגיה כללית, רפואה פנימית, שיקום ופתולוגיה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ