למרות ההתרעות: אזלו הנסיובים נגד הכשות צפע לבעלי חיים

אחרי שנתיים לפחות שבהן הורגש מחסור, הפסיקו הווטרינרים לקבל את הנסיוב מציל החיים. עבור סוסים רבים מדובר בגזר דין מוות

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

מלאי הנסיובים המיועד לבעלי חיים כנגד הכשות נחש צפע אזל בימים האחרונים. לדברי הווטרינרית הד"ר שושי הדר מקיבוץ דגניה א', "עבור סוס שהוכש על ידי צפע, מדובר לרוב בגזר דין מוות. מצוקת הנסיובים נמשכת כבר זמן רב ובמקרים של הכשות היינו נאלצים לנסוע עד לבית דגן כדי לקבל את הנסיוב. מדובר בהליך מסורבל ובעייתי, אבל עכשיו אפילו בבית דגן אזל המלאי ואין לנו מענה למקרים של הכשות".

הווטרינר ד"ר גיורא אבני היה הרופא שזכה להשתמש בנסיוב האחרון. לדבריו, "בסוף השבוע נקראתי לאזור מושב אודים כדי לטפל בסוס נטוש שהוכש על ידי צפע. הזרקתי לו את הנסיוב וחייו ניצלו. הסוסים הבאים שיוכשו עלולים למות".

תהליך הפקת הנסיוב הוא ארוך ויקר. ראשית התהליך בחליבת ארס מצפעים והזרקתו במינונים הולכים וגדלים לקבוצת סוסים המיועדים למטרה זו בלבד. הימצאות הארס במערכת הדם מעוררת את המערכת החיסונית בגופם של הסוסים ומייצרת דם עשיר בנוגדנים. כעבור כמה ימים נלקח דם מהסוסים וממנו מסונן הנסיוב.

תקופה זו, של חילופי עונות, היא קריטית. הצפע הארץ ישראלי מתעורר לחיים ומספר ההכשות מזנק.

הפקת הנסיוב נעשית על ידי חברה שזכתה במכרז משרד הבריאות והיא שמספקת אותו. הוא מיועד קודם כל לטיפול בבני אדם, אולם לאורך כל השנים סופקו מנות הנסיוב גם לטיפול בבעלי חיים, ומשרד החקלאות הוא שמספק את המנות לרופאים הווטרינרים. מחירה של כל זריקה כזו הוא כ-1,000 שקלים והוא משולם במלואו על ידי בעלי החיות.

ממשרד החקלאות, הממונה על השירותים הווטרינריים, נמסר כי הסמכות להפקת הנסיוב נגד הכשות צפע ארץ ישראלי נמצאת בידי משרד הבריאות. משבר הנסיובים לבעלי חיים פרץ כבר לפני שנתיים וסוקר ב"הארץ". משרד הבריאות הבטיח אז כי לאחר מהלך שהוביל המשרד ולפיו חתם עם חברת "קמהדע" על הסכם לפיתוח נסיוב כנגד הכשות נחשים, שודרג נושא פיתוח הנסיוב כנגד הכשות לדרגות מקצועיות גבוהות ומשמעותיות לתועלת הציבור. במשרד הבריאות ציינו אז כי עד להשלמת הכמויות, קיימת עדיפות למתן הנסיוב לבני אדם. כעת, למרות שחלפו שנתיים, לא הושלמו הכמויות. על פי משרד הבריאות, "תהליך השדרוג מתקדם אך טרם הסתיים, ולכן מלאי הנסיובים עדיין מוגבל ונשמר בעדיפות לשימוש בבני אדם".

לדברי מגדל הסוסים אילון יוסף מהמושבה מנחמיה, "מדובר במחדל מתמשך. איך זה שכבר יותר משנתיים קיים מחסור בנסיוב? למזלי הגדול הסוסים שלי לא הוכשו בתקופה הזאת, אבל הנה, עכשיו, יש לי באורווה 4 סייחים קטנים. אם חס וחלילה אחד מהם יוכש על יד צפע אין לו כל סיכוי לשרוד. לסוסים האלה יש ערך רגשי גבוה עבורי ולפגיעה יש גם מחיר כלכלי". יוסף ציין עוד כי "מבחינה מוסרית יש לאדם מחוייבות לסוסים, שהרי בזכותם מיוצר הנסיוב עבור בני האדם".

לדברי הדר "יש מאבק על כל נסיוב, רק לאחרונה שמעתי על בעלים של כלב שהוכש באזור הגליל המערבי ולאחר שלא מצא נסיוב אצל וטרינרים באיזור, התחנן לנסיוב מבית חולים שלבסוף הסכים לתת לו את מבוקשו ובכך ניצלו חייו של הכלב. אבל ברור שבמקביל היו מקרים בהם מתו בעלי חיים".

לדברי אבני, המטפל בעיקר בסוסים "סוס שמוכש חייב לקבל את הנסיוב, בניגוד לכלב, לדוגמא. כמחצית מהסוסים שהוכשו ימותו ללא קבלת הנסיוב. המוות יקרה כעבור כשבועיים בעקבות סיבוכים משניים ולכן עלינו לתת את הזריקה סמוך לזמן ההכשה ולא ניתן לחכות זמן ממושך מדי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ