שביתת הרופאים | העיצומים בבתי החולים והמרפאות יימשכו מחר

המשא ומתן בין הרופאים לאוצר יתחדש אחר הצהריים. היום דווח על הפרת השביתה לכמה שעות בבית החולים "בני ציון"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הרופאים ימשיכו גם מחר (שלישי) בצעדי ההשבתה במערכת הבריאות הציבורית. במסגרת העיצומים, תשובש הפעילות בחדרי הניתוח בבתי החולים הכלליים ויבוצעו רק ניתוחי הסרת גידולים לחולי סרטן וניתוחים דחופים. עיצומים במתכונת דומה מתוכננים גם ביום חמישי. מחרתיים ישבתו רופאי קופת חולים כללית במחוזות דן-פ"ת וחיפה במרפאות המשפחה והמומחים.

היום השביתו הרופאים את הפעילות בבתי החולים הציבוריים ברחבי הארץ והפעילות בהם היתה במתכונת שבת בלבד. בהתאם להנחיות ההסתדרות הרפואית, נכחו בבתי החולים רק רופאים תורנים וכוננים. בנוסף, נדחו אלפי ניתוחים וטיפולים לא דחופים, ומרפאות החוץ היו סגורות. במהלך היום אישרו ועדות החריגים של בתי החולים מעל למאה ניתוחים וטיפולים דחופים.

כמו כן, דווח על הפרת השביתה לכמה שעות בבית החולים "בני ציון" בחיפה - תחילה כשאושרו כלל הניתוחים הקיסריים בבית החולים, בניגוד למדיניות של מטה המאבק לאישור ניתוחים קיסריים דחופים בלבד - ובהמשך כשהמחלקות הפנימיות אויישו ביותר רופאים מאשר מכסת התורנים והכוננים, בעקבות עומס.

מסדרון ריק בבי"ח סורוקה. תצלום: אלי הרשקוביץ

המשא ומתן בין הרופאים לאוצר יתחדש מחר אחר הצהריים בישיבה המתוכננת במשרד האוצר בירושלים. המבוי הסתום בין הצדדים נמשך מאז פגישתם ביום חמישי שעבר, שהסתיימה עם סירובו של האוצר לדון עם הרופאים בעדכון תקני המיטות וכוח האדם בבתי החולים, וסירוב הרופאים לוותר על דרישתם לתוספת גורפת בשכר השעה לרופא.

חמישה וחצי שבועות כבר חלפו מאז החלה ההסתדרות הרפואית בצעדי ההשבתה במערכת הבריאות, להם שותפים כ-17,000 רופאים - צעדים שהיו עד עתה מוגבלים בזמן.

בדיון שנערך ביום רביעי שעבר בוועדת הבריאות של הכנסת בעניין שביתת הרופאים אמר סגן שר האוצר, יצחק כהן, כי האוצר מוכן להתמקד במצוקות מערכת הבריאות - בבעיית הרופאים המתמחים, המקצועות במצוקה והרפואה בפריפריה, אך יסרב לפתרון הכולל הפעלת שר"פ בבתי החולים הממשלתיים. הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, הבהיר כי האוצר מסכים לתוספת שכר של 11.7% לחמש שנים או 19.8% לשמונה שנים לרופאים, ולתוספות משמעותיות יותר במידה ויסכימו הרופאים להפעיל שעון נוכחות.

מנגד, בהסתדרות הרפואית דורשים העלאה של 50% בשכר השעתי לרופא העומד על 42 שקל בממוצע. עוד הוסיף לוין, כי באוצר מוכנים להעלאה של 15% בשכר הרופאים בפריפריה, מעבר לשכר הרופאים במרכז, בעוד כיום מתוגמל רופא בפריפריה בתוספת בהיקף 2.5% בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ