המדינה ביקשה מבית הדין לעבודה להוציא צווי מניעה לרופאים השובתים

האוצר האשים את הרופאים בכך ש"ניצלו לרעה" את כוחם, ואילו הרופאים הופתעו מבקשת המדינה וטענו כי חלה התקדמות במו"מ בין הצדדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המדינה ומשרד האוצר פנו הערב (שלישי) לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בבקשה להוציא צווי מניעה נגד שביתת הרופאים המתנהלת זה כחודשיים וחצי. בפנייה, שנעשתה באמצעות עו"ד דורון יפת מפרקליטות מחוז תל-אביב, מתבקש בית הדין לחייב את ההסתדרות הרפואית להפסיק באופן מיידי את כל צעדי העיצומים וההשבתות המתוכננים, לרבות השביתה המתוכננת מחר בבתי החולים במרכז הארץ, ולרבות צעדי ההשבתה המתוכננים החל מתחילת יולי, הצפויים לשבש באופן קשה ביותר את כל הפעילות בבתי החולים הציבוריים במדינה.

בפנייה הציעה המדינה שתי חלופות למצב הנוכחי, בהינתן צווי מניעה: ניהול משא ומתן אינטנסיבי, יום יומי, תוך דיווח לבית הדין, או פנייה מיידית לתהליך בוררות מהיר מוסכן על הצדדים או בהוראת בית הדין. בפנייה לבית הדין נטען כי "בסכסוך דנא מצטייר כוחה של ההסתדרות הרפואית והניצול לרעה בו הוא משתמש בכוחו לקידום האינטרסים של חבריו- בבחינת כוח בלתי מידתי".

בפנייה תוקפת המדינה את דרישות הרופאים במשא ומתן לשיפור תנאי העבודה, לרבות תוספת תקינה לבתי החולים, בטענה כי מדובר ב"נושאים מובהקים שלטוניים ושאינם ברי משא ומתן האסורים על פי דין לשבות בגינם... בזמן שאלפי חולים הינם בני ערובה של אותו ארגון, הרי שמדובר בכוח הפוגע, הן בציבור בכללותו והן בציבור החולים הזקוק לטיפול, ולא דווקא לטיפול מציל חיים".

בהסתדרות הרפואית התקבלה הפנייה לבית הדין בהפתעה. למרות הכרזת האוצר אתמול על הכוונה לפנות לבית הדין, היום אחר הצהריים נערכה בין הצדדים ישיבת משא ומתן בירושלים, שנקבעה מראש, במהלכה נידונו דרישות הרופאים למענקים לרופאים בפריפריה ובמקצועות במצוקה. ואולם, למרות דיווח מצד ההסתדרות הרפואית על הבנות חלקיות בדיון, בתום הישיבה הגישו נציגי האוצר לרופאים את טיוטת המסמך שהוגש לבית הדין, ונתקלו בתדהמה.

על רקע הפנייה להוצאת צווי מניעה, נפגשו הערב הרופאים במטה המאבק במשרדי ההסתדרות הרפואית להתייעצויות, אך נכון לעכשיו בכוונתם להמשיך את צעדי ההשבתה שתוכננו למחר בבתי החולים במרכז הארץ, עד לדיון והחלטה של בית הדין בבקשה. כמו כן, קיומה של ישיבת משא ומתן נוספת שתוכננה מחר במשרדי ההסתדרות הרפואית מוטלת עתה בספק.

ביום שני חידשו הרופאים את צעדי ההשבתה במערכת הבריאות הציבורית, ובבתי החולים בצפון הארץ פעלו במתכונת שבת. היום שבתו בתי החולים בדרום הארץ ובירושלים, ואילו מחר מתוכננת שביתה בבתי החולים במרכז הארץ: שיבא, איכילוב, בלינסון, השרון, שניידר, וולפסון, אסף הרופא, מאיר וכן בתי החולים הפסיכיאטריים שלוותה, גהה, פרדסיה לב השרון, אברבנאל, בית לוינשטיין לשיקום ובתי החולים הגריאטריים בית רבקה ומרכז גריאטרי נתניה.

בהתאם להנחיות מטה המאבק בהסתדרות הרפואית, במהלך השביתה יהיו נוכחים בבתי החולים בשעות העבודה רק רופאים תורנים וכוננים, יבוטלו ניתוחים וטיפולים לא דחופים, ותושבת הפעילות במכונים ומרפאות החוץ. במהלך השביתה יפעלו כרגיל מחלקות חיוניות- מיון, יולדות וטיפול נמרץ, ויינתנו טיפולי דיאליזה והפריה חוץ גופית דחופים, וכן טיפולים דחופים בחולי סרטן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ