ערוץ להחלמה

טכנולוגיית הטלה-רפואה מסייעת לצמצום פערים ולקידום השוויון באספקת שירותי בריאות לתושבי המדינה

פרופ' אהוד קוקיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' אהוד קוקיה

האם שירותי הבריאות נגישים לחולה לב במצפה רמון באותה מידה שהם זמינים לחולה באזור המרכז? למרבה הצער, הכל יודעים שעדיין לא. האי-שוויון בבריאות מתבטא, בין היתר, בתחלואה עודפת במחלות כרוניות כמו סוכרת ומחלות לב וכלי דם. חולים המשתייכים לפריפריה החברתית מתקשים לשמור על איזון של מחלתם והיענותם לבדיקות לאבחון מוקדם ולבדיקות ניטור נמוכה בהשוואה להיענות של תושבי המרכז.

פתרון מערכתי תלוי בין היתר בהחלטה של המדינה להכניס שינוי משמעותי ברפואה הציבורית. עד שיגיע פתרון כזה, אפשר לגייס את הטכנולוגיה לשירות הרפואה ולהתגבר על המרחק הגיאוגרפי והחברתי. הטכנולוגיה מאפשרת למטופלים מהפריפריה ליצור קשר ישיר עם מומחים מהמרכז ולהנגיש להם שירותים הנמצאים במרכז. חלק משירותים אלה מגיעים עד בית המטופל. פעולות אלה, לצד הנגשת שירותים לכבדי ראייה, כבדי שמיעה וכמובן למטופלים שאינם דוברי עברית, נותנות מענה משופר לקבוצות האוכלוסייה הרלוונטיות.

רפואה בווידיאו מציעה היום כלים זמינים, מיידיים ואיכותיים. במחלת הסוכרת, למשל, מטפלים במרבית המקרים רופאי משפחה. הטיפול נועד לאזן את רמת הסוכר בדמם של החולים ולשלוט במחלה. במקרים שבהם יש קושי לאזן את רמות הסוכר או שהטיפול גורם לתופעות לוואי, פונים לייעוץ אצל מומחה לאנדוקרינולוגיה. החולים יכולים להיעזר ברפואה מרחוק באמצעות תקשורת וידיאו. במסגרת זו, רופא המשפחה המטפל והחולה נמצאים בסניף המקומי בפריפריה ועורכים פגישת ייעוץ בווידיאו עם מומחה בכיר באנדוקרינולוגיה. בפגישה הרופאים והמטופל רואים זה את זה וגם את התיק הרפואי של החולה, שמופיע על צגי המחשב של שני הרופאים. רופא המשפחה יכול, בהתאם להנחיית הרופא המומחה, להורות על בדיקות נוספות כדי לקדם את הטיפול בחולה.

שירות הטלה-רפואה מבוסס על מחקרים שהציגו את יתרונות הטכנולוגיה. למשל, במחקר שפורסם בפברואר 2010 בכתב העת "Scottish Medical Journal", נבדקה יכולת הטיפול באמצעות שיחות וידיאו בקבוצה של אנשים הסובלים מבעיות נוירולוגיות. המחקר מגלה כי בהשוואה לאנשים עם תסמינים דומים, שטופלו פנים אל פנים במרפאה, אין כל הבדל ביכולת לאבחן את מצבם ולעקוב אחר התפתחות המחלה והטיפול. מסקנות המחקר הן שלטיפול באמצעות וידיאו יש יתרון רב בהגברת הנגישות והזמינות של שירותי רפואה, בעיקר באזורים מרוחקים.

"ידיים מרחוק"

בעיה אחרת, שמוכרת בישראל ובעולם, היא היכולת לטפל ביעילות בפצעים קשי ריפוי. פצעים אלה פוגעים קשות באיכות החיים של חולים כרוניים ומובילים לקטיעות גפיים, ולעתים רחוקות אף למוות. כדי להתמודד ביעילות עם המחלה נדרש טיפול רב תחומי לאורך זמן. חולה הסובל מפצע קשה מתמודד ברוב המקרים עם קושי פיסי גדול, שאינו מאפשר לו לצאת למקומות מרוחקים מביתו. טכנולוגיות מתקדמות מסוגלות לסייע בפתרון הקשיים בתחום זה.

במכבי שירותי בריאות מוצע שירות "טלה-פצע", שמאפשר ייעוץ מרחוק אצל רופאה מומחית באורתופדיה, בעלת ניסיון בריפוי פצעים קשי ריפוי. מצלמות ברזולוציה גבוהה מאפשרות לה לבדוק מרחוק את המטופל ואת הפצע. הצוות הרפואי בסניף המרוחק מהמרכז מתפקד גם כ"ידיים מרחוק" של המומחית וביכולתו לבצע בדיקות מול מצלמתה. האמצעים הטכנולוגיים מתחום הטלה-רפואה קיצרו באופן משמעותי את משך הריפוי של הפצע והביאו לשיפור באיכות החיים של החולים.

טכנולוגיית הטלה-רפואה מאפשרת גם טיפול מיטבי בבית המטופל. היא חשובה במיוחד לחולים כרוניים שמצבם קשה. מערכות מחשב ומערכות ניטור שמותקנות בבית החולה משדרות את הנתונים הרפואיים למוקד, שבו עוקבים אחריהם ומציעים טיפול בהתאם. חולים הסובלים מאי ספיקת לב, לדוגמה, מנוטרים באופן רציף בביתם. הטיפול מותאם מיידית, על פי הנתונים שמספקים אמצעי הניטור למוקד.

במקרים אחרים בא מומחה בתחום, עם מכשירים לבדיקת אי ספיקת לב, והמטופל מחכה בסניף הקרוב לביתו. כך נערכות בדיקות אולטרסאונד גינקולוגי ואקו-לב בסניפים בפריפריה. שירות כזה מאפשר לאשה הרה מצפת, למשל, הזקוקה לבדיקת אולטרסאונד, לחסוך לעצמה נסיעה לכרמיאל. המכשיר והרופא המומחה מגיעים אליה.

טכנולוגיות שונות מאפשרות להנגיש את שירותי הרפואה לכלל האוכלוסייה. חשוב למצוא דרכים להעניק שירות רפואי ברמה הגבוהה ביותר בכל נקודה בארץ, גם אם המשאבים מוגבלים.

הכותב הוא מנכ"ל מכבי שירותי בריאות והמנכ"ל הבא של בתי החולים הדסה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ