הרופאים מתוסכלים: המאבק צפוי להיות ממושך

היום יתחדש המשא ומתן התקוע בין הרופאים לאוצר, והצדדים רק הולכים ומתרחקים. היום יחודשו גם העיצומים ויושבתו מרפאות החוץ בבתי החולים מצפון לת"א

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

המשא ומתן בין הרופאים לאוצר שיתחדש היום מצוי עדיין במבוי סתום, ובשטח גובר התסכול של הרופאים מכך שטרם הושגה פריצת דרך לפתרון המשבר. יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן אמר אתמול ל"הארץ" כי "לצערי אנו הולכים למאבק ממושך. בסוף הדרך יהיה הסכם, אבל עתה אין ספק שיהיה מאבק ארוך. לאורך תשעה חודשי משא ומתן לא קיבלנו שום הצעה רצינית לשינוי המצב הקיים, ובשטח יש לי פגישות עם רופאים רבים שכועסים על המדיניות הנוכחית, מדיניות של משיכת זמן. במקום להתקרב, הצדדים מתרחקים, וזה מצב מתסכל מאוד".

חמישה שבועות כבר חלפו מאז החלה ההסתדרות הרפואית בעיצומים וההשבתה במערכת הבריאות, להם שותפים כ-17,000 רופאים, צעדים שהיו עד עתה מוגבלים בזמן. במערכת הבריאות העריכו כי ההסתדרות הרפואית תחריף את צעדי ההשבתה בתום עונת החגים, אך בהנהלת הארגון עדיין נזהרים שלא לפגוע באופן חמור מדי בציבור המטופלים, כדי שלא לעורר דעת קהל שלילית.

היום יחדשו הרופאים את העיצומים, ויושבתו מרפאות החוץ בבתי החולים הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים צפונה מתל אביב, לרבות שיבא ובילינסון במרכז הארץ. בהסתדרות הרפואית מבהירים כי לא יתקבלו ביקורים במרפאות בתי החולים שאינן למטרות טיפוליות, לרבות תורים שהוזמנו למטרות ביקורת. ניתוחים וטיפולים רפואיים יבוצעו כמתוכנן. בהמשך צפויים הרופאים להכריז על צעדי ההשבתה המתוכננים בשבוע הבא.

לדברי אידלמן, "יצאנו למאבק כדי להביא לשינוי משמעותי במערכת הבריאות, ועד לאותם השינויים לא נפסיק את מאבקנו. לא נתפשר על שינויים קוסמטיים, אלא נוסיף לדרוש רפורמה אמיתית הכוללת השקעה ברפואה הציבורית בשנים הקרובות. כרגע מנחה אותנו הרצון למנוע נזק לחולים, אבל אין ספק שאנו שוקלים גם צעדים יותר דרמטיים בהמשך הדרך".

בישיבת חירום של וועדת הבריאות של הכנסת שנערכה אתמול בדיון מיוחד במהלך הפגרה, הודיע סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כי ידרוש קיצור של תורנויות הרופאים המתמחים בבתי החולים ל-18 שעות בלבד לתורנות, דרישה אף קיצונית מזו שהוצגה על ידי ההסתדרות הרפואית במשא ומתן מול האוצר. כיום מוגבלת תורנות של רופאים מתמחים ל-26 שעות. "לא יהיה מצב שמתמחה יעבוד יותר מ-18 שעות, ולא אסכים לחתום על הסכם אחר. האם נותנים לנהג אוטובוס 26 שעות ברציפות על הכביש? אם נהג ייסע 26 שעות, משרד הבריאות לא יחתום על הסכם כזה", הבהיר ליצמן.

לדברי אידלמן, "המשמעות של 18 שעות עבודה היא שהרופאים המתמחים יגיעו לתורנות בשעה 14:00, ולא ברור איך זה יכול לעבוד. זה אומר שהרופאים ילמדו למלא תורנויות, אך לא ילמדו רפואה, כי לא תהיה להם אינטראקציה עם רופאים אחרים, עם רופאים בכירים ועם קולגות ממחלקות אחרות. מדובר ביוזמה בעייתית".

הרופאים מצידם דרשו מהאוצר להגביל את מספר התורנויות של רופאים מתמחים לשמונה בחודש בלבד. האוצר דרש מצידו להוסיף תורנויות חובה לרופאים מומחים, כדי להקל בעומס המתמחים - ארבע תורנויות חובה לרופא מומחה בשלוש השנים הראשונות לקבלת המומחיות ושלוש תורנויות החל מהשנה הרביעית ואילך. הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, הוסיף כי בתמורה לצמצום בעבודת המתמחים, לא תהיה פגיעה בשכרם. כיום רופאים מומחים בבתי החולים אינם מחויבים לבצע תורנויות, וברוב המקרים מבצעים תורנויות בהתנדבות כדי לשפר את שכרם, ומבצעים בעיקר כוננויות שאינן דורשות שהות בבית החולים, אלא שהות בבית והקפצה על ידי התורן במקרה של סיבוך רפואי.

מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר רוני גמזו אמר בדיון כי "הגבלת התורנויות של מתמחים ל-18 שעות זה עניין לא פשוט, אך ניתן לביצוע באמצעות תוספת תקנים ובהסכמת האיגוד המקצועי. זה יקטין את העומסים על המתמחים". גמזו מתח ביקורת על המשא ומתן שלדבריו "מתקדם לאט מדי. השביתה תיקח הרבה מאוד זמן אם הדברים לא יהיו בדרגת מעורבות גבוהה של כל המעורבים".

יו"ר וועדת הבריאות של הכנסת ח"כ חיים כץ, ביקש מהרופאים להפיץ רשימת דרישות מסודרת, ולקבל עדכון לכל התפתחות במשא ומתן. כץ הבהיר כי וועדת הבריאות תמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות עד לפריצת דרך במשא ומתן.

סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמר בדיון כי האוצר מוכן להתמקד במצוקות מערכת הבריאות - בבעיית הרופאים המתמחים, המקצועות במצוקה והרפואה בפריפריה, אך יסרב לפתרון הכולל הפעלת שר"פ בבתי החולים הממשלתיים. הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, הבהיר כי האוצר מסכים לתוספת שכר של 11.7% לחמש שנים או 19.8% לשמונה שנים, ולתוספות משמעותיות יותר במידה ויסכימו הרופאים להפעיל שעון נוכחות, לרבות תוספת שעות נוספות לרופאים הנשארים מעבר לשעות העבודה בבית החולים הציבורי. "שעון נוכחות יסדיר את יחסי העבודה", אמר לוין. בהמשך תקף לוין את ההסתדרות הרפואית על דרישתה לתוספת שכר אחידה לשכר כלל הרופאים. בהסתדרות הרפואית דורשים העלאה של 50% בשכר השעה לרופא העומד על 42 שקל בממוצע. עוד הוסיף לוין, כי באוצר מוכנים להעלאה של 15% בשכר הרופאים בפריפריה, מעבר לשכר הרופאים במרכז, בעוד כיום מתוגמל רופא בפריפריה בתוספת בהיקף 2.5% בלבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ