הגרעין הקשה

* רעידת האדמה הקשה ביפאן והדליפה מהכורים הגרעיניים בעקבותיה, הובילו לצונאמי של פאניקה קרינתית במכוני הקרינה בבתי החולים בארץ

בן קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן קורן

בחודש האחרון הגיעו אלי כמה פניות יוצאות דופן. הראשונה היתה של חולה בסרטן הערמונית, שנמצא בעיצומה של סדרת טיפולים בקרינה, שביקש לוודא שוב שלא טעיתי בחישוב המינון שהוא מקבל. אחר כך היה עלי לשכנע אשה בת 66, המטופלת בהקרנות בשל סרטן הקיבה, שהטיפול לא יהפוך אותה לרדיואקטיבית. היא לא דאגה שמא תתחיל לזהור בחשיכה, אלא שתחשוף לקרינה את נכדה בן החמש, המבלה עמה חלק ניכר מזמנו החופשי.

הייתי זקוק לזמן, כדי להבין שרעידת האדמה שפקדה את יפאן גרמה לגלי פאניקה מקרינה בבית החולים שלנו בתל אביב. חוויתי aftershock בלתי צפוי בצורת צונאמי של פחד, שנוצר בגלל היכולת של המוח האנושי להקשרים אסוציאטיביים. במכון הקרינה נרשם שיא חדש של חרדות מטופלים. לפחדים הבסיסיים שמעוררת המחלה מתווספת פוביה קרינתית, שאין לה סיבות מבוססות. נדמה לי שנולד ציר רשע חדש, המורכב מכורים גרעיניים, טלפונים סלולריים וכמובן - הקרינה הרפואית. אבל הבנתי שאין זה הרגע המתאים לשבח ולהלל את יתרונות הקרינה, אלא עת להקשיב, לתמוך וללמד.

פעמוני האזעקה התחילו לצלצל, לדעתי, כשכמויות קטנות של יוד 131 התגלו ביפאן, שבוע לאחר רעידת האדמה. בתגובה לפחדים של הציבור בקשר לשתיית חלב מזוהם, התראיינה פרופ' אליזבת פירס מאוניברסיטת בוסטון, מומחית למחלות של בלוטת התריס (בלוטה המשמשת "מגנט" ליוד), ואמרה כי "אם אנשים מרגישים בטוחים יותר, לא יקרה להם שום דבר אם לא ישתו חלב שבועיים". הרעיון להמתין עד שהדברים יתבררו נשמע הגיוני, אבל לא כל כך פשוט ליצור הפוגה של שבועיים בטיפול קרינתי נגד סרטן. הרי ידוע שבסוגים מסוימים של סרטן, קטיעת רצף הטיפול עלול לפגוע בהצלחת הריפוי.

לפיכך החלטתי להיות אקטיבי יותר ולהיפגש עם החולים ומשפחותיהם. בעיקר רציתי להבהיר שהם בידיים טובות, ששום דבר לא השתנה אצלנו במכון. התכוונתי להתייחס לכמה נקודות, אבל השיחה נותבה לצורך להצדיק את השימוש בקרינה. הפציינטים הושיבו את הקרינה על ספסל הנאשמים, ונותרתי לבד על תקן הסניגור. גם אם רציתי לדבר רק בשפה רפואית, נתבעתי לייצג את השימוש בקרינה על כל היבטיו.

קרינה היא חלק מחיינו. כולנו מכירים את חשיבותה באבחון רפואי ובטיפולים לחיסול תאי סרטן. קרינה הניתנת לחולי סרטן היא מדויקת, מבוקרת ומרוכזת. משתמשים בה כדי לפגוע באיבר הספציפי שבו מתפתח הגידול. לעומת זאת, תקלה כמו זו שקרתה ביפאן גרמה לפיזור קרינה בגלל חלקיקים ואבק רדיואקטיבי, שהתפשטו בצורה בלתי מבוקרת לשטחים גדולים. הפיזור חשף אוכלוסייה בריאה למנות לא רצויות של קרינה.

קרינה גם נחשבת, בדרך כלל, מקור נקי ובטיחותי של אנרגיה. כדי שהאורות ימשיכו לדלוק בבתים בערים מודרניות בכל העולם, דרושות תחנות כוח גרעיניות והתלות בהן רבה מאוד. את זה אנחנו יודעים בוודאות, ובאותה מידה של ודאות אנחנו יודעים שקרינה יכולה להיות מסוכנת. אף על פי שכיום מקובלים תקני בטיחות קרינה מחמירים, יש לשאוף להדק אותם יותר. אותה קרינה שמרפאה גידולים, עלולה גם לגרום להיווצרות של גידולים אחרים. השילוב בין ספק לאי-ודאות הוא חלק מן האיזון בין סיכון לתועלת.

שיקולי סיכון ותועלת קיימים גם בשימוש בקרינה. לדוגמה, למיטב ידיעתי אין כרגע גושים ממאירים בגופי. אבל אם חלילה יתפתח אצלי גידול קטן במיתרי הקול, שימנע ממני לתקשר ולשיר עם חברים, אתייצב מיד לסדרה של טיפולים קרינתיים. החלטה כזאת מתקבלת, כמובן, רק לאחר השוואת היחס בין הרווח הכרוך בטיפול לעומת הסיכון שטמון בחשיפה לקרינה.

חרדות שקשורות לקרינה עלולות לגרום לתגובות לא רציונליות גם בקרב אנשים מתונים. אפשר להבין זאת, מפני שאנשים אלה יודעים שלקרינה יש השפעה ביולוגית אף על פי שהיא בלתי נראית וחסרת טעם וריח. התכונות המיסטיות הללו של הקרינה בוודאי מעוררות אי-שקט. הפתרון לחשדות ופחדים הוא ידע. ככל שאנשים יידעו יותר על הקרינה, יהיו להם יותר כלים להחליט החלטות נבונות. אבל ידע אפשר למסור רק כשיש רצון לקבל.

לפני זמן רב לימד אותי פרופסור דגול משפט חכם: "כרופא, עליך לפגוש את החולה במקום שבו הוא נמצא, ולא במקום שהיית רוצה שהוא יהיה בו". בכל מקרה שבו אדם נזקק לנו מומלץ לנהוג לפי עצה זו, ולבוא לקראתו ללא ציפייה שיבוא לקראתנו.

המחבר הוא מנהל מכון הקרינה במרכז הרפואי תל אביב ויו"ר עמותת תשקופת

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ