הרופאים והאוצר מגבשים אסטרטגיות, אך לא פתרונות

המאבק "להצלת הרפואה הציבורית" סוגר חודשיים אולם המחלוקות נותרו בעינן

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
עיקרי המחלוקות בין הרופאים לאוצר

חודשיים חלפו מאז פתחו הרופאים במאבק ל"הצלת הרפואה הציבורית", ובינתיים המגעים עם האוצר מתנהלים עדיין על אש קטנה - כל צד ניאות להקשיב לכוונות האחר וממאן לוותר על עמדותיו. כך למשל, מתאר יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן את ישיבת המשא ומתן עם האוצר ביום ראשון האחרון, שעות לאחר עצרת המחאה בהשתתפותם של כ-1,300 רופאים בתל אביב.

"דיברנו על הצעה של משרד הבריאות לקיצור תורנות הרופאים המתמחים מ-24 שעות רצופות ל-18 שעות בלבד", מספר אידלמן, "זו הצעה מוכרת, שמשמעותה שמתמחים יגיעו לתורנות בשעה 14:00, ויצאו הביתה ב-8:00 למחרת. למרות שיש איתה בעיות, הגענו להסכמות עם משרד הבריאות על מודל מוצע, כולל הצורך להוסיף תקני רופאים. לפתע הודיע נציג האוצר שישב בחדר שהוא לא מסכים לשום דבר ממה שנאמר, והישיבה נסגרה. שאלתי אותו 'זה לפרוטוקול?' הוא אמר שכן".

באוצר מתארים את הדברים אחרת. "היוזמה לקיצור התורנויות ל-18 שעות משותפת למשרדי האוצר והבריאות ובכוונתנו להוסיף תקנים לקידומה, כפי שסוכם בין שני המשרדים", מבהיר בכיר באוצר. "הרופאים עצמם לא מעוניינים בקיצור השעות אך לא יכולים להתנגד ליוזמה ברמה הציבורית, אז הם מפילים זאת על האוצר".

מוקפים יועצים

אלו הם פני הדברים עשרה חודשים לאחר שהחל המשא ומתן לתוספת שכר ושיפור תנאי העבודה ברפואה הציבורית. דומה כי כל צד הכין עצמו היטב למאבק ממושך. מאז תחילת המאבק מתקבלות ההחלטות בהסתדרות הרפואית בשלוש ערכאות, בהתאם לתוכנית אסטרטגית מוסדרת: פורום סגנים המונה את היו"ר אידלמן וארבעת סגניו, מזכירות ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) המונה 18 חברים ומשמשת דירקטוריון, והוועד המרכזי של הר"י המונה 80 נציגים, לרבות יושבי ראש הוועדים בבתי החולים ומחוזות קופות החולים. במקביל נועצים במטה המאבק בכמה חברות: גיתם המלווה את ההסתדרות הרפואית עוד משנת 1982; חברת דה לויט שנשכרה לייעוץ כלכלי הן בבוררות הרופאים הממושכת שהתנהלה בעשור האחרון והן במשבר הנוכחי; חברת ארגו המבצעת בימים אלה פרויקט לעדכון תקינת הרופאים; ומשרד גלעד ליחסי ממשל ולובינג המבצע פעילות מול חברי הכנסת. גם באוצר הבינו לאחרונה כי נדרשת הגברת ההסברה, ושכרו שירותי יחסי ציבור חיצוניים לסייע בניהול התקשורתי של המשבר. אך לצד האסטרטגיות - התקשורת בין הצדדים מוסיפה לדעוך.

באוצר מתארים באחרונה תמונת מצב אופטימית יחסית, הממקדת את המחלוקת בין הצדדים בשתי נקודות: דרישת הרופאים לתוספת רוחבית של 50% לשכר השעה לרופא - העומד על 42 שקל לשעה בממוצע - ודרישת המדינה להפעלת שעון נוכחות. יש המספרים כי בחדרי חדרים כבר הגיעו נציגי הרופאים להסכמה חלקית להחתמת שעון נוכחות, לראשונה בתולדות יחסי העבודה עם הרופאים במגזר הציבורי. אולם בתמורה הם דורשים העלאת שכר רוחבית נדיבה בהרבה מזו שמציע האוצר. "תוספת רוחבית לשכר הרופאים תיטיב עם הרפואה הציבורית כי היא משפיעה גם על העבודה הנוספת, ומשמעותה כי מי שישקיע יותר בעבודה ברפואה הציבורית - ירוויח יותר", אומר אידלמן. בהסתדרות הרפואית אף הוצע מנגנון של Full Timer המיועד לרופאים שיוותרו לחלוטין על פרקטיקה פרטית, וישקיעו את כל זמנם ברפואה הציבורית בתמורה להטבות שכר מכובדות.

עתה נידונה הצעה להסכם קצר טווח בין הצדדים, ששוב מלווה בהאשמות. "תחילה אומרים לנו - בואו נפתור את הבעיות של מערכת הבריאות במקום לתת תוספות שכר, שזו ציניות שאין לה גבולות. אחר כך מציעים הסכם לשנתיים-שלוש. עבור הרופאים השבתה של הרפואה הציבורית כל שנתיים-שלוש היא הרסנית, ורק תחזק את הרפואה הפרטית", אומר אידלמן. בכיר באוצר טוען כי "אין לנו עניין בהסכם קצר טווח, אבל אם הרופאים לא מגיעים להבנות בהסכם ארוך עולה לדיון הסכם קצר טווח. העיקר שהחולים לא ייפגעו. ומי שפוגע בחולים עם השביתות זה לא אנחנו - אלא הרופאים".

במהלך אסטרטגי-טקטי הכריז השבוע אידלמן בעצרת המחאה כי מתחילת חודש יולי יעבדו הרופאים בהתאם לתקינה הקיימת שנחתמה לאחרונה בשנת 1977, ועודכנה מאז באופן מזערי בלבד, ולפי תנאי ההסכם הקיבוצי הקודם שנחתם עם האוצר בשנת 2000, שאינו מאפשר יותר משש תורנויות בחודש לרופאים מתמחים ואינו מאפשר כלל תורנויות לרופאים מומחים, פרט לתורנויות שעוגנו בנהלים, למשל תורנות רופא בכיר בחדר לידה.

משמעות ההכרזה, כפי שמצהיר אף אידלמן, היא קריסה הדרגתית של מערך האשפוז הציבורי במדינה במרוצת יולי, עד שייגמרו התורנויות הפנויות למתמחים בכל מחלקה ויעלה הצורך לסגור או לאחד מחלקות. במקביל, צפויות דחיות משמעותיות של ניתוחים וטיפולים בהיקף שלא ידענו עד עתה: בשיבא למשל, יש תקן -ל-18 רופאים מרדימים בעוד בפועל מועסקים 80 מרדימים במחלקות השונות. "צמצום דרמטי של הפעילות הרפואית בהתאם לתקן צפוי לפגוע באופן קשה בפעילות", התריע השבוע פרופ' עזריאל פרל, יו"ר איגוד המרדימים.

מהלך אסטרטגי

המדובר בצעד אסטרטגי, חסר תקדים ביחס לשביתות רופאים קודמות שכללו השבתה ללא הגבלת זמן. בהסתדרות הרפואית חוששים מדעת קהל שלילית, ובחרו במהלך הנוכחי בניסיון לשמר את התמיכה הציבורית הרחבה לה זוכה כיום המאבק. "הציבור מאוד מתחבר אלינו ואנו מקבלים כל הזמן פניות שלא לוותר", מספר אידלמן .

המהלך האסטרטגי נשמר בסוד בימים שקדמו לעצרת כדי להפתיע את הנוכחים ולייצר כותרת דרמטית לאמצעי התקשורת מתוך עצרת המחאה, צעד שעורר בהמשך התנגדות מצד חלק מראשי האיגודים הרפואיים המקצועיים. "לא ברור כיצד נוכל להיערך למהלך וכדאי שנקבל להבא עדכונים על החלטות מסוג זה", אמר לאידלמן פרופ' דרור דיקר, יו"ר איגוד הרופאים הפנימאים, בדיון שנערך השבוע. גורם באוצר הגדיר את הצעד המתוכנן "סכנת נפשות. ברור שבהסתדרות הרפואית הכריזו על תחילת הצעד עוד חודש וחצי, כי הם לא יכולים לממש איום שכזה. זו פגיעה לא מידתית שמשמעותה תהיה לרצוח חולים".

פרשנים רבים מנסים לחזות כיצד יסתיים המשבר. אם יגיע לבוררות, יהיו שיאמרו כי מדובר בתסריט ידוע מראש, שהרי גם סכסוכים קודמים בין הרופאים למדינה הסתיימו בדרך זו. "התסכול גדול כי הפער בין הצדדים רחב ויש תחושה שהוא לא נסגר. לרוב במשא ומתן נשמעים לעתים קולות של התקרבות, אבל כאן להפך, בכל פעם יוצא נושא לתקשורת, כמו עניין הפרקטיקה הפרטית, ומסתיים במחלוקת חדשה", אומר ד"ר יצחק ברלוביץ', מנהל המרכז הרפואי וולפסון. "המתכונת הנוכחית להערכתי לא מתאימה כדי לפתור את הבעיות, ובסוף יידרש גורם שלישי להכריע בין הצדדים. בינתיים, גם כשהשביתה 'מתחשבת', יש חולים שלא ניתן להם טיפול במועד שנקבע ואף אחד לא יודע מה המשמעות הבריאותית".

חשש נוסף ברקע הוא מפני העלאות שכר גורפות במגזר הציבורי לאחר הסכם עתידי עם הרופאים. בעבר - לפני העשור האחרון שבו ויתרו הרופאים על זכות השביתה - היו הרופאים לרוב חלוצים בקבלת תוספות שכר, שהובילו בהמשך לדרישות מצד עובדי ציבור אחרים. בהסתדרות הרפואית טוענים כי החשש מבוסס על הנחה כלכלית שגויה. "עבודה שביצענו הראתה כי לאורך השנים אין הקבלה בין מה שרופאים משיגים לבין מה שאחרים משיגים במגזר הציבורי", אומר אידלמן, ומזכיר את ההסכם שנחתם השבוע להעלאה של מעל ל-100% בשכר הרבנים. לדבריו, "אומרים לנו שאי אפשר לתת הרבה לרופאים כי גם אחרים יבקשו, ופתאום אנחנו שומעים על ההסכמות האלה ומאבדים אמון בכל אלו שמנהלים מולנו משא ומתן. עוד לא תפסנו אותם באמירת אמת".

נכון לעכשיו ישיבת המשא ומתן הבאה מתוכננת ליום רביעי הבא והחל מיום שני יחודשו השביתות בבתי החולים במתכונת חלקית, לפי האזורים השונים בארץ.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ