דו"ח מבקר המדינה |

אגודות הידידים בבתי חולים מגייסות תרומות ללא פיקוח

הביקורת העלתה ממצאים מדאיגים על הקשר בין חברות התרופות לפעילות של גופים במערכת הבריאות. פערים בתרומות בין המרכז לפריפריה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ממצאים קשים בדו"ח מבקר המדינה על פעילותן של אגודות הידידים של בתי החולים. פעילות גופים אלה, המבצעים גיוס תרומות לבתי החולים, איננה בפיקוח משרד הבריאות, אלא בפיקוחו של רשם העמותות בלבד. "אגודות הידידים הן גופים בעלי מאפיינים ציבוריים הפועלים לטובת בתי חולים ממשלתיים וציבוריים. לכן לדעת מבקר המדינה, ראוי כי הפעולות שהן מבצעות ייעשו על פי עקרונות השוויון והשקיפות", קובע המבקר.

הביקורת העלתה ממצאים מדאיגים על הקשר בין חברות התרופות התורמות לגופים במערכת הבריאות לבין פעילותם של הגופים, בעיקר בכל הקשור באגודות הידידים. ראשית, נקבע כי לצד התרומות, חלק מחברות התרופות מקיימות גם קשרים עסקיים עם בתי החולים כספקיות. "סוגיה זו מעלה שאלות לגבי שקיפות... וחשש מפני קשר בין מתן תרומה לבין קידום עסקי התורם", נכתב.

הדו"ח מתייחס גם לפערים בגיוס תרומות בין המרכז לפריפריה, סוגיה שעלתה לדיון ציבורי בעת השקתו של בית החולים לחירום ומרכז הלב החדש באיכילוב במארס, שעלותו נאמדת ב-110 מיליון דולר, מתוכם 45 מיליון דולר שנתרמו על ידי איש העסקים סמי עופר. בדו"ח נכתב, למשל, כי בשנת 2008 קיבלו אגודות הידידים הממוקמות במרכז תרומות בסך 54.7 מיליון שקל באחד מבתי החולים ו-181.7 מיליון שקל בבית חולים אחר. לעומת זאת, אגודות הידידים הפועלות בשני בתי חולים בפריפריה קיבלו סכומים נמוכים בהרבה: כ-4.4 מיליון שקל בלבד לכל מוסד.

ממשרד הבריאות נמסר כי "נוהל התרומות הוכן על ידי המשרד, ואנו ממתינים לאישור משרד המשפטים. יש לאזן בין הצורך בגיוס תרומות ובין הצורך להסדיר זאת במסגרת עבודת הממשלה ומתוך תקווה שגופים אחרים במערכת הבריאות יאמצו זאת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ