הממשלה אישרה תוכנית למאבק בעישון

במקביל לאישור התוכנית, פרסם משרד הבריאות את דו"ח העישון 2010 המצביע על המשך מגמת היציבות בשיעור המעשנים במדינה. 23% מהבוגרים בישראל מעשנים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הממשלה אישרה היום (ראשון) מקבץ תיקוני חקיקה ותקנות להגברת המאבק בעישון, לרגל היום הבינלאומי ללא עישון שיצוין מחרתיים. עם זאת, דחתה הממשלה הצעה לייקור של 10% במיסוי על סיגריות, והאוצר התבקש להעביר את חוות דעתו תוך 180 יום. משרד הבריאות צפוי לקדם את תיקוני החקיקה הנדרשים לוועדת השרים לענייני חקיקה בחודש הקרוב.

במקביל לאישור התיקונים, סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הציג היום דו"ח על העישון בישראל ב-2010, המצביע על המשך מגמת היציבות בשיעור המעשנים במדינה. לפי נתוני הדו"ח, הנסמכים על סקר הבריאות הלאומי שבוצע במרכז לבקרת מחלות בשנים 2009-2010, 23.3% מהאוכלוסייה הבוגרת בארץ מעשנים סיגריות: 32% מהגברים ו-15.1% מהנשים.

באוכלוסיה היהודית מעשנים 28% מהגברים ו-16.1% מהנשים, ואילו במגזר הערבי המצב חמור בהרבה, ומדווח כי 52.2% מהגברים הערבים ו-9.7% מהנשים הערביות מעשנים. באוכלוסיה הבוגרת, הגיל הממוצע להתחלת העישון הוא סביב גיל 18, פרט לנשים ערביות שמתחילות לעשן בגיל 26.7 בממוצע. בסקר דיווחו 60.8% מהמעשנים כי רופא המליץ להם להפסיק לעשן.

שרי הממשלה, היום בירושלים. תצלום: אמיל סלמן

חברי הממשלה אישרו בין היתר לקדם תיקון לחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, באופן שיאסור בקרוב עישון ברציפי רכבת ובתחנות אוטובוס מקורות, ויגביל את האזורים המותרים לעישון בשטחים פתוחים במסעדות ובתי אוכל ל-15 מ"ר בלבד או 25% מאזור הישיבה החיצוני הכולל.

עוד אושרה הצעה להכריז על כמה בתי ספר בארץ נקיים מעישון, במסגרת פיילוט שיבוצע תחילה בשיתוף עם ארגוני המורים ומשרד הבריאות. בבתי ספר אלו לא יותר כלל העישון במתחמים השונים, לרבות בחדרי המורים ובחצרות. בין ההגבלות הנוספות שאושרו בממשלה: הקמת יחידה חדשה למאבק בעישון במשרד הבריאות שתגביר את פעילות האכיפה על חוקי העישון, הטלת הגבלות נוספות על פרסום מוצרי טבק, איסור מכירת סיגריות במכונות אוטומטיות וסימון אריזות סיגריות ומוצרי טבק באזהרות גרפיות הכוללות תמונה.

לא יבוטלו ההטבות על מכירות סיגריות בדיוטי פרי

ההצעות נסמכות על דו"ח הוועדה הציבורית שמינה ליצמן. במסיבת העיתונאים שכינס הבהיר ליצמן כי לא כל המלצות הוועדה התקבלו, ובין השאר הוחלט להותיר על כנן את ההטבות הקיימות כיום על מכירת סיגריות בדיוטי פרי. "גם בעולם נהוג להתיר את ההנחות על מכירת סיגריות בדיוטי פרי, וגם עלה החשש שהפסקת ההטבה תוביל לעלייה בהברחות", הסביר ליצמן.

לדבריו, "העישון הוא נורא ומזיק לכל הנוכחים בחדר. לדעתי נכון לייקר את מחירי הסיגריות, ובכסף הזה להוריד את המיסוי על המים והדלק. אני מביא את דעותיי לפתחו של שר האוצר". מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, אמר כי "בשלוש השנים האחרונות שיעורי העישון בישראל תקועים ולא יורדים, ואף עולים בקרב גברים ערבים, וזאת בניגוד למגמת ירידה בעולם ואף במדינות עם שיעורי עישון גבוהים כמו יוון ותורכיה. חובה עלינו לבצע צעדים בחינוך, במיסוי ובקידום חוקים לצמצום נזקי העישון".

מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, מירי זיו, סיפרה כי "ישראל היא מהמדינות הראשונות שחוקקה חוק לאיסור על עישון במקומות ציבוריים אך המאבק בעישון נתקע עם השנים. יש לקדמו, כי מדובר בהצלת חיים של ממש. בסיגריה של עשרות חומרים מסרטנים, והיא גובה חיי אדם".

שיעור המעשנות נמוך ביחס לעולם המערבי

עוד הוצג בדו"ח כי בהשוואה למדינות המערב, שיעור הגברים המעשנים בארץ (32%) זהה לזה שבהולנד, ונמוך מהשיעור ביוון (46.3%), תורכיה (43.8%) ויפאן (38.9%), אולם עדיין גבוה מרוב המדינות המערביות, לרבות בריטניה (22%), קנדה (19.9%), ארה"ב (17.9%) ואיסלנד (15.9%). ואילו בקרב נשים, השיעור בישראל (15.1%) זהה לזה שמדווח בקנדה וארה"ב, ונמוך בהשוואה לרוב מדינות העולם המערבי, לרבות בריטניה (21%), הולנד (24%), אירלנד (27%) ויוון (33.5%).

נתונים נוספים מצביעים על המשך מגמת העישון הנרחבת בקרב חיילי צה"ל: בשנת 2010 שיעור העישון בקרב מתגייסים לצבא עמד על 35% מהגברים ו-24.1% מהנשים, ובקרב המשתחררים עמד על 38.7% מהגברים ו-32.6% מהנשים. אצל המתגייסים, הגיל הממוצע להתחלת עישון עומד על 15.4 שנים בקרב בנים ו-15.7 שנים בקרב בנות.

סקר נוסף הנכלל בדו"ח הצביע על 13.8% מעשנים בחברה החרדית, בה הגיל הממוצע להתחלת עישון עומד על 17.9 שנים.

בשנת 2009 הוציאו חברות הטבק 37 מיליון שקל על פרסום מוצרי טבק, ירידה של 25%בהוצאות בהשוואה לשנת 2008, מתוכם 20 מיליון שקל על פרסומות ודיוור ישיר, 17 מליון שקל על מבצעי קידום מכירות ו-58 אלף שקל על חסויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ