דן אבן

פורום הפסיכולוגים הראשיים במוסדות הפסיכיאטריים הציבוריים בישראל - מהגופים המייצגים את הפסיכולוגים הקליניים בישראל - החליט באחרונה לפתוח ב"שביתה איטלקית", ולעכב את בחינות הגמר למתמחים בפסיכולוגיה קלינית.

זו החרפה במחאה של ארגוני הפסיכולוגים הקליניים נגד משרד הבריאות. הפורום החליט, באופן יוצא דופן, שלא לקבוע תאריכי בחינות ל-120 מתמחים בפסיכולוגיה קלינית שסיימו באחרונה את התמחותם במוסדות הפסיכיאטריים במדינה, למרות תחילתו הרשמית של מועד האביב שבו הם אמורים להיבחן.

בחינות גמר למתמחים אלה מתקיימות בארץ פעמיים בשנה, באביב ובסתיו, בוועדות בחינה שעובדות בהתנדבות, בהסכמים עם משרד הבריאות. בכל ועדה יש שלושה בוחנים הדנים בעניינם של שני מתמחים. המתמחים נבחנים בעל-פה בנושאי פסיכותרפיה ופסיכו-דיאגנוסטיקה, כתנאי לקבלת תעודת מומחה בפסיכולוגיה קלינית ממשרד הבריאות.

המתמחים, הנפגעים מהמחאה של הפסיכולוגים הקליניים, הקימו באחרונה קבוצה והפיצו עצומה באינטרנט, בסיסמה "מתמחים לנצח". על העצומה כבר חתמו 80 בני אדם שנפגעו מצעדי המחאה. לדברי אחד הפעילים בקבוצה, שנרשם בינואר למועד הבחינות הנוכחי, "אנו משמשים כלי במאבק פוליטי, והמהלך פוגע ביכולת ההשתכרות שלנו. איננו מזדהים עם אף אחד מהצדדים במאבק. בינתיים נותרנו בתחושה שהמערכת מפקירה אותנו. כבר אין לנו מקומות עבודה כמתמחים, אבל לא מקבלים אותנו למקומות עבודה חדשים, כי עוד לא עברנו את מבחן ההתמחות. לחלקנו יש קליניקות פרטיות, אך אנו נדרשים לטפל תחת הדרכה, כי טרם הפכנו למומחים".

במוקד המאבק הנוכחי עומדת דרישת ארגוני הפסיכולוגים הקליניים לשינוי הרכב מועצת הפסיכולוגים במשרד הבריאות, המונה 27 נציגים. הארגונים, שהקימו באחרונה מטה משותף, כפי שפורסם ב"הארץ", פתחו במאבק עם מינוי הפסיכולוג פרופ' יואל אליצור, מבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית, לתפקיד יו"ר המועצה.

בחודשים האחרונים החליט אליצור ליזום הליך בחירות לתפקידי הוועדות הפנימיות במועצה, ובהן הוועדה לפסיכולוגיה קלינית, למרות התנגדות הארגונים החברים במטה. אלה טוענים שהם מיעוט בין חברי המועצה. הוועדה נבחרה לפני חודשיים, למורת רוחם של ארגוני הפסיכולוגים הקליניים, ומונה שבעה נציגים ובראשה הפסיכולוג ד"ר שמעון קורניצר.

מטה המאבק הודיע באחרונה שאינו מכיר בוועדה ודרש לפזרה, או להוסיף לה ארבעה חברים בהסכמת פורום הפסיכולוגים הראשיים בבריאות הנפש. כן דרש שינוי בהרכב מועצת הפסיכולוגים וייצוג רחב יותר לפסיכולוגים הקליניים, שהם מרבית הפסיכולוגים הפועלים היום בישראל. משנדחו דרישותיו, התכנס הפורום בסוף אפריל והחליט על הצעד הנוכחי.

במכתב שהפיצו נציגי מטה הארגונים נטען, כי "מדובר במאבק של כולנו על פני הפסיכולוגיה הקלינית. ההשלכות ההרסניות, לדעתנו, של השינויים שמוביל יו"ר מועצת הפסיכולוגים, עתידות להשפיע בעיקר על דור העתיד של הפסיכולוגיה הקלינית".

בארגוני הפסיכולוגים עובדי הציבור, החברים במטה, שוקלים באחרונה להכריז על סכסוך עבודה עם משרד הבריאות. ברקע מדובר גם במאבק בין גישות טיפוליות בפסיכולוגיה: בארגוני הפסיכולוגים הקליניים טוענים שבמועצת הפסיכולוגים פועלים לשינוי מתכונת הלימודים, באופן שיאפשר יותר חופש אקדמי לאוניברסיטאות בלימודי פסיכולוגיה קלינית בעתיד; השינוי גם נועד לחזק את הפעילות המחקרית וגישות טיפול התנהגותי-קוגניטיבי, תוך החלשת טיפולים פסיכולוגיים בגישה הדינמית-תהליכית. "מדובר בכוונות לשינויים דרקוניים, והפסיכולוגים הקליניים באוניברסיטאות ישקלו שלא לעמוד בדרישות אלה, אם יתקבלו", התריע השבוע בכיר במטה ארגוני הפסיכולוגים הקליניים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "מסתמן שקבוצת הפסיכולוגים המדוברת בוחרת להשתמש בציבור המתמחים ולנהל מאבק מקצועי על גבם, במקום להתמודד עניינית. משרד הבריאות נחוש לדאוג למתמחים בפסיכולוגיה כדי שיוכלו להיבחן במועד. המשרד יפרסם מועדים מחייבים לקיום הבחינות ומצופה מהפסיכולוגים שיגלו אחריות מקצועית ולא יפגעו בציבור המתמחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ