שיחת היום | "גדעון עזרא, היית מעשן לו היית יודע על נזקי העישון?"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה אישרה אתמול תיקוני חקיקה ותקנות להגברת המאבק בעישון, לצד הקמת יחידה חדשה במשרד הבריאות שתאכוף חוקים אלה. ח"כ גדעון עזרא, לשעבר סגן ראש השב"כ והשר לענייני תיירות, בטחון הפנים ואיכות הסביבה. מעשן כבד למעלה מחמישים שנה. טופל בשנה החולפת לאחר שאובחן כלוקה בסרטן הריאות. במקביל לעבודתו בכנסת הוא מרצה בפני תלמידים על הסכנות שבעישון, מנסיונו האישי.

גדעון עזרא (קדימה), חלית בסרטן הריאות לאחר עישון ממושך. מה שלומך כיום?

"אני בסדר, בתהליכי החלמה. אני לא יודע אם חליתי בסרטן בעקבות העישון, אף אחד לא יכול לומר את זה בוודאות, אבל אני בהחלט חושב כך. עישנתי במשך למעלה מחמישים שנה, מאז גיל 18. כיום אני עובר ביקורות באופן קבוע ובא לעבודה בכנסת. בסך הכל אני בסדר".

מה דעתך על החלטת הממשלה להחמיר את הפיקוח על המעשנים והעישון בישראל?

"אני חושב שיש הגבלות שאפשר לאכוף אותן ויש הגבלות שאי אפשר ליישם אותן בכלל. אין ספק שאפשר להחליט לאסור על מכירת סיגריות בדיוטי פרי, או שלא תהיינה מכונות למכירת סיגריות. החלטות כאלה אפשר ליישם. אפשר גם להחליט להעלות את מחירי הסיגריות. לכל אלה תהיה השפעה על המעשנים.

אבל אני לא מצליח להבין מה תפקידה של היחידה החדשה שתוקם במשרד הבריאות. נדמה לי שהיא לא תצליח למלא את תפקידה. אילו סמכויות יהיו לה? הרי אם אדם מעשן במקום אסור, לא בטוח בכלל שהם יוכלו אפילו לשאול מה שמו לפי החוק. למשטרה, שלה יש סמכויות נרחבות יותר, יש הרבה תפקידים אחרים. אני לא רואה אף יחידה אזרחית, שהיא לא משטרה, שתוכל לאכוף את העניין הזה כיום. אין היום כתובת לנושאים האלה.

אני אתן לך דוגמה הפוכה: במשרד לאיכות הסביבה יש היום יחידת פיקוח. אם מישהו נוסע במכונית וזורק סיגריה מהאוטו, אפשר לשלוח תלונה עם מספר הרכב. יש כתובת. בנושא מניעת העישון אין. אתה בטח יודע שבבתי קפה אסור היום לעשן. הדבר הזה נאכף מכיוון שבעלי החנויות לא רוצים לחטוף קנסות. אבל הם כן מאפשרים למעשנים לעשן במרפסת. מהבחינה הזאת, התכנית החדשה מרחיבה את ההתמודדות עם הנושא הזה".

אם כך, מהי הדרך האפקטיבית להילחם בעישון בישראל?

"אני חושב שהצדדים שיכולים להצליח במניעת עישון בישראל נוגעים, בעיקר, לבני הנוער ולמניעת העישון אצלם מלכתחילה".

איך משכנעים בני נוער לא לעשן את הסיגריה הראשונה? איך מונעים את העישון בקרב תלמידים?

"איך משכנעים תלמידים להפסיק? זה לא יילך אלא אם כן תהיה תכנית לימודים מיוחדת לבני הנוער שלנו בבתי הספר, שתראה להם את נזקי העישון בכל כיתה וכיתה. אני יזמתי הצעת חוק בנושא, אבל משרד החינוך הבהיר שתכנית כזאת כבר קיימת. אני חושב שאם היו מקרינים לתלמידים סרט שמראה את נזקי העישון ועד כמה הם מפחידים, עם תמונות של כימותרפיה, הקרנות והפחדות, אני חושב שרבים היו נמנעים מעישון. נדמה לי שהתכנית הזאת שקיימת היום, של משרד החינוך, לא מספיקה. אם נמנע מהנוער לעשן בפעם הראשונה, תהיה לנו ברכה רבה בהמשך".

אתה עצמך מופיע בפני תלמידים בניסיון לשכנע אותם שלא לעשן. מתי התחלת במפגשים האלה?

"התחלתי להיפגש עם תלמידים רק אחרי שחליתי. פנו אליי הרבה מוסדות חינוך. מי שלוקח את העסק יותר ברצינות הם דווקא הקיבוצים והמוסדות החינוכיים שם. הם מקדישים לנושא הזה יותר זמן מאשר בתי ספר אחרים שמעדיפים להשקיע בבחינות. כשהתחלתי, חשבתי שמפגשים עם כיתות ז' או ח' יהיו רעיון טוב. אבל כשנפגשתי עם תלמידים בגילים האלה ושאלתי אותם 'מי מכם מעשן?' כולם הרימו יד, שלא לדבר על כיתות יותר מבוגרות. להורים יש גם חלק בזה שהילדים מעשנים. אין בכך ספק. תלוי, כמובן, באיזה בית מדובר. לכן, אני חושב שצריך להתחיל לדבר על הנושאים האלה עוד לפני כן, עם תלמידי בית ספר יסודי".

מה אתה מספר לתלמידים שאתה פוגש?

"אני מספר להם מה עברתי, במה כרוכה המחלה, מה הטיפולים שאדם חולה סרטן עובר".

האם אינך חושב שבהטלת כל כך הרבה מגבלות על ציבור המעשנים, אין משום רדיפה?

"כן, כן בהחלט. לפעמים זאת בהחלט רדיפה. אני רוצה שאנשים יבואו ברצון לעשות את הדברים האלה ויפסיקו לעשן. לפי דעתי יש עוד הרבה מה לעשות בחינוך. בצבא הדברים האלה קלים יותר: קובעים פינה בתוך הבסיס ואומרים שרק בה מותר לעשן. אם תופסים מישהו מעשן במקום אחר בבסיס הוא יודע שהוא עלול לחטוף תלונה או ללכת לכלא צבאי".

אם המצב כל כך חמור, אולי מוטב היה להוציא את העישון אל מחוץ לחוק?

"למה? למה להוציא סיגריות מחוץ לחוק? מה, זה פשע? תראה, סמים הם מחוץ לחוק ועדיין השימוש בהם לא פסק. קשה מאוד לכפות את זה".

האם התלמידים ששמעו את ההרצאה שלך השתכנעו? האם לדעתך הצלחת לשכנע צעירים לא להתחיל לעשן?

"אני לא יכול לומר בוודאות. בסוף כל הרצאה, אני שואל: 'תגידו, מי מכם ישקול שנית אם להתחיל לעשן?'. יש כאלה שמצביעים. האם יפסיקו או לא? זה אני כבר לא יודע לומר".

אם אתה עצמך היית שומע הרצאה כזאת בצעירותך, האם היית נמנע מעישון?

"אני חושב שאם הייתי רואה סרט מאיים על הסיגריות והנזק שהן גורמות, יום לפני שהתחלתי לעשן, אולי לא הייתי מתחיל לעשן. אני לא יכול להגיד לך בביטחון. אבל אני בטוח שסרט כזה היה משפיע עליי טוב יותר מאשר ההוראות של משרד החינוך כיום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ