אנדרו פולאק

ניו יורק טיימס

שיקגו. מדענים פיתחו שתי תרופות חדשות המסוגלות להאריך את חייהם של חולים בסרטן מלנומה מתקדם, ומציינים התקדמות משמעותית בחקר סרטן העור הקטלני אחרי עשורים שלא הניבו תוצאות משמעותיות.

שתי התרופות ניתנות במשולב: אחת תוקפת מוטציה גנטית מסוימת שמאיצה את גדילת הגוש הממאיר; אחרת מעודדת את המערכת החיסונית להילחם במחלה. התרופות אינן מרפאות מלנומה פרט למקרים נדירים. לדברי מדענים, הן מאריכות את חיי החולים הסופניים בכמה חודשים. כעת, תוחלת החיים של חולים בשלבים האחרונים של המחלה היא שישה עד עשרה חודשים. ד"ר לין שוכטר, מומחית למלנומה באוניברסיטת פנסילווניה, הגדירה את התגלית "רגע פורץ דרך עבור החולים".

הממצאים, שפורסמו באתר ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין, מראים כי 84% מהחולים שלקחו את התרופה הניסיונית vemurafenib היו עדיין בחיים אחרי שישה חודשים, בהשוואה ל-64% מהחולים שנטלו דקרבזין, תרופה מהדור הישן. התוצאה היתה כה ברורה עד שהניסוי הופסק מוקדם מהמתוכנן מסיבות אתיות, כדי שניתן יהיה לתת לחולי קבוצת הביקורת את התרופה החדשה.

"לא צריך לחכות ש-50% מ-675 חולים ימותו כדי להסיק שתרופה אחת טובה בהרבה מהשנייה", אומר ד"ר אנתוני ריבס מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס. ריבס היה חוקר בניסוי ושימש יועץ למפתחי התרופות.

התרופה השנייה, ipilimumab, מאריכה את חיי החולה כשמשלבים אותה עם דקרבזין ב-11.2 חודשים, בהשוואה להארכת חיים של 9.1 חודשים בחולים שקיבלו דקרבזין בלבד. אחרי שלוש שנים, 20.8% מהחולים שקיבלו את התרופה החדשה היו בחיים, בהשוואה ל-12.2% בקבוצת הביקורת.

חשוב לציין כי התרופות החדשות לא ישפיעו על יותר מחצי מחולי המלנומה, במיוחד מאחר שמלנומה תוקפת צעירים יותר מכל סרטן אחר. גם אם התרופות יאריכו את תוחלת חייהם של חולים בשנתיים, "שנתיים הן בלתי משמעותיות כשאתה בן שלושים", אומרת ד"ר אנה פבליק, ראש תוכנית חקר המלנומה באוניברסיטת ניו יורק.

למרות זאת, הרופאים והחולים מביעים סיפוק על פיתוח התרופות. מספר חולי המלנומה בארצות הברית עולה בניגוד לסוגי סרטן רבים אחרים. הרופאים מייחסים את המגמה לחשיפה לא מוגנת לשמש, לשגשוג סלוני שיזוף ואולי גם לרגישות רבה יותר בגילוי המחלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ