דו"ח: מחסור בכוח אדם ומיטות אשפוז בדרום הארץ

נתונים חדשים על תשתיות הבריאות בדרום מראים כי שיעור חדרי המיון באזור נמוך במחצית מהממוצע הארצי, ושיעור מיטות האשפוז הוא הנמוך ביותר בישראל

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה
רפואה לוקה בחסר

נתונים מדאיגים על מצב תשתיות הרפואה בנגב מצביעים על מחסור במיטות אשפוז, רופאים ואחיות: בעוד שיעור מיטות האשפוז הכלליות בישראל הוא 1.933 לאלף תושבים, מספר נמוך כשלעצמו לעומת הממוצע העולמי העומד על 3.3, בדרום הוא עומד על 1.384 והוא הנמוך ביותר בישראל - כך עולה מנתוני המרכז לחקר הבריאות בנגב משנת 2009, המתייחסים למצב בכל אגפי האשפוז הכללי.

הנתונים יוצגו היום במצפה רמון, בכנס לשוויון הבריאות הנערך ביוזמת המרכז לחקר הבריאות בנגב וקרן מיראז', קרן פילנתרופית הפועלת לפיתוח הנגב.

מהנתונים עולה עוד כי באזור הנגב, אין כמעט מיטות אשפוז שיקומי ואין הוספיס אשפוזי לחולים סופניים. המרכז הרפואי-האוניברסיטאי סורוקה מקבל את מספר הפניות הרב ביותר למחלקה לרפואה דחופה מכלל בתי החולים בישראל בשנים האחרונות. אולם, שיעור חדרי המיון באזור נמוך ביותר מ-50% מהממוצע הארצי.

לדברי ד"ר נדב דוידוביץ', יושב ראש המרכז לחקר מדיניות בריאות בנגב בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון ואחד ממארגני הכנס, "אנחנו יודעים זה זמן רב על פערים גדולים בשירותי הבריאות בין המרכז לפריפריה. ללא השקעה לטווח הארוך נימצא בפני שוקת שבורה בשנים הבאות".

"המטרה של הכנס היא לשים על סדר היום את הזכות הבסיסית של כל אזרח במדינה לקבל את אותם שירותים בריאותיים", אומרת נעמה דהן, מנכ"לית קרן מיראז', מיוזמי הכנס.

במערך הרפואה בקהילה, מספר הרופאים בדרום עומד על 1,779 והם מייצגים שיעור של 1.64 ל-1,000 נפש, בהשוואה ל-1.99 ל-1,000 נפש במרכז הארץ. המחסור בכוח אדם רפואי במערך הקהילה צפוי אף להחריף בשנים הבאות. ידוע כבר היום שבחמש השנים הקרובות צפויה פרישה לגמלאות של למעלה מ-50 רופאים במחוז הדרום של שירותי בריאות כללית, ואין מי שיחליף אותם.

במשרד הבריאות אמרו כי תשתיות הרפואה בדרום נחותות ביחס למרכז הארץ. לדוגמה, מספר האחיות שעברו הכשרה מדרום לרחובות נסוב סביב 70, מתוך 1,500 בכל הארץ. המשרד פועל לשיפור התשתיות, אך המלאכה גדולה מהמשאבים הנמצאים ברשות המשרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ