הרופאים: לא נרתעים מפניית האוצר לבית הדין לעבודה

בתגובה לכוונת האוצר לבקש צווי מניעה להחרפת שבית הרופאים אמרו בהסתדרות הרפואית כי "האוצר אינו מוכן לפתור את בעיות מערכת הבריאות"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בהסתדרות הרפואית דחו היום (שני) את טענות משרד האוצר, לפיהן המשך השבתת בתי החולים היא "בלתי מידתית שתפגע בציבור". הממונה על השכר באוצר אילן לוין אמר היום כי "אנחנו נערכים לפנייה לבית הדין לעבודה כדי למנוע את השבתת המערכת ב-1 ביולי" בהסתדרות הבהירו כי אינם נרתעים מהפנייה של האוצר לבית הדין לעבודה.

"האוצר נזעק מהכרזת הרופאים לגבי הצעדים בחודש יולי, כי הוא מבין שאם הרופאים יעבדו לפי התקן שהמדינה קבעה, מערכת הבריאות הציבורית תקרוס, ולכן הוא מרגיש שהוא במרוץ נגד הזמן", נמסר בהודעת ההסתדרות. "אנו מרגישים שאנו במרוץ נגד הזמן כבר עשר שנים, והסיבה היחידה שהמערכת לא קרסה עד כה היא כי ההסתדרות הרפואית והרופאים נטלו את האחריות ונשאו את תחלואי המערכת הציבורית על גבם".

לדבריהם, "מסתבר שהאוצר אינו מוכן לפתור את הבעיות של מערכת הבריאות, ואינו מוכן להיכנס לרפורמה ממשית להצלת מערכת הבריאות הציבורית. בית הדין אינו איום עבורנו, נהפוך הוא, ההסתדרות הרפואית נוקטת בצעדים מתונים ובמשורה מתוך אחריות ציבורית, וכשבית הדין ירד לעומקם של דברים ולאופן התנהלות המשא ומתן הוא ייווכח שהאוצר לא זז מעמדותיו הראשוניות ולא מציע כל פתרונות של ממש לתחלואי המערכת. זאת בזמןש שההסתדרות הרפואית התגמשה, הציעה פתרונות יצירתיים, ואף הסכימה לחלק מדרישות האוצר מתוך מטרה אמיתית לחתום על הסכם ולהציל את מערכת הבריאות הציבורית".

בשבוע שעבר הכריזו הרופאים כי החל מתחילת יולי יחריפו משמעותית את המאבק, ויחלו לעבוד רק בהתאם להסכמים שנחתמו עמם. הכוונה להסכמי התקינה שנחתמו לאחרונה בשנת 1977, ומאז עודכנו באופן מזערי והסכם הקיבוצי האחרון משנת 2000 האוסר על רופאים מומחים לבצע תורנויות, ומגביל את תורנויות הרופאים המתמחים לשישה בחודש בלבד. הצעד צפוי להוביל לביטולים רבים של ניתוחים וטיפולים ולקריסה הדרגתית של מערך האשפוז והצורך לסגור ולאחד מחלקות כדי להתמודד עם המחסור ברופאים בתורנויות ערב ולילה.

היום שבו הרופאים למתכונת של שביתות פזורות, וכל בתי החולים מחדרה צפונה פועלים במתכונת שבת. מחר יפעלו במתכונת שבת בתי החולים בדרום ומחרתיים במרכז הארץ, ואילו ביום חמישי יבוטלו ניתוחים לא דחופים, פרט לניתוחים להסרת גידולים סרטניים. נכון לעכשיו, ישיבת המשא ומתן הבאה בין הרופאים לאוצר נקבעה רק ליום רביעי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ