לראשונה: משרד הבריאות יפרסם מידע השוואתי על קופות החולים

ביהמ"ש חייב את משרד הבריאות לפרסם בפעם הראשונה נתונים השוואתיים על איכות הטיפול הניתן למבוטחים בארבע הקופות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

פסיקה תקדימית של בית המשפט תשפיע באופן משמעותי על מערכת הבריאות בישראל: בעקבות עתירת התנועה לחופש המידע, הורתה נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים למשרד הבריאות לפרסם דו"ח על הפערים באיכות הטיפול הרפואי הניתן על ידי ארבע קופות החולים.

ב-2008 פרסם המכון המכון הלאומי למדיניות בריאות דו"ח הסוקר מדדי בריאות בארבע קופות החולים, אולם מבלי שנעשתה השוואה בין הקופות השונות. כבר ב-2007 פנתה התנועה לחופש המידע למשרד הבריאות בבקשה להעביר לה מידע השוואתי מתוך דו"ח קודם שפורסם באפריל 2006, אולם לאחר שסורבה בטיעון כי מדובר במידע חסוי, עתרה לבית המשפט בדרישה לקבלת המידע.

מאז נעצר הפרויקט במכון הלאומי בגלל עזיבתם של כמה מאנשיו, אולם בחודשים האחרונים הונע מחדש בעזרת חוקרים מהאוניברסיטה העברית. נכון לעכשיו, פרסום המידע מתוך הפרויקט מתוכנן בקרוב, ללא חשיפת הממצאים השוואתיים בין הקופות.

בארבע הקופות התנו עד כה את השתתפותן בפרויקט ואת העברת הנתונים למארגני הפרויקט בכך שהמידע המאפשר להשוות ביניהן יישאר חסוי. המידע המתפרסם בדו"ח כולל בין השאר נתונים על הטיפול בקופות החולים בחולי סוכרת, אסתמה, יתר לחץ-דם ובסובלים מעודף כולסטרול.

מרפאה של קופת החולים הכללית. מבטחת 53.3% מתושבי הארץ. תצלום: ג'יני

משרד הבריאות סירב עד כה לפרסם את הנתונים ההשוואתיים והציג בפני בית המשפט שני נימוקים: האחד - טענה לחיסיון על פי סעיף 22 לחוק זכויות החולה לנתונים הנאספים במסגרת פעילות לשיפור איכות הטיפול הרפואי, והשני - חוק חופש המידע שאינו מחייב לגלות מידע, שעצם גילויו מעמיד בספק את היכולת להמשיך ולאסוף מידע מהקופות. בהמשך אף טענו במשרד הבריאות כי המידע ההשוואתי המבוקש אינו מצוי בידם.

נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית הדין לעניינים מינהליים, השופטת מוסיה ארד, דחתה את טענת משרד הבריאות כי המידע אינו קיים, וקבעה כי החוקים המאפשרים חיסיון מידע אינם חלים על המידע הנידון, ויש לפרסמו לציבור. "אין לקבל את הנחת המשיבים כי הציבור נעדר תבונה מספיקה לצורך הבנת המידע על מגבלותיו וכי טעם זה אינו יכול למנוע גילוי מידע לציבור", נקבע בפסק הדין. השופטת קבעה כי המידע ההשוואתי יפורסם בציבור עד 31 במארס 2012, בהתאם לתקנון מידע שיועבר מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

פרסום התוצאות ההשוואתיות על איכות הטיפול הרפואי הניתן בארבע קופות החולים על ידי משרד הבריאות יאפשר לראשונה השוואה בין הקופות, ויוכל להניע מעברים בין הקופות, הנעשים כיום בהיקף מצומצם ביותר.

כיום מבוטחים בכללית 53.3% מתושבי הארץ, במכבי 24.1% מהתושבים, במאוחדת 13.2% מהתושבים ובלאומית 9.4% מהתושבים. המעבר בין קופות מתאפשר כיום בשישה מועדים - האחד בחודש ינואר, מארס, מאי, יולי, ספטמבר או נובמבר, ומתבצע בסניפי רשות הדואר בעלות של 15.10 שקל בלבד. ואולם שיעור המבוטחים העוברים מקופה לקופה בשנים האחרונות נמוך ואינו משקף תחרותיות. ב-2009 עברו רק 1.4% מהישראלים קופת חולים, שיעור יציב בשנים האחרונות.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לפסק הדין כי "המשרד מברך על החלטת בית המשפט המגדיל את שקיפות המידע במערכת. המשרד יפעל ליישומה בזהירות הראויה ותקנון כדי למנוע פרשנות מטעה לאיכות פעולות הקופות. המשרד פועל בימים אלה למימוש 'עמוד האש' להגברת האיכות והמידע במערכת, בין השאר על ידי התקנת תקנות שיחייבו מדידת איכות ופרסומה באופן מוסדר לגבי קופות חולים ובתי חולים. הגיע הזמן שמערכת הבריאות הטובה של ישראל 'תעלה מדרגה' בהצגת תוצאות איכות למוסדות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ