מקצרים קיבה, מאריכים חיים

* דו"ח חדש של איגוד הקרדיולוגים האמריקאי מצביע על יעילות הניתוחים לקיצור קיבה ועל כיוון חדש בתחום - ניתוחים להקטנת הקיבה ולצמצום ספיגת המזון במעי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

העלייה המתמדת בשיעור הסובלים מעודף משקל בכל העולם, היא אתגר משמעותי לרופאים המטפלים במחלות הקשורות בהשמנה. רק לפני שבוע וחצי הציג משרד הבריאות את יעדיו לשנת 2020 בתחום התזונה: הפחתה של 25% בממדי ההשמנה בקרב בני נוער (כיום 16%-20% מהצעירים סובלים מעודף משקל), הפחתה של 33% בשיעורי ההשמנה באוכלוסייה היהודית הבוגרת (32%-45% כיום) והפחתה של 45% בשיעורי ההשמנה באוכלוסייה הערבית (עד 49% בקרב גברים ערבים).

בשנים האחרונות הוכנסו לשוק תרופות שונות לטיפול בהשמנה, אבל רובן הורדו מהמדפים. לנזקקים לסיוע רפואי להפחתת משקל נותרה אפשרות מומלצת אחת, למרות הסיכונים הכרוכים בה - ניתוח לקיצור קיבה (ניתוח בריאטרי). פיתוחים טכנולוגיים שהוכנסו לשימוש בשנים האחרונות - שיפור בניתוחים הלפרוסקופיים לקיצור קיבה, בחומרי ההרדמה ובאמצעי הניטור - מפחיתים את הסיכונים.

המונח "קיצור קיבה" מתייחס לכמה שיטות טיפול - הצבת טבעת להקטנת נפח הקיבה, התקנת שרוול המקטין את נפח הקיבה והסרת אזור בקיבה המפריש הורמון מעודד רעב בשם הגרלין. לדברי סקרן, "אי אפשר לנקוט גישה ניתוחית אחידה לכל המטופלים, אבל לצערי יש בישראל כירורגים שנוהגים כך. יש להתאים את שיטת הטיפול לכל מטופל".

לפי נתונים מארצות הברית, המתפרסמים באורח קבע, בעבר 0.1%-2% מהמטופלים שעברו ניתוח קיצור קיבה מתו חודש לאחר הניתוח. כיום שיעור התמותה המרבי ירד ל-1% מהמנותחים ושיעור התמותה הממוצע הוא 0.3%.

דו"ח של איגוד הקרדיולוגים האמריקאי (American Heart Association), המתפרסם החודש בכתב העת "Circulation", ממליץ להפוך את הניתוח לנגיש יותר. ד"ר נאסר סקרן, מזכיר החוג לכירורגיה בריאטרית בישראל, מנהל המרפאה לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי הלל יפה וכירורג במרפאת אסיא מדיקל, אומר: "בגלל תופעות לוואי, הסובלים מהשמנה אינם יכולים לצרוך תרופות להורדה במשקל לאורך זמן. גם דיאטות אינן פתרון ארוך טווח. מטופלים שעברו ניתוח לקיצור קיבה אמנם עולים במשקל כעבור חודשים ספורים, אבל לפי מחקרים, לניתוח יש יתרונות בכל הנוגע לשמירה על משקל נמוך לטווח ארוך".

לפי מחקרים המצוטטים בדו"ח, 95% מהשמנים חוזרים ועולים במשקל לאחר שניסו דיאטה, פעילות גופנית וטיפול תרופתי. לעומת זאת, מטופלים שעברו ניתוח לקיצור קיבה מפחיתים ממשקלם 55% בממוצע, וההישגים נשמרים למשך 15 שנה.

הדו"ח אינו מתיר לחלוטין את הרסן: ניתוחי קיצור קיבה עדיין מומלצים רק לסובלים מהשמנת יתר חמורה ומשתי מחלות נלוות להשמנה. השמנת יתר חמורה היא 35-40 יחידות של מדד מסת הגוף (- BMI משקל הגוף חלקי הגובה בריבוע). סל הבריאות מממן ניתוחים אלה. לפי מחקרים שונים, הניתוח יעיל גם לחולי סוכרת מסוג 2, עם מדד מסת גוף של יותר מ-30 יחידות. עם זאת, בארצות הברית ובישראל עדיין לא אושר ניתוח קיצור קיבה לחולים אלה. "יש לפתח שיטות לשיפור ניהול המשקל של מטופלים, והניתוחים לקיצור קיבה הם כיום אפשרות זמינה בהחלט", נקבע בדו"ח.

באחרונה מצטברות עדויות לירידה בסיכון למחלות לב בקרב מטופלים שעברו ניתוח קיצור קיבה. מנתוני מחקר משנת 2004, שריכז נתונים על 22 אלף חולים לאחר ניתוח בריאטרי (ניתוח לטיפול בהשמנת יתר), שפורסמו בכתב העת "The Journal of the American Medical Association", עולה כי הפחתה של 61% במשקל העודף הביאה לשיפור במצבם של חולים הלוקים במחלות כמו סוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם, דום נשימה בשינה ועודף שומנים בדם. מחקר מ-2006 מצא, כי מצבם של 82% מהחולים שנטלו תרופות לאיזון השומנים בדם לפני ניתוח לקיצור קיבה, השתפר עד כדי כך שהם יכלו להפסיק את השימוש בתרופות אחריו.

ניתוח לקיצור קיבה עדיין עלול לגרום סיבוכים, כמו היווצרות קרישי דם (1%), הפרעות בנשימה (פחות מ-1%), דימום (1%), דלקת (1%), זיהום פצע הניתוח (2%), התפתחות כיב בטווח הארוך (עד 4.3%), היפוגליקמיה, כלומר ירידה חדה ברמות הסוכר בדם, והפרעות במערכת העצבים כמו תחושות כאב, עקצוץ ושינוי תחושה באיברי הגוף (7%-16%).

לפי שמונה מחקרים המצוטטים בדו"ח, לאחר ניתוח לקיצור קיבה חלה ירידה בתמותה של הסובלים מהשמנת יתר ממחלות נלוות, כמו אוטם שריר הלב, סוכרת מסוג 2 וסרטן. אחד המחקרים הראה שארבע שנים לאחר הניתוח חלה ירידה של 81% בתמותה, בהשוואה לשיעור המצופה בקרב אנשים עם השמנת יתר שלא נותחו. בימים אלה מגבש החוג לכירורגיה בריאטרית קריטריונים לניתוחי קיצור קיבה, בהתאם למקובל במערב.

ההמלצה בדו"ח הנוכחי מתמקדת בניתוחים בגישה היברידית, המשלבים שתי מטרות: הקטנת הקיבה וצמצום ספיגת מזון מהמעי. "הניתוח מבוצע על ידי מעקף קיבה, תוך חלוקת הקיבה לשני חלקים והעברת מעקף מחלקה העליון ישירות למעי וויתור על חלקים מהמעי הדק שאינם סופגים מזון. הניתוח מורכב, אבל אפשר לבצעו בשעה וחצי והוא מומלץ בעיקר לאלו שזוללים מתוק ולחולי סוכרת מסוג 2", מסביר סקרן.

כפתרון זמני לפני הניתוח, אפשר לבחון את האופציה של החדרת בלון להקטנת נפח הקיבה. הפעולה אינה מאושרת על ידי מינהל התרופות האמריקאי (FDA), אבל מאושרת באירופה ובישראל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ