משרד הבריאות מזהיר את הנוסעים לגרמניה לא לצרוך ירקות טריים ומוצרי חלב

משרד הבריאות פרסם אזהרה בעקבות התפשטות חיידק האי-קולי הקטלני ברחבי אירופה; הערכה: מדובר בהכלאה חדשה של שני זני אי-קולי

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות פרסם היום (שישי) אזהרה לנוסעים לגרמניה שלא לצרוך ירקות טריים או מוצרי חלב, בעקבות התפשטות חיידק האי-קולי הקטלני ברחבי אירופה.

על פי האזהרה, שניתנה גם על ידי רשויות הבריאות בגרמניה, מומלץ לנוסעים לגרמניה להקפיד על כללי היגיינה. ממשרד הבריאות נמסר כי כל התוצרת החקלאית המיובאת לארץ נבדקת בימים אלה בהקדפה יתרה בעקבות התתפתחויות.

עוד נאמר בהודעת המשרד כי המעבדה המרכזית בתל השומר ערוכה לאבחון חיידק האי-קולי הקטלני אם יועבר לישראל. עד כה טרם הובהר רשמית אם החיידק עובר מאדם לאדם. כל שידוע הוא שרובם המכריע של הנדבקים שהו בצפון גרמניה סמוך למועד ההדבקה.

ככל הנראה, מדובר בהכלאה של שני זני אי-קולי, שיצרו זן חדש שטרם זוהה בעבר, וזכה לשם הקוד O104:4H. התפשטות הזן החדש מתועדת כבר ב-12 מדינות, לרבות צרפת, בריטניה וארה"ב. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי זוהו עד כה 1,624 מקרים של נדבקים בחיידק הקטלני. מתוכם 1,122 פיתחו זיהומים אופיינים במערכת העיכול ו-502 נדבקים פיתחו תסמונת מולטית-אורמית, המתבטאת באי-ספיקת כליות קשה, בעקבות רעלן המופרש מחיידק האי-קולי ומצריכה ברוב המקרים טיפולי דיאליזה לאחר כשל כלייתי. עד כה דווח על 18 בני אדם שמתו כתוצאה מהחיידק, מרביתם בצפון גרמניה.

חקלאים בגרמניה משמידים שדה חסה, מחשש להתפשטות החיידק. תצלום: רויטרס

"זן יחיד במינו שמעולם לא בודד אצל חולים קודם לכן"

הילדה קרוזה, מומחית לבטיחות מזון ארגון הבריאות העולמי, סיפרה אתמול לעיתונאים כי מדובר ב"זן יחיד במינו שמעולם לא בודד אצל חולים קודם לכן. מאפייניו עושים אותו אלים יותר והוא מייצר רעלנים בכמות גדולה יותר". לדבריה, "יש לערוך עוד בדיקות רבות, אולם נראה כי הרשויות בגרמניה מתמודדות עם משהו חדש ולא מוכר".

עם העלייה במספר החולים, המתיחות בין המדינות ביבשת הולכת וגוברת. רוסיה הרחיבה את האיסור שהטילה על ייבוא ירקות טריים מהאיחוד האירופי, החלטה שבריסל כינתה "חסרת פרופורציה". ספרד מאיימת לנקוט אמצעים משפטיים נגד גרמניה, שמיהרה להאשים את המלפפונים האורגניים שיובאו מספרד בהתפרצות החיידק.

בתחילה אסרה רוסיה על יבוא ירקות טריים מגרמניה וספרד, אולם היא הרחיבה את האיסור לכל מדינות האיחוד. גנאדי אונישצ'נקו, מי שעומד בראש סוכנות להגנת הצרכן ברוסיה, אמר כי מקרי המוות "מוכיחים שכשלה החקיקה התברואתית המהוללת של אירופה, שהאיחוד טורח כל כך לדרבן את רוסיה ליישם אותה". אונישצ'נקו שאל: "כמה אזרחים אירופים עוד צריכים למות כדי שבכירי האיחוד יטפלו בבעיה?" ייצוא התוצרת החקלאית, כולל ירקות טריים, מהאיחוד האירופי לרוסיה הוערך בכ-594 מיליון אירו אשתקד. צרפת, גרמניה ופולין הן היצואניות הגדולות.

ספרד מבקשת פיצויים לחקלאיה מגרמניה, בטענה כי אובדן המכירות עולה לה 200 מיליון אירו לשבוע ועלול להביא לפיטוריהם של 70 אלף עובדים. לפי הערכות משרד הבריאות בגרמניה, ייתכן שהמקור המדויק למחלה לא יתגלה לעולם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ