עד כמה זוהר עולמם של הפלסטיקאים?

ככל שמתארכת רשימת המקצועות הרפואיים במצוקה, בולט העניין של רופאים צעירים בפלסטיקה - המקצוע הרפואי המבוקש בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על רקע שביתת הרופאים הולך ומתבהר הפער בין מקצועות הרפואה השונים. השביתה, שנועדה להציל את הרפואה הציבורית בישראל, מחדדת את הפערים בין מערכת הבריאות הפרטית המשגשגת לבין המערכת הציבורית, שמקצועות מסוימים בה נמצאים בשקיעה, בעיקר בפריפריה.

במקצועות הרפואה השונים אפשר להתמחות אך ורק בתוך בתי החולים הציבוריים. לבתי החולים הפרטיים יוצאים הרופאים כדי להתפרנס. בעניין זה יש הסכמה בין הרופאים ומשרד האוצר. זה המצב שפוגשים רופאים צעירים בתום תקופת לימודים של שבע שנים. פרחי רפואה, שבחרו במקצוע מתוך תחושת שליחות, מצביעים ברגליים בבואם לבחור תחום התמחות.

תחומים שנחשבו בעבר יוקרתיים ומכובדים, כמו רפואה פנימית וטיפול נמרץ בפגים, מתקשים לגייס מתמחים איכותיים. מדוע? כי אין בהם אפשרות לעסוק ברפואה פרטית.

רופאים צעירים כיום מעדיפים במובהק מקצועות שיכולים לספק פרנסה מכובדת ברפואה הפרטית. להערכתי, זהו הפתרון היחיד שיוכל להציל את מערכת הרפואה הציבורית בישראל. במצב זה יש מקצועות מבוקשים מאוד להתמחות, ביניהם הכירורגיה הפלסטית.

בכירורגיה פלסטית אכן אין מחסור במתמחים, לא במרכז ולא בפריפריה. יש אף בתי חולים הדורשים מהפונים להתמחות בתחום לתרום מזמנם במחלקות לא מבוקשות, בטרם יפנו לעיסוק במקצוע הנכסף. במרבית בתי החולים בארץ מתחרים על כל תקן פנוי בכירורגיה פלסטית עשרות מועמדים מקרב בוגרי בתי הספר לרפואה.

במרכז הרפואי על שם שיבא בתל השומר ובבתי חולים אחרים יש יותר ממאה מועמדים המתחרים על כל תקן התמחות בכירורגיה פלסטית. בשנים האחרונות חלה עלייה של יותר מ-30% במספר המועמדים להתמחות בכירורגיה פלסטית, מרביתם גברים, לצד ירידה במספר הנרשמים לתת-התמחויות אחרות בכירורגיה.

ניצוץ הבוטוקס

ההתמחות בכירורגיה הפלסטית שואבת את הדימוי הנוצץ שלה מסדרות טלוויזיה, המציגות רופאים במכוניות מפוארות שמבצעים מדי פעם הזרקות בוטוקס וחיים חיי נוחות. הפופולריות של הניתוחים הפלסטיים גברה בעשורים האחרונים והצפת המרפאות הפרטיות של מנתחים פלסטיים תורמת לה מאוד. זהו אחד מתחומי הרפואה המפותחים ביותר וחדשות לבקרים נוספות לו טכנולוגיות כמו שימוש בלייזר, ייצור תרביות עור לטיפול בכוויות, שימוש בתאי גזע למילוי בגוף ועוד.

המתמחים בכירורגיה פלסטית יגלו במהרה שהמציאות זוהרת פחות. בפועל, זוהי אחת ההתמחויות הקשות ביותר. כירורג פלסטי נדרש לטפל באלפי נפגעי טראומה, נפגעי כוויות, ילדים חבולי סנטר ועוד, בטרם יהיה כשיר לבצע את הגדלת השדיים הראשונה שלו.

מכיוון שההתמחות במקצוע היא אחת המורכבות ביותר, אנו, מנהלי המחלקות, בוחרים בקפידה את המתמחים בעלי הסיכויים הטובים ביותר לעבור אותה בהצלחה. במרכז הרפואי שיבא פועל מודל של מתן הזדמנות שווה למועמדים המעוניינים להתחרות על מקום התמחות ולהוכיח את עצמם.

כל המתמחים במחלקה לכירורגיה פלסטית בשיבא כיום החלו את עבודתם בבית החולים עוד כשהיו סטודנטים לרפואה. הסטודנטים עבדו כמתנדבים בעזרה לרופאים המתמחים או כעוזרי מחקר, באיסוף נתונים מדעיים או בכתיבת מאמרים. המועמדים להתמחות בכירורגיה פלסטית בשיבא נבחנים גם בשלב הסטאז'. המצטיינים ביניהם ימשיכו להשקיע מזמנם כמועמדים להתמחות ולבצע תורנויות חוץ במחלקה.

שוק מוצף

פעם בשנה, לאחר שלמדנו להכירם ועמדנו על יכולתם לעמוד בדרישות המחמירות של ההתמחות - עבודה סביב השעון, כישורים בניהול פציעות מורכבות, יכולת לטפל בנפגעי כוויות, רמה אינטלקטואלית גבוהה ונכונות לכתיבה מדעית - אנו בוחרים את המתאים או המתאימה להתמחות במחלקה לכירורגיה הפלסטית. המאושרים יזכו להתמחות על חשבון התקן המתפנה, לאחר שרופא שסיים את ההתמחות עזב את בית החולים.

אבל כאן המסע רק מתחיל. ההתמחות בכירורגיה פלסטית נמשכת שש שנים, כלומר, ההכשרה הבסיסית של מנתח פלסטי נמשכת כ-13 שנה. היא כוללת, בין השאר, רוטציה של שישה חודשים בכירורגיה כללית, חצי שנה של מחקר במדעי היסוד ובשאר הזמן השתלמות פרקטית במגוון מקצועות הקשורים בכירורגיה פלסטית: טיפול נמרץ בכוויות, טיפול כירורגי בטראומה, טיפול במלנומה ובסוגים אחרים של סרטן העור, טיפול בסרטן השד, כירורגיה של היד, אף, אוזן וגרון, פציעות מורכבות, הטיפול הכירורגי בנמק שגורמים חיידקים טורפים ועוד.

המתמחים עובדים בתורנויות מתישות בשבתות, בחגים וגם בימי חול. עליהם לעבור שתי משוכות נוספות - מבחנים תיאורטיים ומעשיים, שאותם עוברים רק 30%-40% מהנבחנים מדי שנה. אלה נחשבים מומחים לכירורגיה פלסטית.

האם לאחר שהסתיימו הבחינות והתורנויות והרופא זוכה בתואר "מומחה", דרכו אל האושר מובטחת? בקצרה, לא. רופאים טריים שזה עתה נכנסו לשוק לרוב מחפשים לעצמם לקוחות פרטיים בכירורגיה קוסמטית. אבל מספרם הגדול של פלסטיקאים בישראל, כ-150 מומחים, מקשה מאוד על החיפוש.

בנוסף, יש להביא בחשבון ששוק הכירורגיה הקוסמטית בישראל מוצף וגם קופות החולים, מכונים פרטיים וגופים שונים מתחרים על הלקוחות. לכל אלה נוספים עשרות רבות של רופאים מכל קשת המקצועות, שעוברים קורסים קצרים בהזרקת מילויים שונים ומציפים את השוק בהצעות לטיפולים קוסמטיים.

למרות כל הקשיים שתוארו כאן, אין מאושר ממני בחיי המקצועיים. עבודתי ממלאה אותי בעניין רב ומציבה לי אתגרים והזדמנויות לחדש ולהתחדש ומעל הכל, לתת את המיטב. הכירורגיה הפלסטית עוסקת בריפוי בכל איברי הגוף ובכל תחומי הרפואה, מרפואת חירום, דרך טיפול בסרטן וכלה בעיסוק ביופי ובאיכות הגוף. אבל עבודתו של רופא אינה זוהרת כל כך, גם לא זאת של מנתח פלסטי.

הכותב הוא מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי על שם שיבא, תל השומר

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ