ממה נפשך | סוף תלישה וכסיסה

* ההיפנוזה משתמשת בכמה כלים כדי לסייע לסובלים מתלישת שערות כפייתית לחדול מההרגל

שאול נבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול נבון

תלישת שיער הפכה להרגל של י', איש היי-טק בן 32, לפני כשנה. לדבריו, הוא גם כוסס את ציפורניו שנים רבות. י' הוא בחור מוכשר, הישגי ומצליח, שזוכה להכרה מצד עמיתיו לעבודה והממונים עליו. למרות זאת, לדבריו, בחיי היום-יום הוא חש מאוד מתוח ולחוץ, עד שקשה לו להפסיק לתלוש שיער ולכסוס ציפורניים.

הוצע לו טיפול בהיפנוזה, כדי להפסיק את התלישה. בין השאר הוא למד להיכנס למצב של היפנוזה עצמית, שבו חש כי ידיו כבדות. מצב זה מנע ממנו להרים את ידיו אל הראש כדי לתלוש שיער או לכיוון הפה כדי לכסוס ציפורניים.

הוא גם אומן ב"טכניקת הבושה", שבה דימיין באופן היפנוטי שאינו לבדו וכי סביבו יש אנשים נוספים. בטכניקה נוספת הוא הוצב, באופן היפנוטי, בתפקיד המנהל. בתפקיד זה הוא ניהל את עצמו ואת הרגליו, במקום שההרגלים ינהלו אותו. הוא גם למד להחליף את התלישה והכסיסה במגע של האצבעות במקום אחר בגוף. כעבור ארבעה טיפולים בהיפנוזה, הפסיק י' לתלוש שיער ולכסוס ציפורניים.

תלישת שערות (Trichotillomania) היא הרגל מתמשך, שקלינאים רבים משייכים לספקטרום של הפרעה כפייתית. (Obsessive Compulsive Disorder) תלישת שיער מופיעה לעתים עם סימפטומים נוספים, כמו טיקים או כסיסת ציפורניים. במונחים "עממיים" מדובר באנשים "עצבניים", "מתוחים", "לחוצים" או "דיכאוניים", שתולשים שיער מהראש, מהגבות, מהריסים ובמקרים רבים גם מהידיים והרגליים. לפי ההערכה המקובלת, הבעיה שכיחה בילדות וסובלים ממנה כ-1% מהמתבגרים.

ברוב המקרים אין פסיכופתולוגיה מאחורי תלישת השיער או כסיסת הציפורניים. הרגלים אלו משתרשים במשך הזמן, בעיקר אם האדם הסובל מהם עוסק בכך ללא נוכחות של אנשים אחרים לידו. בדרך כלל מי שתולש שיער או כוסס ציפורניים, עושה זאת כשדעתו מרוכזת בעניין אחר, כמו צפייה בטלוויזיה, קריאת ספר או עיתון, דיבור בטלפון ופעולות יום-יומיות אחרות. לרוב הוא אפילו לא מודע לתלישת השיער או לכסיסת הציפורניים.

אנשים שתולשים שיער או כוססים ציפורניים מדווחים כי ההרגל ממלא אותם שלווה ורגיעה ומפחית מתח, לחץ ודאגה. גם בשעת לחץ קונקרטי, חשיבתם בעניין שמעורר את הלחץ מלווה בתלישת שיער או בכסיסת ציפורניים.

תלישת שיער או כסיסת ציפורניים היא תופעה הקיימת בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים. ילדים ונערים מופנים לטיפול, בדרך כלל, ביוזמת ההורים. מבוגרים פונים בעצמם לטיפול, לאחר שהם חשים כי בראשם פשטו קרחות, שיער גבותיהם וריסיהם נפגם מאוד ואצבעותיהם נפגעו, עד כדי הרס לרקמה ודלקות באצבעות.

תלישת השיער וכסיסת הציפורניים אינה מושפעת בדרך כלל מטיפול נפשי שיחתי. במקרים רבים גם תרופות נוגדות חרדה, דיכאון או התנהגות כפייתית, אינן עוזרות. טיפול בהיפנוזה, אצל איש מקצוע מוסמך, מסייע מאוד לסובלים מהבעיה. בסקירה מקיפה שהתפרסמה בשנת 2008 בכתב העת "Archives of Dermatology" דווח כי הטיפול בהיפנוזה יעיל יותר מטיפולים אחרים בטריכוטילומניה.

הטיפול מסייע להגברת השליטה בדחף הפנימי לתלוש את השיער, לשינוי תודעתי ולהחלפת הסימפטום בהרגל נוח יותר ולא מזיק.

הכותב הוא פסיכולוג רפואי מומחה-מדריך, מורשה להיפנוט ולמחקר מדעי בהיפנוזה ומזכיר האגודה הישראלית להיפנוזה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ