בית הדין לעבודה לא הוציא צווי מניעה לרופאים, הם הודיעו על הקלות בשביתה

בית הדין לעבודה סירב לבקשת המדינה להוציא לרופאים השובתים צווי מניעה. ההסתדרות הרפואית הודיעה כי תיכנס למו"מ מואץ

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בית הדין לעבודה סירב להוציא צווי מניעה לרופאים השובתים. ההסתדרות הרפואית הודיעה על הקלות בשביתה בימים הקרובים, ותיכנס למשא ומתן מואץ.

במהלך דיון שהתקיים היום (רביעי) בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הודיעה ההסתדרות הרפואית על הקלה בשביתה במערך הרפואה הציבורית, שהחלה לפני חודשיים וחצי. במסגרת זו הוחלט כי מחר תתקיים העבודה בבתי החולים כסדרה, ובוטלו העיצומים המתוכננים במערך הניתוחי בבתי החולים ברחבי הארץ.

בשבוע הבא הוחלט לבטל תוכניות להשבתה כוללת של בתי חולים למשך ימים שלמים במתכונת שבת, ולהפעיל מתכונת של עיצומים מצומצמים: ביום ראשון תהיה שביתה כללית בבתי החולים רק עד השעה 10:00, ביום שני יושבתו מרפאות החוץ במספר בתי חולים בלבד (שיבא, מאיר, בלינסון, שניידר, השרון, הלל יפה, רמב"ם, בני ציון, כרמל, העמק, פורייה, זיו ונהרייה), ביום חמישי הבא יושבתו מרפאות החוץ בבתי חולים אחרים (איכילוב, אסף הרופא, וולפסון, ברזילי, קפלן, סורוקה, יוספטל, ביקור חולים, הדסה עין-כרם, הדסה הר הצופים ושערי צדק). ביום ראשון שלאחר מכן, ה-12 ביוני, שוב הוחלט על שביתה כללית עד השעה 10:00 בלבד, ובהמשך השבוע יושבתו מרפאות החוץ, בכל יום בבתי חולים אחרים.

הרופאים מפגינים. תצלום:

למרות התנגדות האוצר, במסגרת המו"מ תידון גם תקינת הרופאים

בדיון הוחלט על כניסה למתכונת של משא ומתן מואץ בין ההסתדרות הרפואית לאוצר בניסיון להביא לסיום המשבר, והמגעים בין הצדדים חודשו כבר הלילה, ונמשכים בשעה זו. גם מחר ייתכן ותיקבע פגישת משא ומתן, למרות שלא תוכננה מראש. נשיא בית הדין האזורי לעבודה, השופט מיכאל שפיצר, סרב במהלך הדיון היום להוציא צווי מניעה לרופאים השובתים, וקבע כי במסגרת המשא ומתן תידון גם תקינת הרופאים, שנקבעה לאחרונה בהסכם עם רופאים בשנת 1977, וזאת בניגוד לעמדת שר האוצר. במהלך הדיון מתח שפיצר ביקורת על המדינה בנוגע לדרישתה להוציא צווי מניעה, וקבע כי השביתה במתכונתה הנוכחית מוגבלת, ולכן אין מקום להוצאת צווי מניעה.

עד כה טרם הודיעה ההסתדרות הרפואית על ביטול הצעד המתוכנן בתחילת יולי, במסגרתו ישובו הרופאים לעבודה בהתאם לתקנים הקיימים ולהסכמים הקיבוציים משנת 2000, במתכונת האוסרת על תורנות רופאים מומחים ומגבילה את מספר התורנויות לרופאים מתמחים לשש בלבד- מהלך שצפוי להביא לשיבושים קשים ביותר במערך הניתוחי ובמערך האשפוז ברחבי המדינה, ולהוביל לאיחוד וסגירת מחלקות. עם זאת, נקבעה ישיבה נוספת בבית הדין ביום ראשון ה-12 ביוני, עוד שבוע וחצי, במהלכה יעדכנו הצדדים באשר למגעים ויתקבלו החלטות בנוגע להמשך צעדי המאה.

"מקווים שהמדינה הבינה שלרופאים יש זכות לשבות"

מההסתדרות הרפואית נמסר כי "אנו אופטימיים ומקווים שהמדינה הבינה שלרופאים יש זכות לשבות. אנו שמחים שבית הדין הבין את מהות הסכסוך, והבין בצורה ברורה שיש צורך שהצדדים יכנסו בנפש חפצה לדיון. ההסתדרות הרפואית בקשה מבית הדין למנות משקיף מטעמה בדיונים, אולם המדינה סירבה. אולי לנוכח הדינאמיקה החדשה שנוצרה בבית הדין נצליח לקדם את המשא ומתן".

נציג פרקליטות מחוז תל-אביב, שייצג את משרדי האוצר והבריאות בדיון, הודיע על נכונות האוצר לשפר את שהוצע לרופאים, במידה ויסכימו לחתום על שעון נוכחות. עד כה ההסתדרות הרפואית נמנעת מלהגיב להצעה באופן פומבי, אם כי בחדרי חדרים כבר הסכימו הרופאים לחתום על שעון נוכחות, אולם בתמורה להסכמים נרחבים בהרבה מאלו הנדונים בשלב זה.

מהאוצר נמסר כי "המדינה פנתה לבית הדין במטרה למנוע ככל הניתן את המשך הפגיעה בציבור החולים כתוצאה מעיצומי הרופאים. אנו מצפים מההסתדרות הרפואית לענייניות במשא ומתן, ובראש ובראשונה ? לוותר על תוספת רוחבית לכלל הרופאים ולהיכנס לדיון ענייני על יישום שעון נוכחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ