כלול בתפריט

מחקרים חדשים קושרים בין טיפול תזונתי לבין שיפור במחלת קרוהן בקרב ילדים ומבוגרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה לוין

התיעוש והמודרניזציה הביאו הישגים לבריאות האדם, אך גם למחלות חדשות. ישנה עלייה ניכרת במחלות סביבתיות, חלקן על רקע זיהומים, אך יש כאלה שהתפרצותן לא מובנת: המחלות האוטואימוניות.

אלה מחלות הנגרמות, להערכת מדענים, מפגיעה בבקרת המערכת החיסונית, התוקפת איבר מטרה בגוף האדם. ישנן מחלות אוטואימוניות ידועות, ובהן דלקות מפרקים, סוכרת נעורים וטרשת נפוצה. בחלק מהמחלות, הדרך היחידה לבלום את התקדמותן היא באמצעות תרופות התוקפות את המערכת החיסונית.

מחלות שכיחות שהתפרצו בעשור האחרון הן מחלות המעי הדלקתיות IBD (Inflammatory Bowel Diseases): קרוהן (Crohn's) וקוליטיס מכייבת (Ulcerative Colitis). שתיהן מחלות כרוניות הנגרמות עקב פגיעה במערכת העיכול על-ידי המערכת החיסונית. המחלה תתעורר רק באנשים עם נטייה גנטית, אך השפעתה העיקרית היא כנראה סביבתית, מה שמסביר את העלייה הניכרת בשיעור התחלואה בעולם המפותח.

רוב הטיפולים היעילים למחלות מעי דלקתיות קשורים בדיכוי הדלקת או בדיכוי המערכת החיסונית. בשנים האחרונות ברור שחיידקים משחקים תפקיד חשוב בגרימת המחלה, אבל מה עם התזונה? בעולם המדעי-רפואי מקובל לטעון שאין קשר בין אוכל לבין מחלות מעי דלקתיות, האומנם?

נראה כי כעת אפשר להתחיל לקרוא תיגר על תפישה זו, לפחות בכל הנוגע למחלת קרוהן, המתבטאת לרוב בהתקפים של כאבי בטן וירידה במשקל. קרוהן אינה מחלה אוטואימונית קלאסית. הפעילות המזיקה של מערכת החיסונית כלפי מערכת העיכול בקרב חולי קרוהן קשורה לנוכחות חיידקים במעי. דיאטות שנבחנו בעבר, שמטרתן היתה לצמצם את החשיפה לאלרגיה למזון, לא הועילו, מפני שאלרגיה איננה המנגנון של התהליך הדלקתי בקרוהן.

מזונות מעוררי דלקת

לקרוהן סיבוך שכיח המכונה "היצרות המעי" (סטריקטורה): סיבים תזונתיים לא מתעכלים וגוש של סיבים המצטברים באזור מודלק עלול לגרום לכאבי בטן או במצב קיצוני - לחסימת מעיים. מצד שני, אין הוכחה שדיאטה דלת סיבים מונעת את המחלה, ולרוב החולים אין היצרות קבועה של המעי, כך שהמלצה גורפת להימנע מתזונה עשירה בסיבים אינה מוצדקת.

מצד אחר, יש לאחרונה מספר סיבות לחשוב שקיים קשר בין תזונה לבין קרוהן. לילדים הסובלים מקרוהן מקובל לתת תוספי מזון בצורת מזון נוזלי (פורמולות רפואיות דומות למילקשייק), משום שהמחלה גורמת לירידה בתיאבון ולתת-ספיגה, המשפיעים לרעה על המצב התזונתי והגדילה. ואולם, ישנו היבט נוסף לתוספים.

בשנים האחרונות פורסמו מספר מחקרים על הקשר בין טיפול תזונתי לשיפור במחלת קרוהן והקשר הכי מובהק נמצא לגבי הפורמולות לילדים. שיטת טיפול זו, הנקראת Exclusive Enteral Nutrition יכולה לגרום להפוגה מלאה במחלה בקרב 60%-80% מהילדים עם מחלה פעילה המערבת את המעי הדק, תוך ריפוי הדלקת במעי. דיאטה זו עובדת כיום רק אם הילדים נמנעים במהלכה ממזון רגיל, וניזונים מהפורמולה בלבד למשך שישה עד שמונה שבועות.

בשנים האחרונות פורסמו חמישה מחקרים על חולי קרוהן בוגרים, בהם קבוצת ביקורת הניזונה מדיאטה רגילה, ובקבוצת המחקר קיבלו הנבדקים פורמולה כתוספת לדיאטה הרגילה, כך שהפורמולה תספק 50% מהצריכה הקלורית היומית. בכל המחקרים נמצא שחולים שצרכו פורמולות רפואיות בקביעות למשך שנה סבלו מ-50% פחות התקפים, בהשוואה לאלה שלא צרכו את הפורמולות כתוספת.

כיצד ניתן להסביר שהפורמולה מונעת התקפים או גורמת להפוגה של המחלה? לפי תיאוריה אחת, יש רכיבים במזון המערבי הגורמים להתלקחות הדלקת ולכן הזנה בלעדית בפורמולה גורמת להפוגה.

דיאטה חדשה

בשנתיים האחרונות פורסמו שתי עבודות על תוספות שכיחות למזון בדיאטה המערבית - חומרים מייצבים, שמגבירים את החדירות של המעי ומאפשרים נדידה של חיידקים מחלל המעי לתאי המעי. עבודות אלו מעלות את האפשרות שנדידה של חיידקים לתוך המעי, בין היתר בגלל צריכת מזונות או תוספי מזון, היא שגורמת למערכת החיסונית לתקוף את המעי. באחת מהעבודות, שפורסמה בכתב העת "GUT", נמצא שסיבים תזונתיים מסוימים אף עשויים לשמש הגנה למעי מפני האפקט של תוספי המזון. מכלול הניסויים הם חומר למחשבה לאלה שחוקרים את המחלה.

ייתכן שבעתיד יאותרו רכיבים במזון המעודדים קרוהן, דבר שיאפשר טיפול על ידי אכילה נכונה. זיהוי גורם סביבתי למחלה יפתח אפשרויות נוספות לטיפול, ללא צורך בדיכוי המערכת החיסונית. מאוד מפתה לחשוב שהימנעות ממזון מתועש יכולה לעזור לחולים בקרוהן, אך הבעיה מורכבת יותר. כבר היום מסתמן שיש חולים שמגיבים בצורה שונה לדיאטות ולתרופות, ויש להמתין למחקרים מבוקרים, שיבחנו היבטים שונים של דיאטות חדשות לחולי קרוהן.

לראשונה בישראל יצוין מחר (23 במאי) יום המודעות למחלות הקרוהן והקוליטיס במסגרת קמפיין מודעות נרחב של העמותה לתמיכה בחולי הקרוהן והקוליטיס בישראל ובפעילויות משותפות עם המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים במרכז הרפואי שערי צדק. העמותה פועלת לתמיכה וליווי לחולים ולבני משפחותיהם.

הכותב הוא מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים במרכז הרפואי וולפסון ויו"ר קבוצת העבודה למחלות מעי דלקתיות בילדים של האיגוד האירופי לגסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ