מחקר על אוטיזם מעלה שאלות על שיעור הלוקים

ייתכן שהשכיחות גבוהה יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סקר רחב היקף שנמשך חמש שנים בעיר קויאנג שבדרום קוריאה מעלה תוצאות מפתיעות באשר לשכיחות תסמונות הספקטרום האוטיסטי במדינה - ואולי אף מחוצה לה. במחקר, שערכו חוקרים אמריקאים ודרום קוריאנים בקרב 55 אלף ילדים בגילים 7-12, התברר שכ-2.6% מהילדים סובלים מהפרעות בספקטרום האוטיסטי - 1 מכל 38 ילדים. במחקרים קודמים שנערכו בארה"ב עלה כי רק 1 מכל 110 ילדים אמריקאים לוקה בהפרעות בספקטרום האוטיסטי, בישראל מדובר ב-1 מכל 250.

החוקרים טוענים שהממצאים רלוונטיים גם מחוץ לדרום קוריאה. "אין סיבה להניח שבדרום קוריאה יש יותר ילדים הסובלים מאוטיזם מאשר במקומות אחרים בעולם", אמר אחד מעורכי המחקר, בנט לבנתל, לרשת NPR. עם זאת, אומרים החוקרים, יידרשו מחקרים נוספים מסוג זה גם מחוץ למדינה.

ממצאי המחקר הנוכחי פורסמו השבוע בכתב העת American Journal of Psychiatry. לדברי אחת מעורכי המחקר, ד"ר יונג שין קים מהמרכז לחקר הילד באוניברסיטת ייל, ההבדל הניכר בין תוצאות המחקר הנוכחי למחקרים קודמים נובע מבחירת הנבדקים. בעוד מחקרים קודמים בדקו בעיקר ילדים במסגרות טיפוליות שונות או למשל, ילדים עם בעיות שפה ולמידה, הרי שהמחקר האחרון נערך גם בקרב ילדים במערכת החינוך הרגילה. לדברי הפסיכיאטר ד"ר גל מאירי, האחראי על היחידה הפסיכיאטרית לגיל הרך במרכז הרפואי סורוקה ויועץ לאלו"ט, האגודה הלאומית לילדים אוטיסטים, "זה מחקר מרשים שבאמת מיוחד בזה שפנה לאוכלוסייה הכללית. זו הפעם הראשונה שעשו מחקר שפנה לכל האוכלוסייה בהיקפים כה גדולים".

הנתונים במחקר מתייחסים לכל הספקטרום האוטיסטי, המהווה שם כללי לקבוצה של תסמונות קלות וקשות כאחת, כמו תסמונת אספרגר ואוטיזם חמור. "אנשים עם אוטיזם חמור יהיו רוב הזמן שקועים בתוך עולמם, יהיו עסוקים בפעילות סטריאוטיפית כמו תנועות שחוזרות על עצמן, ולחלק גדול מהם יהיה פיגור שכלי", אומר הפסיכיאטר ד"ר מאירי, "רובם לא מגיעים לידי עצמאות או השתלבות אמיתית. זה האוטיזם הקלאסי המלא", הוא אומר. מנגד, מאירי מסביר כי "מה שמאפיין ילדים ומבוגרים עם אספרגר ותסמונות קלות זה העדפה להיות לבד, חוסר עניין בקשרים חברתיים ויכולת מוגבלת לנהל שיחת חולין, לשתף בחוויה או ברגש או להבין סיטואציות חברתיות ומה מרגיש או חושב האחר. מאפיינת אותם גם התמקדות בתחומי עניין מאוד ספציפיים וייחודיים".

גם מאירי אומר כי "ההנחה היא שבכל מקום ההבדלים בשכיחות התסמונות הם הבדלים במודעות ובהכשרת אנשי מקצוע וביכולת לאתר את הילדים, ולא קשורים למוצא, אתניות או מעמד סוציו-אקונומי. אחת ההשערות לכך שלא זיהו את הילדים קודם לכן היא שצורת החינוך הדרום קוריאנית מאוד קפדנית, עם 10-12 שעות לימוד ביום, בצורה מובנית. אולי לילדים עם האספרגר אפילו נחמד במסגרת כזו עם רוטינות, והם מצליחים איכשהו להסתדר".

לדברי מאירי, "יש עלייה בשכיחות של התסמונות, בממדים של מגפה. לפני עשר שנים דובר על ארבעה ילדים לכל 10,000 בעולם", כלומר, כיום מזוהים בישראל פי עשרה יותר. "ההערה הרווחת היא שזו עלייה במודעות ובהכשרה של אנשי מקצוע וביכולת לאבחן. היו כל מיני השערות אחרות שנפלו. למשל האשימו פעם חיסונים מסוימים - אבל עשו הרבה מחקרים בארה"ב שעצרו את הבהלה. יש כאלה שגם טוענים שזה אבחון יתר, אופנתי, ושהרבה יותר קל להורים ולאנשי מקצוע לאבחן משהו כתסמונות בספקטרום האוטיסטי מאשר פיגור שכלי".

בשנים האחרונות מתרבים הדיווחים במדינות המערב על עלייה בשיעור האוטיזם, אם כי עדיין בהיקפים מצומצמים יותר מאלו שאותרו במחקר בדרום קוריאה. לפי נתוני משרד הבריאות נרשמת הכפלה במספר הילדים האוטיסטים בתוך שבע שנים. מגמת העלייה בשיעור האוטיסטים עולמית ולא ברור מקורה. חלקה מוסבר בעלייה במספר המשפחות המפנות ילדים לאבחון. נהלים חדשים של משרד הבריאות מיולי 2007 הובילו להגבלת מספר הזכאים לטיפולים בגין אוטיזם. לפני כשנתיים דיווח גם המרכז הלאומי לבקרת מחלות בארה"ב (ה-CDC) על עלייה משמעותית בשיעור האוטיזם בארה"ב, וכיום אחד מכל כמאה ילדים אמריקאים בגיל שמונה אובחן כלוקה בהפרעה אוטיסטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ