משרד הבריאות יגביל את תיירות המרפא בארץ

בעקבות תחקיר "הארץ" שחשף מחדלים בפיקוח על הענף, החליט המשרד על כללים לצמצום הפגיעה במטופלים ישראלים

דן אבן
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
רוני לינדר

ועדה להסדרת תחום תיירות המרפא בישראל הגישה את מסקנותיה למנכ"ל משרד הבריאות. הוועדה, בראשות סגן מנהל המרכז הרפואי שיבא, הפרופ' ארנון אפק, קובעת כללים לצמצום הפגיעה במטופלים ישראלים, בעקבות הגידול בהיקף תיירות המרפא בישראל.

הוועדה מונתה בעקבות תחקיר "הארץ" מנובמבר 2010, שחשף מחדלים בפיקוח על ענף תיירות המרפא. לפי הערכות, 30 אלף תיירים באים לארץ מדי שנה לקבלת טיפולים רפואיים, ומכניסים למערכת הבריאות סכומים שבין 200 מיליון לחצי מיליארד שקלים בשנה.

הוועדה ממליצה להקים מנגנון פיקוח כלכלי על פעילות תיירות המרפא ברפואה הציבורית, במטרה לוודא כי ההכנסות מהפעילות מושקעות בשיפור הטיפול הרפואי בישראלים. כיום מפוקח ענף תיירות המרפא באופן חלקי בבתי החולים הממשלתיים בלבד, ואין פיקוח על השקעות בתי החולים מההכנסות מתיירות המרפא.

לדברי אפק, "יש הטוענים כי תיירות מרפא מובילה לדחיית תורים לטיפולים בקרב ישראלים, ואנו מבקשים להבטיח כי בתי החולים ישקיעו כספים המתקבלים מתיירות מרפא להקדמת התורים לישראלים ולשיפור הזמינות לטיפול רפואי. תיירות המרפא תאפשר לצוותים לרכוש ניסיון בטיפולים מורכבים, למשל בחולי סרטן מורכבים, שמספרם בארץ קטן יחסית. תיירות מרפא תאפשר לבתי החולים להעסיק כוח אדם, לייבא כוח אדם מקצועי מחו"ל, ולהוסיף ציוד רפואי חדש, המופנים לטובת הטיפול בישראלים".

הוועדה ממליצה להפעיל שירותי תיירות מרפא בבתי החולים רק בנפרד ממסלולי הטיפול המיועדים לישראלים: בשעות אחר הצהריים בהן הפעילות הרפואית חלקית ומתבצעת במתכונת של עבודה נוספת או בשעות הבוקר - רק אם בית החולים יוסיף תשתיות המיועדות לתיירות מרפא בלבד, לרבות חדרי ניתוח וטיפול נפרדים. "ההעדפה היא שהפעילות של תיירות המרפא תהיה מוגבלת בזמן, אולם יש טיפולים שלא ניתן לבצע אחר הצהריים, למשל ניתוחים מורכבים, עבורם יש להקצות משאבים המכוונים רק לתיירות המרפא", מסביר אפק.

הוועדה ממליצה גם שלא לאפשר בחירת רופא מסוים למשתמשים בשירותי תיירות מרפא בבתי החולים הממשלתיים ובבעלות הכללית, בדומה לאיסור על בחירת רופא (שר"פ) הקיים במוסדות אלה עבור חולים ישראלים. ההמלצות קובעות כי השכר שמשולם לרופאים למתן טיפולים בתחום תיירות המרפא יהיה זהה לשכר המשולם עבור אותה פעילות לחולה ישראלי במתכונת עבודה נוספת.

ההגבלה היחידה בתחום תיירות המרפא התקפה כיום בארץ ניתנה במשרד הבריאות ביוני 1995, וקובעת רק כי חובת בית חולים לפעול בתחום תיירות המרפא באופן שלא יקפח את מחויבותו הראשונה, והיא מתן טיפול רפואי לתושבי ישראל.

במסגרת ההסדרה צפוי משרד הבריאות לאסוף נתונים מדויקים על היקף תיירות המרפא בכלל המוסדות הרפואיים. כיום נאסף מידע חלקי בלבד, המצביע על עלייה בהכנסות בתי החולים הממשלתיים מתיירות מרפא מ-34 מיליון שקל ב-2005 ל-106 מיליון ב-2009.

ההמלצות הוגשו למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו, ויוצגו היום בכנס בנושא תיירות מרפא שיערכו המרכז לאתיקה בירושלים וההסתדרות הרפואית. יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, הפרופ' אבינעם רכס, אומר כי "אנו מקדמים בברכה רגולציה שבאה לפתור בעיה גדולה מאוד שקיימת כיום בחוק, ומעמידה את ישראל בשורה אחת עם מדינות נוספות רבות בעולם שגם להן כבר יש רגולציה בתחום.".

בהמשך צפוי המנכ"ל לגבש עמדתו ולהפיץ חוזר הכולל הנחיות מפורטות. ל"הארץ" נודע כי המגמה במשרד הבריאות כרגע היא אף להחמיר את רוח ההמלצות, כדי למנוע פגיעה בחולים ישראלים.

בוועדה כיהנו שישה חברים, בהם המשנה למנכ"ל בית החולים איכילוב, הפרופ' יצחק שפירא; מנהל חטיבת בתי החולים של קופת חולים כללית, ד"ר אהוד דוידסון; הפרופ' אבישי גולדברג מאוניברסיטת בן-גוריון; עוזר מנכ"ל משרד הבריאות, עמית בן-צור ועו"ד אורי סלונים, והיא התכנסה במשך ארבעה חודשים.

אחד הנושאים שלא נכלל במנדט הוועדה, וידרוש התייחסות מיוחדת, עוסק בסוגיית האחריות לטיפול בחולים בתיירות מרפא, וזאת לאור המודלים המורכבים בהם פועלת כיום התעשייה בארץ, לרבות פעילות סוכנים וחברות תיווך, שאחריותם לחולים במקרה של נזק כיום איננה מוסדרת.

ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד מתכוון להגביל את נושא תיירות המרפא באופן שלא יפגע בחולים בישראל. בימים אלה מגבשים במשרד חוזר בנושא".

המלצות הוועדה

הקמת מנגנון פיקוח כלכלי על השקעות בתי החולים מהכנסות תיירות מרפא

פעילות תיירות המרפא תותר רק בתשתיות נפרדות מאלו המשמשות ישראלים

תשלום זהה לרופאים על טיפול בתיירים וטיפול בישראלים

איסור על בחירת רופא במתן שירותי תיירות מרפא בבתי חולים ממשלתיים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ