כוס קפה נגד הסרטן

לאחרונה מדברים הרופאים בשבחו של הקפה, המועיל גם למניעת סרטן

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בשורה מפתיעה מגיעה החודש מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הארוורד: חוקרים מצאו כי שתיית קפה מסייעת למנוע התפרצות של סרטן הערמונית. במחקר, שבחן את הסיכון לפתח סרטן ערמונית קטלני, שבו נגרמת תמותה מהירה לאחר שהגידול שולח גרורות לעצמות, נמצא כי שתייני קפה מצויים בסיכון מופחת לפתח את המחלה הקשה.

במחקר השתתפו 47,911 גברים העובדים במערכת הבריאות האמריקאית, העוברים מעקב במסגרת מחקרית. 5,035 מהם חלו בסרטן הערמונית ו-642 מתוכם לקו בגרסה הקטלנית של המחלה.

שתייה של שש כוסות קפה ומעלה ביום הורידה ב-20% את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית מסוג כלשהו. כמות כזאת של קפה הפחיתה ב-60% את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית מהסוג הקטלני.

החוקרים לא קישרו את הסיכון המופחת לחלות בסרטן לקפאין, מכיוון שהירידה בסיכון אובחנה גם בקרב גברים השותים קפה ללא קפאין. החוקרים סבורים כי לפעילות מונעת הסרטן אחראים נוגדי החמצון שבקפה, המסייעים להפחתת דלקות ולוויסות רמת ההורמון אינסולין בגוף. הממצאים מתפרסמים החודש בכתב העת של המכון הלאומי לחקר הסרטן בארצות הברית, "Journal of the National Cancer Institute" (JNCI).

הממצאים הם בגדר שינוי חד בהשוואה לאזהרות מפני הסכנות הטמונות בקפה, שהושמעו במערכת הרפואית במשך שנים. מחקר שנערך באותה מעבדה שפירסמה את הממצאים העדכניים, שראה אור לפני 30 שנה, במארס 1981, קבע כי גברים ונשים השותים קפה מצויים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן הלבלב. נטען אז כי שתיית שתי כוסות קפה ביום מכפילה את הסיכון לסרטן הלבלב - אחת ממחלות הסרטן הקטלניות ביותר. בכלי תקשורת בארה"ב נמסר כי החוקרים הודו לאחרונה שהממצאים ההם היו מבוססים על טעות.

ראיות חדשות המייחסות לקפה סגולות רפואיות מגיעות גם מישראל: מחקר במרכז הרפואי שיבא, שפורסם בתחילת מארס, קבע כי שתיית קפה בכמות המשתווה לשלוש כוסות ביום, מגינה מאירועים לבביים. בעבר הומלץ לחולי לב להמעיט בשתיית קפה. במחקר זה מיוחסת ההטבה לקפאין, המעלה ב-30% את התפקוד התקין של האנדותל, השכבה הפנימית של העורקים, ומפחית ב-40% את רמות החלבון CRP, שהוא סימן מנבא לאירועי לב ושבץ מוחי.

קפאין גם עלול לגרום תופעות לוואי פסיכיאטריות. לפי המהדורה הנוכחית של ספר האבחנות של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי (DSM), צריכה מתמשכת של גרם אחד קפאין ביום, מעלה את הסיכון להתכווצות שרירים, מחשבות תועות וטכיקרדיה - תופעה הבאה לביטוי בדופק מואץ.

נייר עמדה שפירסמו בתחילת החודש איגוד הקרדיולוגים ועמותת התזונאים הקליניים "עתיד", הסוקר את המחקרים האחרונים המתייחסים לקשר שבין צריכת קפה לבריאות הלב, קובע כי בספרות הרפואית יש ממצאים סותרים בעניין.

הוועדה שניסחה את ההמלצות קוראת בינתיים לשתייה מדודה של קפה: שתי כוסות ביום לבוגרים ועד כוס וחצי לנשים הרות, כדי שלא להגביר את הסיכון למחלות לב ולתופעות לוואי נוספות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ