הממשלה תתבקש לאשר הבוקר ייקור המס על הסיגריות ב-10%

העישון ייאסר בתחנות תחבורה ציבורית

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הבוקר יובא לאישור הממשלה מקבץ תיקוני חקיקה ותקנות חדשים להגברת המאבק בעישון, לרגל היום הבינלאומי ללא עישון שיצוין מחרתיים.

חברי הממשלה ידונו בהצעה לתיקון החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, באופן שיאסור עישון ברציפי רכבת ובתחנות אוטובוס מקורות. כמו כן תשקול הממשלה הקמת ועדה להטלת הגבלות נוספות על עישון במקומות ציבוריים, לרבות הצעה לאסור מתחמים למעשנים במסעדות ובתי קפה. ההצעות נסמכות על דו"ח ועדה ציבורית שמינה סגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

הממשלה תדון בהצעה להעלאת המיסוי על סיגריות ב-10% בהשוואה למיסוי כיום, 75% מעלות מחיר החפיסה. הכנסות המדינה ממסי קנייה על סיגריות נאמדו בשנת 2008 ב-3.6 מיליארד שקל, וההערכה כי בשנת 2010 הגיעו כבר ל-5 מיליארד. לפי מודלים כלכליים, ייקור הסיגריות יוביל גם לירידה של 4% בצריכה. הממשלה צפויה להחליט על הקמת ועדה לבחינת ייקור הסיגריות שתגיש המלצותיה בתוך 90 יום.

עוד תדון הממשלה בהצעה להכריז על כמה בתי ספר בארץ נקיים מעישון, במסגרת פיילוט שיבוצע תחילה בשיתוף עם ארגוני המורים ומשרד הבריאות. בבתי ספר אלו לא יותר כלל העישון במתחמים השונים, לרבות חדרי המורים וחצרות בית הספר.

כמו כן תדון הממשלה בהצעה להקים יחידה חדשה למאבק בעישון במשרד הבריאות, להטיל הגבלות נוספות על פרסום מוצרי טבק, לאסור מכירת סיגריות במכונות אוטומטיות ולחייב סימון אריזות סיגריות ומוצרי טבק באזהרות גרפיות הכוללות תמונה. עוד הומלץ לאסור סימון אריזות מוצרי טבק בתמונות של פירות, ולהתיר לשר הבריאות להגביל השימוש במוצרי טבק בטעם פירות וממתקים.

לפי הערכות הנכללות בדו"ח, מחלות הקשורות בעישון גובות מדי שנה את חייהם של 10,000 ישראלים, מהם 8,932 כתוצאה מעישון פעיל וכאלף כתוצאה מעישון פסיבי, מספר הגבוה מהמתים בתאונות דרכים (360 בשנה) ואובדנות (500 בשנה). עלות נזקי העישון למדינה נאמדת בכ-1.75 מיליארד שקל בשנה.

70% מהדו"חות על עישון בת"א - בתחנה המרכזית

עיריית ת"א אוכפת בצורה בררנית את החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, ויותר מ-70% מהדו"חות שניתנו בעיר ב-2008 ניתנו בתחנה המרכזית החדשה בעיר. יש לציין כי גם עד אז מספר הדו"חות שניתנה בדרום העיר היה גדול בהשוואה למקומות אחרים בעיר.

על פי דו"ח שהגיע לידי "הארץ", מדצמבר 2007 ועד לספטמבר 2008, חילקו פקחי עיריית תל אביב סך הכל 1,131 דו"חות בגין עישון במקומות ציבוריים לאנשים פרטיים, כשגובה הקנס מגיע לאלף שקל.

הנתון מעורר התמיהה הוא כי 823 מהדו"חות ניתנו בכתובת לוינסקי 108, בה ממוקמת התחנה המרכזית.

זאת בהשוואה ל-91 דו"חות ברחוב יגאל אלון, 30 שניתנו ברחוב ויצמן, 27 דו"חות ברחוב דיזנגוף ועוד 160 דו"חות בשאר העיר.

דנה ויילר-פולק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ