אושר הסדר הטיעון עם עובדי משרד הבריאות שנאשמו בפרשת רמדיה

העונשים שנקבעו לעובדי משרד הבריאות, שהודו ב"מעשה העלול להפיץ מחלה", הם בין 400 ל-500 שעות לתועלת הציבור

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

בית המשפט השלום בפתח תקוה אישר היום (ראשון) את הסדר הטיעון שנחתם עם חמשת עובדי משרד הבריאות שנאשמו בביצוע "מעשה העלול להפיץ מחלה" במסגרת פרשת רמדיה. על פי ההסדר, החמישה הודו במיוחס להם אולם לא הורשעו ותחת זאת נגזרו עליהם שעות עבודה לתועלת הציבור.

מנהלת שירות המזון הארצי, ד"ר ניצן קלוסקי, תרצה 500 שעות לתועלת הציבור, בעוד על ארבעת פקחי משרד הבריאות נגזרו 400 שעות עבודה במוסדות רפואיים לא ממשלתיים. כמו כן, צפויים החמישה לעמוד לדין משמעתי בנציבות שירות המדינה.

התינוקות שנפגעו לקו במחלת בריברי, שנגרמת ממחסור בוויטמין B1, ופיתחו פגיעות במערכת העצבים, מבנה המוח, שריר הלב וקצב הלב. בעקבות סיבוכי המחלה, מתו שניים מהתינוקות, גיא גולדמן ואבישי זיסר, ו-23 תינוקות נוספים נזקקו לאשפוזים לתקופות משתנות. בינואר 2010 מתה ילדה נוספת, ענבר שובע, שהוגדרה כצמח מאז נפגעה ב-2005.

על פי כתב האישום נגד חמישה עובדי משרד הבריאות, שהוגש במאי 2008, תינוקות שצרכו את הפורמולה הצמחית של רמדיה נפגעו בעקבות הורדת מינון הוויטמין B1 בניגוד למוצהר על אריזת המוצר. המדינה ייחסה לקלוסקי ולמפקחים "מעשה העלול להפיץ מחלה", מאחר שלטענתה לא בדקו כנדרש את התאמת הכיתוב על אריזת המוצר להרכבו בפועל. הד"ר קלוסקי נאשמה כי לא וידאה שהמפקחים בתחנות ההסגר ביצעו את נוהלי שירות המזון הארצי.

בפברואר 2009 דווחו בכתב עת מדעי ממצאי מחקר שמצא כי ישנם תינוקות פגועים נוספים מהפורמולה הצמחית, שלא נכללו בכתב האישום. בין הפגיעות שתיאר המחקר היו עיכוב חמור בהתפתחות השפה, האופייני גם לילדים עם הפרעות אוטיזם וכן הפרעות שונות בהתפתחות המוטורית. לפי הערכות המוזכרות במחקר החדש, שהושמעו גם בוועדה לזכויות הילד של הכנסת, כ-600 עד 1,000 ילדים ישראלים ניזונו מהרמדיה הצמחית שהיתה חסרה בוויטמין B1 בינקותם.

משפטם של שלושה נאשמים נוספים, עובדי חברת רמדיה, עדיין מתנהל והם אינם קשורים לעסקת הטיעון שאושרה היום.

מיכל זיסר, שבנה אבישי מת לאחר שצרך את מוצרי רמדיה אמרה בתום הדיון בבית המשפט כי "הם מחייכים, ואנחנו נשארים עם הכעס. אני מרוצה כי אני מקווה שכעת המלחמה תתרכז בתותחים האמיתיים שנאשמים בעבירות האמיתיות (נאשמי חברת רמדיה, ע"א). אני איבדתי את בני אבישי בגיל חודשיים. רק אחרי שנפטר הבנו את ההקשר".

אביה של ילדה נוספת שנפגעה ואשר הגיעה עמו לבית המשפט כשהיא נעזרת בהליכון, אמר: "זה לא יום שפותחים שמפניה. שמונה שנים חיכינו לכזה עונש מגוחך? בתי יודעת שהיא נפגעה מרמדיה, שמכרו לנו אוכל מקולקל. הסברנו לה שהיום אמורים לתת עונש למי שעשה לה את זה. זה מסתכם ב-400-500 שעות לעומת מאסר עולם שאנחנו קיבלנו. לדעתי זו בושה. צריך לשאול את בית המשפט איך הוא מאפשר להם להמשיך לעבוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ