הממשלה תדון מחרתיים בהגבלות חדשות על העישון

בשעה שבעולם גוברת המגמה של צמצום העישון בשטחי ציבור, חוקרים טוענים כי ישראל אחת המדינות הפחות מתקדמות בתחום

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

כבר חמש שנים שאוהדי הכדורגל בסקוטלנד נמנעים מעישון באצטדיונים. באירלנד השכנה, האיסור גורף יותר וכולל את כלל השטחים הציבוריים במדינה. השבוע ניתנה למגמה העולמית של הגבלות על עישון במקומות ציבוריים, דחיפה משמעותית - גם חופי הים והפארקים של ניו יורק נקיים מסיגריות. כעת נראה כי המגמה הזו הגיעה גם לישראל ומחרתיים - יומיים לפני ציון היום הבינלאומי ללא עישון - תדון הממשלה בקבלת שורה של חוקים חדשים שיטילו הגבלות נוספות גם על המעשן המקומי. זאת בשעה שחוות דעת שהתקבלו לקראת הדיון הצפוי העלו תמונה עגומה, לפיה ישראל היא אחת המדינות הפחות מתקדמות במערב בקבלת חוקים נגד עישון.

בנובמבר 2007 נכנס לתוקף החוק החדש והעדכני למניעת עישון במקומות ציבוריים - שמונע עישון במקומות בילוי ובהם ברים ומועדוני ריקודים - הכולל הטלת קנסות כבדים על ידי הרשויות המקומיות ובתי המשפט. אולם חוק זה נאכף זה רק באופן חלקי ודו"ח שייחשף בישיבת הממשלה מחרתיים ידון בהיקף אכיפתו.

לפי חוות דעת שהעביר השבוע פרופ' גרג קונלי - מבכירי החוקרים בעולם בתחום העישון, מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הרווארד - "אחוז העישון ביוון גבוה ב-50% מישראל, ולמרות המצב הכלכלי הגרוע במדינה, מיושמת בה מדיניות ברורה של אזורים נקיים מעישון, ללא חדרי עישון במקומות ציבוריים, ותוך מלחמה ברורה ונוקשה נגד תעשיית הטבק". בשיחה עם "הארץ" מבהיר קונלי כי "גם באירלנד, בריטניה וקנדה יש יותר הגבלות על מעשנים בהשוואה לישראל".

בשנים האחרונות מקדם קונלי מהלך עולמי לאיסור גורף על עישון במקומות ציבוריים, לרבות כלל בתי הקפה, המסעדות ומוסדות הציבור, ללא אפשרות להקצאת אזורים נפרדים למעשנים או חדרי עישון. "כשמתירים עישון במסעדה, פאב או בית ספר, אפילו באופן חלקי בחדרים נפרדים, שולחים מסר בעייתי לילדים שעישון הוא נורמה, וזה מבסס התנהגות בריאותית רעה בקרב הנוער". נוסף על כך, "פינות העישון חושפות את המעשנים לכמויות גבוהות יותר של עשן סיגריות, ומאלצות גם את עובדי המסעדות להיחשף לעשן הסיגריות כשהם נדרשים לשרת לקוחות השוהים במתחמים הללו", אומר קונלי. הוא מציין כי "אירלנד הפכה באחרונה למדינה הראשונה האוסרת לחלוטין עישון במקומות ציבוריים, כולל שטחים ציבוריים וכלל הפאבים. זו הרי ארץ של פאבים, והייתה בהתחלה הרבה הסתייגות מהמהלך, אבל אנשים המשיכו לשתות בירה".

עבודה שבוצעה בשנה החולפת במימון אוניברסיטת הרווארד למדידת חלקיקי זיהום אויר (RSP) ב-33 פאבים בתל אביב ובירושלים - בראשות ד"ר לאה רוזן מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב - מדדה רמה הגבוהה פי 6 מהמומלץ בארגון הבריאות העולמי והמקובל בעולם, ופי 4 מהרמה הגבוהה ביותר המותרת על ידי הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) בארה"ב. בארבעה מהפאבים נמדדה רמה גבוהה עוד יותר, ולדברי רוזן, "מדובר ברמה שמסכנת אנשים באופן מיידי. הממצאים מדאיגים".

במקביל, מחקר מאוניברסיטת חיפה במימון האגודה למלחמה בסרטן שמדד את רמות הניקוטין בשנים 2009-2010 ב-72 פאבים הפזורים ב-29 ערים בארץ בעלות רוב יהודי. בשישה פאבים בלבד (8.3%) לא אותר כלל ניקוטין באוויר, כנדרש בחוק, ואילו בשליש מהפאבים נמדד ריכוז נמוך של ניקוטין. אולם ב-30% מהפאבים נמדד ריכוז בינוני וברבע מהם נמדד ריכוז גבוה מאוד של יותר מ-30 יחידות ניקוטין. בחמישה פאבים נמדדו רמות גבוהות במיוחד של יותר מ-65 יחידות.

מחרתיים יציג משרד הבריאות שני דו"חות המפרטים את נזקי העישון בישראל. לפי הדו"ח הקודם ממאי 2010, באוכלוסייה הבוגרת בישראל מעשנים 31.3% מהגברים ו-14.8% מהנשים, נתונים המצביעים על יציבות. צריכת הסיגריות בישראל נאמדה ב-2008 ב-413 מיליון חפיסות, עלייה של 2.5% בהשוואה ל-2007. לדברי מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, "המחקרים המפרטים את נזקי העישון - האקטיבי והפסיבי - מתרבים והולכים. האגודה קוראת לממשלת ישראל ליישם את דרישות האמנה הבינלאומית למלחמה בעישון. אחת הבעיות המרכזיות ביישום החוק היא היעדר אכיפה מספקת, ויש לדאוג לאכיפה משמעותית כנדרש של החוקים הקיימים".

אחת הדוגמאות למתירנות החוק הישראלי כלפי מעשנים ניתן למצוא באפשרות להפעלתן של מכונות אוטומטיות לממכר סיגריות, שכבר נאסרו לשימוש ברבות ממדינות המערב, לרבות ב-22 מ-27 מדינות האיחוד האירופי. השבוע פנה מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו ליו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, והבהיר במכתבו כי "המכונות הן לקונה בחוק. המחוקק אסר מכירת סיגריות לקטינים עוד באוגוסט 2004, אולם המכונות מאפשרות רכישת סיגריות ללא כל הגבלת גיל. יש לאסור את הצבת המכונות, ואנו מתנגדים לכל הקלות או החרגות לעניין זה", קבע גמזו, אך הוסיף כי המשרד יאפשר תקופת הסתגלות שתימשך עד שנתיים להסרת המכונות לחלוטין מהשוק, מתוך התחשבות בבעלי המכונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ