משבר המלפפונים: משרד הבריאות מנסה למנוע התפשטות חיידק האי-קולי לישראל

בעקבות התפרצות חיידק האי-קולי בגרמניה, פרסם המשרד המלצה לחוזרים מגרמניה שאינם מרגישים בטוב לפנות לרופא מטפל

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

על אנשים שחזרו מגרמניה בעשרת הימים האחרונים וסובלים משלשולים לפנות לרופא מטפל, כך המליץ היום (ראשון) משרד הבריאות, בעקבות התפרצות חיידק האי-קולי בגרמניה.

בהודעה שפרסם הדגיש המשרד כי תוצרת חקלאית המיובאת לישראל נבדקת באופן שוטף לנוכחות חיידקים מסוג אי-קולי ובימים אלו הבדיקות מבוצעות בהקפדה יתרה. עוד נאמר בהודעה כי משרד הבריאות עוקב אחרי התפתחות האירוע והנחיות הארגונים הבינלאומיים.

ההנחייה האחרונה מצטרפת לאזהרה שפרסם משרד הבריאות בסוף השבוע לנוסעים לגרמניה שהתבקשו להימנע מצריכת ירקות טריים ומוצרי חלב ולהקפיד על כללי ההיגיינה. במהלך סוף השבוע דווח על מקרי הידבקות בחיידק הקטלני, שמקורו עדיין אינו ברור, בלפחות 12 מדינות, בהן ארה"ב.

במשרד הבריאות הבהירו עוד כי המעבדה המרכזית לנגיפים בתל השומר ערוכה לאבחון חיידק האי-קולי הקטלני, אם יועבר לישראל. עד כה טרם הובהר רשמית אם החיידק עובר מאדם לאדם, וככל הידוע, רובם המכריע של הנדבקים שהו בצפון גרמניה סמוך למועד ההדבקה.

ככל הנראה, החיידק נוצר בהכלאה של שני זני חיידקי אי-קולי, שיצרו זן חדש שטרם זוהה בעבר ומכונה בשם הקוד O104:H4. התפשטות הזן החדש מתועדת כבר ב-11 מדינות באירופה, לרבות שוודיה (46 נדבקים), דנמרק (17 נדבקים), בריטניה (11 נדבקים) וצרפת (10 נדבקים). כמו כן דווח בארה"ב על שני מקרים לפחות של כשל כלייתי שיוחס לחיידק, לפי המרכז הלאומי לבקרת מחלות.

אזהרה לנוסעים לגרמניה. תצלום: רויטרס

ארגון הבריאות העולמי הודיע כי עד כה זוהו 1,836 מקרים של נדבקים בחיידק הקטלני. מתוכם 1,283 פיתחו זיהומים אופייניים במערכת העיכול, מהם 1,213 בגרמניה בלבד. בנוסף, 553 נדבקים, רובם המוחץ בגרמניה, פיתחו תסמונת המולטית-אורמית, המתבטאת באי-ספיקת כליות קשה והפרעות בקרישיות הדם, בעקבות רעלן המופרש מחיידק האי-קולי, ומצריכה ברוב המקרים טיפולי דיאליזה לאחר כשל כלייתי.

קצב הנדבקים מהיר, ורק אתמול דווח על 50 גרמנים שפיתחו כשל כלייתי לאחר שנדבקו בחיידק. ואולם, גורמי בריאות באירופה מדווחים על התייצבות בהתפשטותה של המחלה בסוף השבוע. מכלל המקרים הקשים של התפתחות אי-ספיקת כליות בקרב הנדבקים, 70% הם נשים ו-89% הם בוגרים בני 20 ומעלה. עד כה דווח על לפחות 18 בני אדם שמתו כתוצאה מהחיידק, 17 מתוכם בצפון גרמניה ואחד בשוודיה.

לפחות 17 מהנדבקים אכלו באותה מסעדה בעיר ליבק שבצפון גרמניה בחודש מאי, ונעשים מאמצים לבחון אם אחד ממרכיבי המזון הוא מקור החיידק. נבדקת גם האפשרות שהחיידק התפרץ בפסטיבל שהתקיים בחודש שעבר בהמבורג, שבו ביקרו לפחות מיליון בני אדם וחצי. בעל המסעדה החשודה אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוא מודאג מאוד מהעובדה שלקוחותיו חלו. "זה היה כמו לקבל מכה בראש", אמר. "אבל כולנו נבדקנו והמסעדה עברה ניקיון כולל. ניקיון המזון הוא הדבר החשוב ביותר לנו וללקוחותינו".

לפי הערכות הארגונים הבינלאומיים, החיידק דוגר שלושה-ארבעה ימים מרגע ההדבקה ועד להופעת מחלה פעילה. מקור ההדבקה טרם הוכח באופן מוחלט, וההערכה היא כי מדובר בירקות טריים או מוצרי חלב. עד כה המשותף לכל המקרים של בני האדם שזוהו כחולים היה שהות בגרמניה בטווח של יומיים עד עשרה ימים לפני התפרצות המחלה הפעילה, פרט למקרה אחד שבו לא מתועדת שהות בגרמניה, מקרה המעלה את החשש כי החיידק עובר שינויים שיאפשרו הדבקה מאדם לאדם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ