אם לא תאכל יבוא שוטר

* ההמלצות התזונתיות באתרי האינטרנט מובילות לעלייה במודעות של הורים להפרעות אכילה בינקות. המסר המרכזי של המומחים: אי אפשר להחליט בשביל הילד מתי הוא רעב

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מומחים לתזונה מדווחים לאחרונה על עלייה במודעות להפרעות אכילה בגיל הרך, המופיעות אצל ילדים עד גיל חמש. הפרעות אלו מכונות בלעז feeding problems - בעיות האכלה - להבדיל מהפרעות אכילה קלאסיות, שברוב המקרים מתפתחות בקרב ילדים מגיל עשר ואילך.

הנגישות למידע רפואי באתרי האינטרנט תורמת תרומה משמעותית לעלייה בדיווחים על הפרעות אכילה. "אם פעם הסבתא היתה ממליצה מה לתת לתינוק לאכול וההורים היו מקבלים את עצותיה, היום הם נחשפים להנחיות באינטרנט. אם הם מבחינים שהילד חורג מההנחיות, אפילו במעט, כבר מתפתחת חרדה", אומר ד"ר עקיבא פרדקין, מנהל המרפאה לבעיות אכילה בבית החולים ספרא לילדים במרכז הרפואי שיבא.

בכנס התזונה השנתי "תזונה מונעת - איחוד כוחות" שייערך מחרתיים בתל אביב, תהיה הדרכה לצוותים רפואיים בעקבות העלייה בדיווחים של הורים על הפרעות אכילה בינקות. פרדקין וטל שדה קון, דיאטנית קלינית משיבא, ינחו את ההדרכה.

"לפי מחקרים המבוססים על דיווחי הורים, שיעור הפרעות האכילה בינקות כבר מגיע ל-50%", אומר פרדקין. "ההערכה המקובלת גורסת שמהפרעות קלות סובלים 25% מהתינוקות. בהפרעות כאלה אפשר ברוב המקרים לטפל באמצעות התערבות קצרת טווח של רופא הילדים או האחות בטיפת החלב. 2%-4% מהתינוקות מפתחים הפרעות משמעותיות, שעלולות לפגוע בהתפתחותם, והם זקוקים לטיפול מעמיק".

במחקר המתפרסם החודש בכתב העת "Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition", מעריכים חוקרים מבתי החולים וולפסון (בחולון) ושערי צדק (בירושלים) כי אחד המקורות להפרעה הוא האכלה אקטיבית של התינוק, האופיינית בייחוד להורים לפגים ולתינוקות הממוקמים באחוזוני הגדילה הנמוכים. בהאכלה אקטיבית, ההורים מאלצים את הילד לאכול כל שלוש שעות ולסיים את כל תוכן הבקבוק או הצלחת. הלחץ לסיים את כל האוכל דווקא עלול להאיץ את התנגדות התינוק לאכילה.

אחד המסרים המרכזיים בסדנה מתייחס לתחושת הרעב של ילדים קטנים. לדברי פרדקין, "הורים רבים חוששים שהילד שלהם יילך לישון רעב, אבל דווקא כשמתפתחת תחושת רעב תקינה, הילד אוכל בהנאה את הכמות שהוא צריך".

בפועל, ההמלצה המרכזית להורים היא להימנע מלאלץ את הילד לאכול - לא באמצעות הפחדות או עונשים ולא באמצעות חיזוקים חיוביים ופרסים. "המשפט 'אם לא תאכל יבוא שוטר' בעייתי מאוד. צריך להושיב את הילד לשולחן בשעות קבועות ולהגיש לו את האוכל. אפשר גם לברר מה הילד רוצה לאכול. מהרגע שהאוכל מונח על השולחן, אם הילד לא אוכל יש לכבד את החלטתו. הטיעון ש'הילד מרעיב את עצמו' שגוי. למעשה, הילד לא רוצה לאכול, והוא לא בהכרח רעב. אי אפשר להחליט בשביל הילד מתי הוא רעב", אומר פרדקין. "כשמורידים מהילדים את הלחץ, והאכילה הופכת לחווייתית ונעימה, הם שבים בהדרגה לאכול בצורה נורמטיבית לגילם".

תגובה לדיכאון לאחר לידה

הפרעות אכילה בינקות עלולות להתפתח כבר מגיל חודשיים, בשלב ההנקה או ההזנה מהבקבוק, לרוב כתוצאה מהפרעות בארגון סדר היום על ידי ההורים או בתגובה לדיכאון לאחר לידה של האם. מגיל חצי שנה עלולה להופיע אנורקסיה של הינקות, שבאה לביטוי בחוסר רצון לאכול. "לפעמים מדובר בילדים עצובים או פוסט-טראומטיים, לרבות פגים, שבשבועות הראשונים לחייהם עברו התערבויות רפואיות. אבל ברוב המקרים מדובר בילדים פעילים, קופצים ומחייכים, שלא אוכלים", מספר פרדקין. בשיבא פותח טיפול ייחודי בילדים, המבוסס על תצפית אכילה: ההורה מתבקש להאכיל את הילד, ומעבר לזכוכית חד-כיוונית צופה בשניים צוות רב מקצועי ועומד על בעיות בדפוסי ההאכלה.

בסדנה יודרכו צוותי רפואה בקהילה - רופאי משפחה ואחיות טיפת חלב. "העלייה במודעות דורשת מהם התייחסות. אם ההורה מתלונן שהילד לא אוכל ולא מתפתח טוב, או שקשה להאכילו, אין לפטור זאת במשפטים כמו 'אל תדאגו, זה יעבור', או 'בבית עם אוכל לא מתים מרעב'. יש להיות קשובים להורים ולבדוק את היסטוריית ההאכלה של הילד. ברוב המקרים, בהדרכה קצרה אפשר לשפר משמעותית את המצב", מבהיר פרדקין.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ