הרופאים לא פנויים לקשר

מחקר ישראלי מגלה כי רופאי משפחה נתקלים בדחייה מצד רופאי בתי החולים בבואם לבדוק את מצבם של מטופלים שאושפזו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בשנים האחרונות מדגישים במערכת הבריאות את חשיבות הקשר בין הרופא בקהילה לרופאי בתי החולים, מתוך רצון לשפר את איכות הטיפול במאושפזים. במדינות שונות התפתחו דפוסים שונים לעירוב רופא המשפחה בטיפול במטופליהם המאושפזים, לרבות ביקורי תמיכה וזימון למעקב.

מחקר חדש מצייר תמונת מצב עגומה של הקשר בין רופאי המשפחה לרופאים בבתי החולים. במחקר, שהתפרסם באפריל בביטאון ההסתדרות הרפואית, "הרפואה", השתתפו 119 רופאי משפחה במחוז דרום של שירותי בריאות כללית. החוקרים, ד"ר ששון מנחם, ד"ר אינה רויטגרץ ופרופ' פסח שוורצמן מהכללית ומאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מצאו כי התקשורת בין רופאי המשפחה לצוותי בתי החולים טעונה שיפור.

רק מחצית מהרופאים סברו שכמעט תמיד יש ליצור קשר עם המחלקה המאשפזת, אם המטופל מאושפז במחלקה פנימית, אונקולוגית, כירורגית או במחלקת ילדים. הרופאים הצביעו על חשיבות יורדת בתקשורת באשפוז פסיכיאטרי, גינקולוגי או מיילדותי. בפועל התברר כי רק ב-40% מהאשפוזים שוחח רופא המשפחה בטלפון עם רופא בבית החולים, ורק ב-9% מהמקרים הגיעו רופאי המשפחה לביקור במחלקה. אלה שלא באו דיווחו על עומס בעבודה וחוסר זמן, כסיבה העיקרית שמנעה מהם להגיע לביקור.

רק 4.2% מרופאי המשפחה העידו כי הם מקבלים הודעה מבית חולים, בטלפון או בכתב, על אשפוז של מטופל שלהם. רובם מתעדכנים בנוגע לאשפוזי מטופלים באמצעות מחשב (96.6%) או בהודעה ממשפחת המטופל (42.9%). גם כשנוצר קשר עם בית החולים, מחצית מרופאי המשפחה סברו כי הם מקבלים מידע חלקי בלבד, ורבע מהם דיווחו על דחיית הקשר הטלפוני מצד בית החולים, בטענה שהצוות הרפואי עסוק. בעת הביקורים, שליש מהרופאים דיווחו כי קיבלו מצוות בית החולים מידע חלקי בלבד.

"למרות שמרבית הרופאים מייחסים חשיבות לקשר בין הרופא הראשוני למטופל המאושפז ולצוות המחלקה, שיעורי הקשר בפועל נמוכים יותר", קובעים החוקרים. החוקרים ממליצים על סדנאות משותפות לקידום התקשורת בין רופאי משפחה לרופאי בתי חולים ועל פתיחת ערוצים מקדמי תקשורת במוסדות אקדמיים, בקופות החולים ובמשרד הבריאות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ